| -TattO- a întrebat:

Da si acum am alta problemasad Va rog frumos sa cititi si sa ma ajutati si pe mine!
am id unei colege al prietenei mele. Colega ei este o fta cu care vorbeam eu acum 2 ani dar am rupt legatura mai demult si abia acum mai vorbim pe mess, cu toate ca distantiat. Prietena mea iese la 1 juma de la scoala dar are meditatii pana pe la 4(asa zice ea). Luni am intrebat-o pe colega asta a iei daca stie ce mai face prietena mea dupa ore, daca are meditatii. A zis ca nu stiu, poate are meditatii.
Ieri m-am vazut cu pr mea ca sa-i dau o carte pentru scoala. Am fost putin nervos de aceea am fost putin indiferent. Imediat sa facut si ea la fel. Am intrebat-o da e multumita pentru ce fac pentru ea sau daca e bine asa. A zis ca e multumita si ca e bine. I.am zis ca totusi as vrea sa nu mai fie asa indiferenta si rece si ca sa se deschida mai mult. Mi-a raspuns in continuare distant, uitandu-se aiurea numai spre mine nu ca ea e cu scoala, nu prea are timp si ca e asa pentru ca eu vreau ceva ce ea nu are ce sa-mi faca. Am dus. o acasa asa in continuare ea fiind rece. Pe la jumatea drumului am luat. o de mana si am intrebat. o daca mai statea mult asa. A zis ca era in dubii, nu stia daca merita sa mi. o dea sau nu. In fine.
I-am mai explicat pe mess ca sa purtat ff aiurea cu mine si a ajuns la concluzia ca "o sa iti arat mai mult ca tin la tine...si o sa las mai mult de la mine pentru ca tin prea mult la tine.ca sa ne mai certam..."

Azi pe la 3 cand trebuia sa vorbim ma suna ca daca am mai vorbit cu colega aia a iei. am zis ca nu, de ce? si a inceput sa vorbeasca din ce in ce mai tare si aiurea. Ca nu trebuia sa ma interesez eu de ea, ca daca am incredere in ea asta trebuie sa inteleg, ca ea e' chiar acolo unde zice. Ca ea nu vorbeste cu colegi de'ai mei ca sa intrebe ce fac eu. Urla la telefon. Ma enervat enorm. Cand am inceput sa ii zic si eu ceva mi-a inchis telef in fata si mi-a zis pa. Incepuse sa ma ia aiurea ca nu vrei sa iiti dau nr la toti colegii mei? am in blocu vecin nu stiu ce, nu vrei sa te interesezi? iar m-a luat cas posesiv ca sunt gelos. Acum nu mai poate face nici ce a zis aseara pentru ca ea crede ca nu stiu ce. Bine! mi. a zis ca a auzit. o maicasa ca urla si i. a luat telefonul, da i la dat inapoi. Ma sunat iar si mi. a spus ca i-a zis maicasa ca daca ne certam sau daca ne certam mereu sa puna punct. Am zis ca daca tu creezi ca e vina mea si te certi cu mine pentru aia si eu sunt numai ala devina pune punct tu. Face - bine, punct, daca asta vrei punct. Dece am impresia ca asta vroia sa auda? Apoi a continuat ca are de invatat, sa o las sa invete. I-am zis sa mai ste sa lamurim, asa vrea sa lase lucrurile mereu? Vorbea cu mine pe un ton ridicat. Ca ea nu poate vorbi cu mine ca ma enervez repede ca ea nu poate fi deschisa ca nu stiu ce mai fac. Ca daca ea imi spune ca e la meditatii acolo e!

Dar ea nu vrea sa inteleaga ca imi zice totu pe diferite tonuri si nu inteleg mai nimic. Uneori nu inspira incredere. I-am spus ca nu o sa mai vorbesc cu aia si ca nu o sa o mai intreb ceva anume. Daca eu ii spuneam sa nu mai vorbeasca cu cineva imediat sarea in sus.

A zis bine, si i.am zis sa faca ce a zis aseara. Aaaa. ca nu se stie daca merit ca daca o sa fac tot asa o sa puna si punct.
Acum eu stau depinzand de ea?
Fratilor?! ce sa mai fac? sincer? as lasa. o balta dar uite ca tin la ea. o iubesc. Dar ea? face ca draci! ce sa mai fac? e chiar atata de ingusta la minte sa imi dea si mie ce vreau ca totu sa mearga bine. Nici nu stiu daca o sa ma mai sune diseara.

6 răspunsuri:
| Ирина19 a răspuns:

Citi ani are? varmia are 15 ani si se comporta la fel cu prietenul sau cum si cu tine, si mi-a zis ca se comporta asa pentru ca trebuie sai facem pe baieti sa sufera, sa fuga dupa noi, sa fim cit mai indiferente, sa nu va lasam sa ne faceti sa suferim...si mi-am dat seama ca unele persoane fac asta doar pentru ai face pe baieti sa sufere, sa cada la picioarele lor, sa fie doar asa cum vrea fata sa fie...in cazul tau cred ca ar trebuie so lasi un pic, sa nu-i mai dai atentie, inteleg ca suferi cati place de ea, dar las-o sa vezi ce va face si ea pentru tine, si daca te va cauta si va dori sa mai fie cu tine atunci ai sa stii ca se comporta cu tine in felul asta doar pentru ca asa e felul ei de a fi, cu timpul o sa te obisnuiesti, insa asa o relatie cu certuri din astea si indiferenta nu prea merge bine, adica partenerii nu sunt prea fericiti total.Bafta

| KiddSimo a răspuns:

Deci. te rog pe viitor incearca sa fi mai explicit...

Dca intr-o relatie fata face ce vrea cu baiatul iar acesta sta smirna in fata ei inseamna ca nu va merge acea relatie pentru ca, ca si intr-o casnicie barbatul trebuie sa fie capu`, barbatul trebuie sa fie barbat nu femeia.eu zic ca daca o mai enervai putin iti dadea si un pumn prin telefon.nu se merita sa pui suflet pentru cineva care nu stie sa te aprecieze... tu ii arata-i ca ti la ea dar ea? ea ce face? zbiara la tine si asteapata sa-i faci toate voile?

nu stiu e alegerea ta ce vrei sa faci... dar eu zic ca nu se merita pentru ca sunt atatea fete in lumea asta care asteapta pe cineva care sa le respecte si sa le iubeasca.

in caz vei alege sa ramai cu ea...eu zic sa vb foarte serios pentru ca mie mi se pare ca ea sta cu tine in bataie de joc. spune`i clar ca o iubesti si ca vrei sa o luati de la capat fara certuri si minciuni.bazati`va pe incredere.bafta:*

| deutza a răspuns:

Pfff cam complicata povestea ta.eu cred ca ar trebui sa iti iei si tu in cap ca ea daca face asa nu merita osteneala.adica sa nu poata sa vorbeasca cu tine normal? apoi ce chestie e asta? si pana nu ii dai motiv de gelozie de ce sa nu vorbesti cu aia? despre ea ai vorbit cu ea nu despre tu si prietena aia a ei.in loc sa fie si ea fericita ca iti pasa de ea ea face crize, nici asa nu mere acum scuza-ma...eu zic ca las-o asa nu-i spune nimic cu schimbatul, nu trebuie s-o fortezi, dar daca ea nu se observa si daca pentru ea asta nu e important atunci ce rost mai are rel voastra? in dragoste trebuie sa faci compromisuri, sa lasi de la tine, sa intelegi persoana de langa tine si sa comunici cu el nu sa te comporti aiurea deparca ar fi o persoana necunoscutaoh go on.eu cred ca ea nu merita daca nu e in stare sa se schimbe macar putin

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

E o fata fff dificila.mai bine pune punct fete sunt o groaza.

| Diana0987 a răspuns:

Sincer nu m-am mai intalnit cu astfel de situatii.Paaii...las-o balta si tu o vreme sa vezi cum se comporta da nu 1 zi si gata 1 saptamana. chiar mai mult. Daca te place cu adv o sa renunte la obieceiurile ei de a urla la tine si o sa iti dea atentie.Asta e parerea mea...Eu iti urez SUCCES.

| cristina_3162 a răspuns:

Pai in primul rand vreau sa iti spun ca nu ai procedat destul de bine intreband-o pe prietena ei de programul pe care il are. ar trebui sa ii acorzi mai multa incredere. Fiecare fata are nevoie de independenta si mai multa libertate. daca tu nu mai faci interogari despre programul ei poate nu se mai simta urmarita. incerca sa vezi daca fiind indiferent o peroiada cum reactioneaza. varianta astalalta ai incercat -o... ai vazut rezultateele nu pierzi nimic daca incerci.
sper ca rasp meu sa iti fie folositor