| frum a întrebat:

Iubitul meu este si seful meu. Nu prea am avut probleme din cauza asta in ultimii 5 ani insa acum simt ca au cam inceput.
Am inceput sa ma simt inferioara si acasa. Practic el nu mai prea pune mana pe nimic, vorbeste doar despre el, MERG, FAC, pune accent 100 % pe el si nu prea vorbeste despre NOI. Asteapta sa fac eu totul pentru el, sa car cumparaturi, tot. Ma trateaza de sus. Ma cearta ca pe un copil mic pentru lucruri minore.
In schimb nu vrea sa fac curatenie - vine femeie de servici si nu vrea sa fac mancare - pune pachet mama sa zilnic. - motivatia este ca nu vrea sa imi ramana dator toata viata. Mie mi-ar placea sa fac asta insa el nu vrea sa se simta dator.

Partea 2, Chiar daca el se comporta frumos cu mine in mare parte si e mandru cu mine in public, cand ne certam si il enervez din diferite chestii minore, imi spune ca il fac de rusine si ca lumea il vede un prost ca s-a incurcat cu mine. Tind sa cred ca omul chiar asta simte insa are curaj sa imi spuna doar la nervi.
Mentionez ca intre noi este o diferenta de 18 ani, eu 28 el 47. A mai fost casatorit si cred ca nu mai pune asa pret pe iubire sau nici nu stiu ce sa zic.

Nu imi dau seama ce trebuie sa fac sa nu ma mai simt asa, simt ca nu merit sa traiesc in umbra lui si ca nu cred ca gresesc asa de mult in general incat sa ma simt mereu inferiora. Am o profesie respectabila, am facut multe pana la varsta asta in ideea in care sa nu ii fie rusine cu mine si sa avem subiecte de discutie. Multe prietene de varsta mea sunt mult mai copilaroase, unele nu fac nimic insa tot sunt apreciate, iubite, primesc cadouri, aprecieri, eu nimic.
Il iubesc dar nu stiu cum sa fac, nu vreau bani, nu vreau nimic altceva de la el decat atentie si iubire. Si vreau sa stiu daca mai am vreo sansa sau nu. Cand il mai intreb daca vrea sa ne despartim, mereu imi spune sa fac ce cred eu ca ma face fericita.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Este același iubit/șef care spărgea televizoare când îl enervai și care acum un an își găsise pe altcineva, te dăduse afară din casă și de la serviciu?

Iar tu ești aceeași persoană care bea 500 ml de tărie pe zi, nu suportă să fie în preajma nimănui și de care toată lumea fuge?

Relația asta și viața ta personală în general au atâtea probleme încât nu cred că o întrebare pe TPU le-ar putea acoperi vreodată pe toate.

Până când nu vei face niște schimbări radicale în viața ta, nu vei avea nici o șansă să rezolvi problemele astea. Problema este că genul ăsta de schimbări necesită mult curaj, efort, disciplină, concentrare și mai ales o minte limpede. Capitole la care nu pari să stai prea bine.

44 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E atat de simplu. Sa iti gasesti unul de varsta ta... serios acum, ce viitor exista acolo pentru tine? ZERO, NIMIC.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa fac ce cred eu ca ma face fericita.
Exact asta vreau să spun și eu.
Dar mai adaug și complectez.
Ceea ce face fericită la termen lung.
Schimbă serviciul, schimbă iubitul.

| RoCkKiD a răspuns:

In general relatiile unde diferenta de varsta e mare tind sa esueze din cauza ca partenerii sunt in etape diferite ale vietii lor.
Cum ai zis si tu, el ar o varsta, este realizat din punct de vedere profesional, a fost casatorit si probabil detine o locuinta. In cazult au desi ai un job ok, inca esti tanara, nu ai o familie si per total esti la inceput de drum.

Acum, eu personal cred ca este o idee destul de proasta sa ai 2 membri ai familiei care lucreaza in acelasi loc. In primul rand pentru ca fiecare are nevoie de spatiu iar in al doilea ca nu este foarte sigur pe termen lung, daca se intampla ceva cu compania aia. In plus, nu prea stiu ce companie e aia care permite ca superiorur sa fie intr-o relatie cu cienva din echipa, e un cnflict de interese cat casa chiar daca nu te favorizeaza.

Ce trebuie sa faci tu este sa te decizi ce vrei de la viata, pentru ca daca vrei un parcurs normal o sa fie dificil alaturi de el, gandeste-te doar ca el va iesi la pensie pana sa ajungi tu la 40, el va muri poate pana sa ajungi tu la pensie. Cel mai probabil poate nu mai vrea copii si nu va fi dispus sa participe la atatea evenimente sociale, cat ai vrea tu pentru varsta ta.

Daca esti de acord cu cele de mai sus poti continua relatia, insa daca vrei alt parcurs iti va fi dificil alaturi de el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te de el este prea batrîn pentru tine lasa l, cauta ti unul de varsta ta, voi sunte ti casatoriti?

| Frank51 a răspuns:

Un barbat la varsta lui ar trebui sa stie ce vrea. Daca era serios in legatura cu tine probabil stiai asta. Oricum diferenta de varsta mi se pare exagerat de mare, hai 5-10, dar 20 e mult, si din cauza diferentei de mentalitati pot aparea probleme, el are aproape 50 de ani.

Sfatul meu este sa vorbesti cu el serios legat de relatia voastra. Daca nu ii pasa daca va despartiti probabil are si amanta, nu merita sa stai cu cineva atata timp fara sa stii cu certitudine ca va fi persoana cu care imbatranesti. Meriti mai mult de atat, esti inca tanara.

| RaAlexandra a răspuns:

Si intre mine si iubitul meu este diferență de varsta iar la inceputul relatiei am tinut sa avem o discutie despre asta.
Si tu ar trebui să discuți cu el si sa-i spui ce te deranjeaza..nu cred ca vrei ca toata viata sa te simți inferioara in fata lui.
Desi eu sunt in MAI iar iubitul meu este angajat la o firma de constructii niciodata nu am discutat despre treaba asta, cum ca eu sunt mai superioara sau invers.
Daca il iubesti si crezi ca te iubeste nu ar trebui sa se puna problema asa iar indiferenta cu care iti raspunde la intrebarea cu despartitul nu cred ca e una fireasca. Daca as fi in locul lui as face tot posibilul sa rezolv problema si sa te tin langa mine.
Gandeste-te daca poti avea un viitor langa barbatul asta, esti tanara si e pacat sa pierzi vremea.

| ancaval a răspuns:

E prea mare diferență de vârstă între voi. Eu nu sunt de acord cu așa ceva.
Ar trebui să vă despărțiți și să îți iei un băiat de vârsta ta, să faci o familie cu el.

| Yurisa a răspuns:

Logic ca divortat, ce femeie ar vrea sa stea langa cineva cu un complex de superioritate. Tind sa cred ca profita de pe urma naivitatii tale pentru ca tu esti mai mica. Daca la aproape 50 de ani inca se comporta ca unul de 20, are probleme grave nerezolvate.
"Cand il mai intreb daca vrea sa ne despartim, mereu imi spune sa fac ce cred eu ca ma face fericita."
Zice asta fiindca stie ca nu o sa il parasesti. Te manipuleaza.

| anonimg a răspuns:

La fel se intampla si in cazul in care femeia este prea in varsta. Cel mai mare vrea sa detina controlul.
Relatia trebuie sa fie o completare; un ajutor reciproc.
Fiecare trebuie sa vada in calitatile celuilat o completare a slabiciunilor sale. Si nimeni nu trebuie sa stapaneasca peste un alt om. Daca lucrurile nu sunt vazute in felul acesta, atunci nu trebuie sa existe o astfel de relatie. Dar ca sa le vada, trebuie sa i se deschida ochii.
Trairea in ascultare de Dumnezeu si consultarea unui astfel de psiholog, va face ca lucrurile sa fie vazute in mod clar.
Dar daca va continuati viata pe drumul vostru, fie ca ramaneti impreuna sau fie ca va despartiti, asta nu inseamna ca lucrurile vor merge mai bine.
Uite cum trebuie sa fie o relatie:
https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Citi-o impreuna. Prejudecatile trebuiesc indepartate. Cu siguranta ca niciun salbatic nu ar sta pe masa de operatie ca medicul cu bisturiul in mana sa il taie si sa-i scoata apendiele inflamat. Macar ca vorbim astfel, oamenii trebuiesc sa stie ca relatiile sunt de la Dumnezeu si doar El le poate salva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferența de vârstă își spune cuvântul. El are așteptări de la tine ca de la una de vârsta lui.
Destul de nasol... fa ce crezi ca e mai bine pentru tine!

| Legion7X a răspuns:

Găseste unul mai mic de vâstă, necasătorit. Omul a mai avut femeie deci probabil s-a cam plictisit și stie cum stă treaba. Apoi are 47, tu ai 28 nu e așa bătrân mai are până la 56 dar unul de 32, 34 n-ai găsit și tu sau nu cu resurse poate?
Așa sunt ăștia cu banii, poți să arăti și ca un trol, azi e cu una de 18 mâine cu alta de 27. în rest portofel să ai. Este un fel de dragoste cumpărată, precum coloranți artificiali pentru arome. Nu cotizezi, nu primești niciun sărut șmd.

Răspuns utilizator avertizat
| frum explică (pentru johnnny123):

Mda, eu sunt cu toate. si nu le mai pot duce si nici nu vad rezolvarea. Doar sa parasesc aceasta lume. Nu fac si nu am nimic bun.

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!

Si eu am incercat o relatie cu un barbat cu mai multi ani peste varsta mea, 12 mai exact, fusese casatorit si avea 2 copii pe care-i crestea. Ideea e ca la inceput totul era frumos, ma simteam in centrul atentiei si aici nu ma refer la plimbari, cadouri etc, ci la atentia lui. Din comportament se vedea ca ma vrea, sunt importanta pentru el, doar ca dupa aceea "a lasat coada fleasca", cum se spune. Din omul care imi raspundea la telefon sau msg in secunda 2, devenise omul care uitase complet ca exist. Deja daca voiam sa ne intalnim, ii ceream prea mult. Eu cred ca fiind diferenta de varsta si faptul ca avusese deja o casnicie, ei nu mai vad cu aceiasi ochi o relatie. Probabil constientizeaza ca noi vrem casatorie, copii, iar ei nu... sau pur si simplu vor o relatie libera, adica daca se plictisesc sa nu ceara socoteala nimanui sad
Pacat, stiu si inteleg prin ce treci, dar timpul iti va demonstra daca merita. Stiu, e greu, ca e iubire la mijloc, cel putin din partea ta, dar timpul va decide.

| 99NYC a răspuns:

Nu ma intereseaza difernta de varsta si nu ma ma intereseaza cum se comporta cu tine, tot ce iti zic ii ca poti sa il lasi de pe acum daca vrei iubire, el nu ti-o va da.
Stiu asta din momentul in care ai zis ca atunci cand ii zici ca poate vrei sa te desparti de el, el zice sa faci ce crezi tu ca te face fericita, e clar ca nu ii pasa neaparat de tine.
Si eu sunt la fel. Am crezut ca imi iubesc prietena, doar am crezut. Un an jumate a durat pana sa ne despartim cum trebuie. Vedea ca nu ii mai ofer iubire si cand zicea ca poate o sa ma lase, ii ziceam exact la fel, '' fa ce crezi ca te face fericita'', in traducere '' nu imi pasa daca mai este cu mine sau nu''. Cred ca m-am mintit ca o iubesc, cand era evident ca tot ce faceam nu indica asta.
Am citit in tot ce ai spus si tot ce iti recomand este sa pleci sa sa nu te mai uiti inapoi daca vrei sa ai parte de iubire.

| NLS a răspuns (pentru frum):

Fără nici un mișto, scoate la imprimanta ce ți a spus johnnny123 și citește chestiile alea în mod repetat, pana vei înțelege de unde vine problema.
Daca ai putina voința poți scăpa de patima alcoolului, trebuie doar sa discuți cu cineva și sa stabiliți un plan de atac. (ai nevoie de cel puțin o persoana care sa te susțină, fie ea de specialitate sau mai putin).
Iar pe celalalt plan, poarta o discuție serioasa cu el și afla cât e de dispus sa te ajute sa te regăsești. Trebuie sa știe ca tu îl iubești sincer și necondiționat (asa ai susținut tu, noi suntem liberi sa credem altceva, dar. Tu știi mai bine ce simti) asa ca trebuie sa îți spună ce are de gând cu relația asta.
Daca spune ca nu te mai iubește ca la început, sau are deja pe altcineva, nu dispera.
Mai exista și altii, și dacă nu a fost sa fie, fii sigura ca orice șut în fund e un pas înainte. Nu primim mereu ce/pe cine ne dorim, însă dacă știm sa facem alegeri potrivite, în final vom întâlni și persoana potrivita pentru noi.

| Digikey a răspuns:

Eu cred ca este retardat mintal daca la 47 de ani mananca inca de la ma-sa.
Nu ai ce sa discuti cu el.
A fost o experienta va urma alta poate mai palpitanta.
Meriti sa fii iubita.
Babalacul tau este deja plictisit.

| johnnny123 a răspuns (pentru frum):

Poate că totuși nu trebuie să părăsești această lume deocamdată. Oricum o părăsim toți la un moment dat, deci care-i graba? De ce nu ai încerca să repari ceva?

După mine, ar trebui să începi prin a face trei lucruri:

1) Să renunți la alcool.
Băutura nu face problemele să dispară, doar te anesteziază temporar. Iar în timpul în care ești anesteziată, problemele se înmulțesc, se agravează și apoi te lovesc și mai puternic.

2) Să-ți câștigi independența.
Am avut curiozitatea să-ți citesc și alte întrebări, din care reies clar două lucruri: În clipa asta tu ești dependentă financiar și sentimental de un bărbat cu 18 ani mai în vârstă (care ba te vrea, ba nu te vrea), iar în același timp ești șantajată și controlată de un tată abuziv nu cu mult mai bătrân decât iubitul.

Sfatul meu este să-ți găsești un alt loc de muncă și să te muți singură. Deși nu pare, această manevră ar putea să aibă un efect benefic chiar și asupra relației tale sentimentale curente. Devenind mai independentă, poate asta va reduce anumite presiuni și tensiuni pe care le resimțiți amândoi și va clarifica ce simțiți unul pentru celălalt și ce vă doriți de la relație.

Iar dacă nu, oricum această manevră îți va ușura enorm atât ruperea unei relații toxice, cât și clădirea unei alte relații mai sănătoase.

3) Să renunți la gesturile și atitudinile care te fac un om imposibil de suportat.

În lupta pe care o vei avea de dus, vei avea nevoie de oameni în colțul tău. Oameni cu care să poți purta o conversație și cărora să le pese de tine. Dar acești oameni trebuiesc câștigați. Nu vei avea pe nimeni de partea ta dacă tot ce poți să oferi oamenilor din jurul tău sunt reproșuri și jigniri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in locul tau as termina povestea cu el cat mai curand, as schimb jobul, as incepe viata de la 0
Diferenta de varsta e enorma, parca ai fi intr-o relatie cu tatal tau normal ca se poarta ca unul eu nu cred faza cu,, nu vreau bani,, ba da, nu ai cum sa te uiti la un barbat de varsta tatalui tau daca nu te intereseaza banii, pozitia lui sociala, jobul
Singurul motiv pentru care e mandru de tine in public e pentru ca esti tanara. SI eu as face la fel, nu mi-ar pasa de sentimente daca as fi la o varsta la care nu se mai uita nimeni la mine si se uita o copila, sa-i dau cu piciorul? Nu.
Esti tanara ai alte nervoi el mai are putin
Gandeste te cat de naspa o sa fie in 5-10 ani, sa sugi o pla zbarcita

| Csander a răspuns:

Hai sa fim seriosi, diferenta de 18 ani. La ce te astepti? Gandirea va este total diferita din multe puncte de vedere.
Penibil este faptul ca majoritatea tipelor u care am purtat o conversatie in ultima perioada, au avut deja o relatie cu cineva cu cel putin 10 ani mai mare decat respectiva. Ma gandesc ce o fi oare in capul vostru? Dar presupun ca nici voi nu stiti.
E normal sa fie mandru in public cand este cu tine, e mandru de el, nu e mandru de tine. E mandru de el pentru ca a gasit o "pustoaica", o tinerica, nu pe cineva de varsta lui. Cine n-ar fi mandru de asa ceva?

| Celcestietot a răspuns:

Vrei sa te considere de o seama cu el cand tu esti mai mica cu 18 ani? Pacat, cine te-a pus sa fi impreuna cu un crook lvl 100?

| Simpatic a răspuns:

Sa nu ma raporteze careva, scuze pentru jignirile de mai jos draga Cristina (sefa siteului) sa nu ma urechesti!, insa referitor la acest subiect al tau @frum, niciodata n-am halit femeile care accepta in viata lor barbati atat de mari fata de ele pentru favoruri de tip asigurarea unui job, pentru bani pentru lucruri materiale! deci tie draga iti dedic urmatoarele versuri :

"Respectul nu este pentru basinosi, nici pentru tarfele care o ard cu mosi"

| FreddieM a răspuns:

Sunt curios daca in casa voastra va gestionati viata ca si nucleu familial, adica amestecati banii si indatoririle reciproce sau fiecare cu banii lui.

| frum explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc! ce să zic. e ușor să critici.
Iți doresc să știi ce înseamnă iubirea. Apoi mai vedem dacă gandești la fel.
Am bani mai mulți decât el, chiar dacă e șef. Nu neapărat făcuți de mine cât și moșteniți. Deci Nu îmi trebuie banii lui și daca ar rămâne fără nici un leu aș gândi la fel.
Nu imi trebuie respect de la nimeni. Eu in sinea mea sunt curata si linistita sufleteste din privinta asta.

| Simpatic a răspuns (pentru frum):

Multumesc ca nu te-ai simtit jignita. Am cunoscut iubirea si am cunoscut esecul in iubire dar nu ma face asta sa fiu misogin, iubesc femeile. Doar ca vreau sa te anunt ca esti prostuta cand te arunci intr-o diferenta de relatie atat de mare, sa zicem ca tu ai 40 de ani esti inca tanara atragatoare vrei sa te simti bine, te imbraci poate mai provocator, simti nevoia sa atragi privirile celor din jur, el va avea 58 aproape 60 de ani atunci el va fi un batranel cu o alta gandire si alta perspectiva.
Ceva de genul oana si lis, cand aceasta oana lis are chef de iesit la un club sa danseze si sa bea un pahar de ceva sa piste un tanar de fund etc sotul ei mosul lis are chef de jucat la pacanele, deci din start diferenta mare de varsta reprezinta si interese, pasiuni si o viziune asupra lucrurilor diferite!
Tu fa ce-ti spune inima.
Cu stima, Simpatik

| Georgiana0216 a răspuns (pentru frum):

Eu iti tin partea. Inteleg prin ce treci si nu te critic. Si eu am primit critici, asemeni tie, ca una, ca alta, dar eu ma stiam curata si nu le bagam in seama. Fiecare cu parerea lui, pana la urma doar tu stii adevarul si nu trebuie sa mai iei in seama astfel de critici. Intotdeuna vor exista, deoarece mentalitatea noatra asta e. Exista diferenta mare de varsta = interes. Total gresit. Singurul meu interes, la fel ca si tine, a fost iubirea, nu banii sau altceva. Nu baga in seama astfel de oameni. Cainii latra, ursul merge!

| frum explică (pentru frum):

Domnilor administratori ai site-ului TPU, va rog sa analizati activitatea userului siriusblack98 deoarece agaseaza si jigneste raspunzand la intrebari. Or, atat timp cat acest site permite adresarea unor intrebari din diferite categorii in scopul ajutorului reciproc, NU CONSIDER corect ca problemele mele sa se agraveze odata cu publicarea lor, iar "personaje" care se ascund in spatele unui nickname sa isi verse frustrarile interioare aici.
Consider ca aceasta persoana detine informatii nici macar minime despre persoana mea, fapt care nu ii da dreptul sa jigneasca.

Mai apoi, se cunoaste ca incepand cu anul 2018, expresiile jignitoare in spatiul public pot fi pedepsite. Art. 2 din Legea nr. 61/1991 :" Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:

1. săvârșirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenințări cu acte de violență împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea și liniștea publică sau să provoace indignarea cetățenilor ori să lezeze demnitatea și onoarea acestora sau a instituțiilor publice;
Art. 3 (1)Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
b)cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) și 28)
In cazul tentativei de stergere, am fqcut printscreen la raspuns.
Multumesc!

| lpavel a răspuns:

Varsta n-ar fi o problema daca te-ar iubi la fel cum il iubesti si tu dar se pare ca nu mai are nici sentimente fata de tine si nici interes sa ramaneti impreuna. relatia asta a voastra exista pentru ca tu esti cea care o tine in viata iar asta nu e bine deloc! dragostea trebuie sa fie reciproca altfel e doar un chin pentru cine iubeste. invata sa nu mai tii atat la el, adica sa nu-l mai iubesti apoi desparte-te de el dar nu inainte de asta ca vei suferii mult. toate cele bune!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru frum):

rolling on the floor

| mgtow a răspuns:

Trebuie sa faci contract cu el pentru ca tu esti menajera lui dar si la maciuca