| Reanna a întrebat:

Ma cert de multe ori cu prietena mea cea mai buna dar nu am facut-o niciodata "proasta" iar ea m-a facut chiar si in alte feluri. De multe ori parca nu am cuvinte, imi vine sa o las balta. desi ne cunoastem de multi ani. Ea e mai mica decat mine si i-am suportat fitele mereu numai anul asta am mai spus cate ceva din ce ma deranjeaza si atunci ne certam si mai tare. Nu stiu ce sa fac, chiar nu stiu, fiindca simt ca trebuie sa-i spun atatea cate ma deranjeaza la ea dar parca ma blocheaza indirect, vorbeste peste mine de parca nu ma intelege deloc si tot eu ies ca si cum as fi vinovata de certuri. Ce pot sa fac? Ea e mai copilaroasa si simt ca parca putin ma afecteaza ca eu sunt mai mare si unele chestii nu ar trebui sa le fac ca ea e mica si le face, nu stiu daca ati inteles : e ca si cum ai sta cu o fetita care vrea sa se joace cu papusi iar eu stau si ma uit (ea nu se joaca cu papusi laughing ), nu mi-e rusine sa stau cu ea, dar parca nu pot sa fiu "eu" in preajma ei fiindca ea ma considera poate chiar inferioara, imi vorbeste ca si cum e de aceeasi varsta cu mine si e mai mica cu 2 ani jumate; si totusi o consideram cea mai buna prietena. Sfaturi, va rog!

2 răspunsuri:
| Adela50 a răspuns:

Buna.Trebuie sa vorbesti cu ea si sa.i explici ceea ce te deranjeaza pentru ca si pe tine te doare cum ea se comporta cu tine. Explica.i asta, zi exact ceea ce simti tu cand ea te jigneste si incearca sa o faci sa inteleaga.Sunteti prietene,iar prietenele nu se vorbesc pe la spate, cum zici ca face ea, dar nici nu poti sa.i ingadui sa se mai comporte asa cu tine.

| andra_9015 a răspuns:

Vorbeste cu ea. explica-i TOT ce te deranjeaza la ea,dar cel mai important este sa fii TU! nu mai incerca sa ascunzi ceea ce gandesti,indiferent cum te considera ea. daca este o prietenie adevarata, important este ca parerea amandurora conteaza! nu trebuie sa ii permiti sa te tina 'sub papuc', dar nici tu nu trebuie sa ii arati ca vrei sa fii superioara.trebuie sa fiti egale, sa discutati deschis despre toate problemele si daca chiar nu te asculta, ia o pauza de la prietenia asta.cu siguranta isi va da seama ce a pierdut si se va intoarce pentru ca[din pacate] rareori mai gasesti un prieten adevarat in ziua de azi.oh go on