| anonim_4396 a întrebat:

Iubitul meu mi-a trădat încrederea de foarte multe ori, l-am prins de multe ori cum vorbea cu altele si le chema sa se vada cu el, m-a înșelat si nu doar vorbea cu tipele respective le făcea si complimente...nu mai pot avea încredere în el, plus ca acum a plecat pentru o perioada lunga în strainatate din nou...sa nu mai zic de faptul ca mereu doar eu îl sun,el nici atat si îmi respinge mai mereu,nu îmi spune ce face ma lasă cu orele sa imi fac griji,mereu când vorbim baga scuze sa imi inchida si daca vede ca nu vreau opreste netul si minte ca îi pică
E mereu indiferent, când stam împreuna e mereu pe telefon si nu mi-l da deloc sa ma uit pe el, i-am intrat pe contul de snap acum o saptamana si am gasit din nou mesaje cu alta si de nervi ca i-am intrat pe cont m-a facut în toate felurile si m-a luat la bataie
Stiu ca toti vor zice sa ma despart de el dar îmi e greu si nu stiu cum sa fiu rece cu el

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Stai cu un prost care isi bate joc de tine, cand sunt baietii cu miile singuri happy
Iti dai seama si tu cat esti de penibila

Stii cand vei realiza ca ti-ai piedut timpul cu un ratat? in momentul in care te vei destepta putin si vei cunoaste un alt baiat. Atunci o sa iti dai seama ce am zis si o sa iti recunosti cat ai fost de naiva

Ca sa scapi de gandul la el trebuie sa il urasti, se spune ca ura e un sentiment mai puternic decat iubirea

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca esti sigura de raspunsurile pe care le vom da, ce mai vrei de la noi? Baiatul e un nesimtit. Nu te respecta iar de iubit nici atat. Tolerezi un comportament de primata, stii asta si totusi continui sa stai cu el. Ce sa iti facem? Ca de vorbit cu el nu avem cum noi. Gandeste-te ce o sa faca mai tarziu, daca de acum se poarta asa... o sa ajungi cu ochii vineti si cu coastele rupte pentru ca nu ai demnitatea necesara sa ii dai papucii. Gandeste-te ce vrei de la viata. O viata frumoasa, cu un baiat care te iubeste sau o viata chinuita, cu unul care nu da 2 bani pe tine, te bate si te inseala.

| RAY a răspuns:

Dacă va plac băieți rai,bravo lui, unu care va iubește și e cuminte e plictisitor, tipul și arata bine, are multe păsărici, nu e gelos ca nu ii pasa de tine, în schimb unul neateagator e gelos, are nesiguranței ca știe ca numai va găsi alta

| Violleta2022 a răspuns:

Si de ce naiba mai esti inac cu el?
Nu te respecta, nu te iubeste, te isneala, isi bate joc de tine, te si bate... cate mai trebuie sa-ti faca ca sa intelgi ca te tine de pres cu care se sterge pe picioare, nu de iubita?

Da-i papucii si fa-ti un nou iubit!

| Violleta2022 a răspuns:

"Stiu ca toti vor zice sa ma despart de el dar îmi e greu si nu stiu cum sa fiu rece cu el"

Probabil ca pana nu te baga in spital nu vei intelege nu te vrea deloc in viata lui.

Dumnezue sa te mai intelega ce vrei, ca nu-i normal sa stai intr-o asemenea relatie, dar esti ori prea incaptana ori prea proasta ca sa pricepi ce NU trebuie sa faci in viata si sa nu accepti niciodata sa fii batuta si trata asa de urat cum te trateaza jigodia asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si m-a luat la bataie. Și ce mai aștepți?

| johnnny123 a răspuns:

Același iubit de care te plângeai și acum o lună că nu te lasă să faci nimic, că nu te lasă să vorbești cu nimeni, că nu te lasă să te angajezi și care te înșela? Iar acum te și bate?

Ce surpriză, relația "evoluează" exact așa cum te-au avertizat toți oamenii de pe TPU că va evolua. Iar tu în loc să-i faci plângere și să o închei definitiv, spui că "te-ai atașat de el și nu vrei să renunți pentru că ai investit jumătate de an în relație." Este ca și cum ai avea un morman de gunoi în mijlocul casei și ai spune că nu vrei să renunți la el pentru că ți-a luat jumătate de an să-l faci.

Dar este evident că nu vei urma niciun sfat, așa că nu înțeleg de ce mai pui întrebări aici. Dacă ții neapărat să faci parte dintr-o relație abuzivă în care nu există niciun strop de încredere și respect, este alegerea ta. Dar este o alegere extrem de proastă.

| AliGab a răspuns:

Asta te bate, te inseala, este indiferent (deci iubire ioc) si tu tot mai nadajduiesti la el? Stii clar raspunsul, iar daca nu faci nimic in sensul acesta, iarta-ma, dar iti meriti soarta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stau cu mama mea, el nu mă întreține pe mine laughing)) stau cu mama pentru ca nu am terminat înca liceul

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

A, da' bine, frate! Tu, clar, nu ai ce face mai bun cu timpul tau decat sa ai "iubit". La facultate iti faci relatii, nu acum. Acum trebuie sa stai 4 ani in liceu numai ca sa aflii ce iti materii iti plac si pe ce ai vrea sa continui dupa, la facultate. Nu e ceva wow sa ai un "partener" inca din liceu pentru ca oricum relatia nu va rezista. Daca el e mai mare decat tine, e clar ca odata ce va pleca la facultate, va intalni noi oameni si se vor lega niste conexiuni acolo, printre care si unele dincolo de prietenie. Nu exista abtinere din partea ambelor tabere. Daca ai fi fost mai mare decat el si ai fi plecat tu prima la facultate, s-ar fi intamplat acelasi lucru: ai fi intalnit alti oameni si ti-ai fi facut unele conexiuni cu niste oameni placuti de tine, cel mai sigur cu cineva care chiar ti-ar fi starnit interesul. Iar in cazul in care sunteti amandoi de aceeasi varsta, ei bine...e clar ca va veti desparti, ori dinainte de plecare la facultate, ori in timpul facultatii, deoarece aceeasi poveste pentru amandoi: noi relatii cu noi oameni. Nu banuiesc ca o sa fiti colegi de facultate. In caz contrar, dupa cate ai enumerat, pare ca s-a plictisit de tine.

E simplu, desparta-te de el, daca tu chiar consideri ca e o relatie asta, spune-i ca nu veti mai avea nicio treaba si gata. Daca nu poti face asta, inseamna ca esti orbita si, oarecum, manipulata.

O mica mentiune. Am citit acum in amanunte ce ai scris. Ai spus ca te-a "luat la bataie" dupa ce i-ai umblat pe snap. Scuza-ma ca te intreb, dar cu tot respectul, tu inca tii la el? Eu nu va inteleg, oameni "buni". Cum puteti inca iubi pe cineva dupa ce va loveste INTENTIONAT?!?! Daca in mine ar da gagica-mea, i-as da inapoi fara discutii. Doi oameni maturi nu rezolva problemele prin violenta. Dar, in fine, asa sunt toti adolescentii: cred ca totul se rezolva prin bataie. Mai tarziu n-or sa mai vrea nici bataie si tot se va iesi cu bataie.

Nu stii cum sa fii rece cu el? Asta e problema? Problema nu e ca il doare undeva de ce crezi tu si ca a dat in tine? Ce-i drept, problema cea mai mare e la tine, dar nu ca nu esti rece, ci ca dai importanta unui om pe care il poti inlocui imediat.

Poate nu iti suna tocmai placut ce am scris mai sus. Probabil am gresit mult, dar asculta bine de lucrul urmator. Daca vrei iubire peste orice altceva inseamna ca esti o persoana slaba si nu e bine sa fii o persoana slaba. Cel mai potrivit acum ar fi sa petreci timpul cu prietenele tale, daca simti nevoie de socializare. Daca nu, du-te acum undeva cu ai tai ca e vacanta totusi. Daca nu, gaseste-ti un hobby nou. Daca nu, dezvolta-ti o aptitudine (cum ar fi cantatul la un instrument, abilitatile sportive, gatitul, scrisul ( in caz ca te pasioneaza poezia, stirile sau orice altceva ), orice, pana si manierele, numai ca sa enervezi oamenii ca stii ceva si ei nu laughing ).

Am incercat sa iti spun tot ce am gandit. Sper sa te ajute!

| julOG a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Citește mesajul meu de mai sus. Poate nu înțelegi ce se întâmpla cu mulți oameni care iubesc.
Pe bune?
Spui " Tu, clar, nu ai ce face mai bun cu timpul tau decat sa ai "iubit". La facultate iti faci relatii, nu acum. "
Ferească Dumnezeu!
La cum vorbești "gagica mea" și gândești, nici tu nu cred ca ai trecut de liceu.
E cumva o regulă? Tu te ai ținut de ea? laughing.
Cand veneam de la grădi, mă aducea acasă de mânuță un coleg. Aia era relația noastră, super drăguț!
Iubirea nu are timpul ei, nu are reguli.
Ce vreau sa spun e ca e normal sa ai o iubire copilărească, relatie adolescentina.
Da, este foarte important sa inveti și sa îți găsești un scop in viața, dar poți avea relații de prietenie, de iubire. E sănătos sa relationezi in orice fel. Sunt 2 lucruri elementare omului.
Altceva
Fata spune ca omul a plecat la muncă in străinătate, că ea este la liceu, iar tu aberezi cu facultățile?
Da, să se axeze pe realizările ei e foarte important și total diferit de ce ai spus tu.
Cred ca ești prea prins pe facultate pentru ca nu despre asta vorbea fata asta sau despre conexiunile de acolo laughing
Conexiunile intre oameni mai ales la vârsta asta vor fi cu sutele, categoric! Nici nu se pune problema. Prietenie, iubire.
Vede, simte si ea ca e manipulata, tocmai de aia scrie aici. Nu e nevoie sa i o repeți, ca n o ajuta. Iarăși pentru un om in situația ei, nu vii si spui "ah simplu, te despărți si gata"
No, Sherlock!
Ai idee ce e iubirea si de ce e capabilă? Nu pare că știi despre ce vorbești.
"ci ca dai importantă unui om pe care îl poți înlocui imediat" Dude, asta e perspectiva ta. Stai in fata computerului citind povestea asta și pentru tine e ca o poveste, nu înseamnă nimic și îți e foarte simplu sa le scrii. Fata a scris ca ii e greu sa facă asta și este. Ce, tu dacă te cerți rău cu gagica ta cum ii zici, eventual te lovește na’, o înlocuiești maine? Nu frate, ești șocat și încă nu îți vine a crede. Sau tu poate chiar faci asta cum înlocuiești bateria de la telecomanda laughing
Era de la sine înțeles ca ii e greu sa se despartă ca de aia scrie aici. Fetei ii e greu, iar tu ii zici ca i ușor laughing
"Dacă in mine ar da gagica mea, i as da înapoi fără discuții" PE BUNE?
Și dacă e vina ei și te bate din senin, și dacă nu, sa ții minte asta:
Intr o femeie nu dai, îți păstrezi imaginea ta de om bun, de BĂRBAT! Indiferent!
Se mai numește RESPECT DE SINE. Dacă ii dai, îți cad ouăle sub pământ instant. happy
Plus ca e o gândire de turma, dă ea și e fraiera, dau și eu. Hăă?
Oricum, toți pământenii stiu ca din punct de vedere al forței, femeia e inferioară! Mai puțin cele de la box&mma. Deci ce sens are? Oricum o poți doborî, e ca și când ai lovi o pisica. E clar că nu are șanse. Plus ca orice oferi, vorbește despre tine. Fie ca ești vinovat sau nu.
" Daca vrei iubire peste orice altceva inseamna ca esti o persoana slaba si nu e bine sa fii o persoana slaba. "
Dacă vrei iubire peste orice altceva înseamnă ca vrei iubire și atât!
Dacă vrei iubire de la un omul greșit, un om rau, înseamnă ca ești orb, bleg maxim. Dacă vrei iubire nu denotă slăbiciune. Înseamnă ca ești om! E normal sa vrei iubire.
Cati ani ai? De ai gagică, sper ca ești la facultate laughing ca nu prea e indicat altfel

| anonim_4396 explică (pentru DaFrateEuSunt):

Nu mai am 4 ani de liceu, îl termin curand si el munceste nu avem niciunul treaba cu facultatea dar mersi de raspuns totusi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!

Ce te face sa ramai in aceasta relatie?

| ionur a răspuns:

Da cine a zis sate despărți de el? Tu nu vezi ce frumos se comporta cu tine? Tu nu vezi ce frumos de respecta? Tu nu vezi cât de mult tine la tine? Tu nu vezi cum te tratează? Da Cina a zis sa fi rece cu el? Mai și vi aicia și făci așa și vorbește de el de rău uite câte face pentru tine și tu ce faci saracul băiat oare cum suporta el o fată ca tine.

| ionur a răspuns:

Tea înșelat e clar totul.
Dacă te iubește cu adevărat nu există niciodată așa ceva absolut niciodată o dat ce Tea înșelat acolo demonstrează absolut totul. Doar o mizerie de om ar face așa ceva de fapt nici om nu este cineva face așa să dea Dumnezeu cine a înșelat și înșală sa pățesc exactă la fel și sa simtă și sa vadă cum este sa faci așa ceva. Și să-i i dracu.

| Editocroci a răspuns:

E un gunoi. Uită-l. Vei mai întâlni și alți băieți. Nu mai vorbi cu el, șterge-i numărul de telefon, schimbă-ți numărul de telefon și continuă să-ți trăiești viața. Ai nevoie de un cerc de prietene care să te ajute. O vreme încearcă să o petreci mai mult cu fete. Vorbește și cu mama ta.

| anonim_4396 explică (pentru Editocroci):

Buna mersi de raspuns o sa tin cont pupici

| Editocroci a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere. Pupici.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Totusi a inselat-o

| julOG a răspuns:

Ești conștienta ca ești prinsă in relația asta doar pentru ca tu încă vrei și accepți? Totul depinde de tine.
In orice secunda poți sa spui stop și sa ți trăiești viața. E foarte frumoasa viața, dar trebuie sa luam și decizii care sa ne facă noua bine. E viața ta, nu viața lui, nu ti irosi mult timp in felul asta. Tu știi deja ca nu e nimic bine, nimic normal, nimic ok in comportamentul lui. Ai enumerat toate motivele mai sus pentru care poți sa pleci usurata. happy Știi de ce usurata? Pt ca nu pierzi un om bun după care sa jelesti ca s-a comportat superb si dulce, ci un om care te tratează oribil!
Nu se va schimba, dacă asta aștepți. Dacă ai fi fost importantă pentru el făcea un efort de mult. El te a bătut după ce i-ai descoperit minciuna. Poftim?!? Probabil voia sa te lovească sa și uiți ce ai văzut, Doamne fereste!
Și tu singura știi ca te vom sfătui sa te despărți. Pe lângă comportamentul abuziv (el greșește maxim, dar tu ești cea pedepsita), are si un comportament violent. Nu e deloc atrăgător si cred ca nicio femeie nu e atrasa de asa ceva. Ba din contra, e dezgustător.
E un pas înainte și ma bucura faptul ca știi ca nu ești cu persoana potrivită.
Ești in perioada in care nu accepți ca omul din fața ta se comporta așa.
De aceea simți nevoia de răspunsuri și ti ai dori ca cineva sa vina acum sa spună "bai, hai ca și revine, fă x și va merge mult mai bine".
Cu toate astea, tu in căpșorul tău știi răspunsul și ce e bine pentru tine. Creierul face toată treaba si vrea mereu sa fie confortabil si sa te protejeze de suferința despartirii. Se produce o reacție chimica acolo care vrea sa te salveze de agonia despartirii, de aceea încă mai stai in relație. Poate și teama de singurătate.
Dar in situația asta, trebuie sa fii tu MAI conștienta de ce se produce in interiorul tău și sa combați aceasta reacție chimica prin realitate și anume, ca nu te simți deloc bine in relație.
E ceva normal si toată lumea a resimțit aceasta durere in final. Pt ca te saturi sa nu fii iubita și sa suferi cu persoana, mai bine suferi încă puțin dar te vindeci singura.
Răspunsul simplu e ca omul e stricat, de a dreptul! Nu e vina ta, mereu vor fi oameni rai, trebuie doar sa i culegi pe cei care îți aduc bine in viața ta. Trebuie sa știi prea bine și faptul ca nu poți schimba oamenii stricați. Alt motiv pentru care îți irosești energia, bunătatea și tot ce zace in tine. Te seci singura.
Oamenii răi și experiențele nașpa mai pot aduce și alte lucruri negative in viața ta-scăderea stimei de sine. Când un om se comporta ca naiba cu tine, ajungi sa te simți și tu ca naiba, inutil, vinovat, neiubit, nedorit etc etc și poti avea iluzia ca asa și ești.
Nu, nu! Faptele unui om îl reprezintă strict pe el, asa ca ai grija la oamenii din jur! Fii atenta cum vorbesc, cum se comporta, și nu doar cu tine, e important cum se comporta și cu cei din jur.
E o vorba la noi " spune mi cu cine stai, ca să ți spun cine ești"
Așa că, tu fată tânăra și iubitoare meriți pe cineva care sa te sufoce cu iubire. Nu te agita, sunt mulți oameni buni, doar ca uneori trebuie sa mai sapi in rahat pana la comoara! laughing Asa e viața (din păcate) și partea buna e ca învățam lecții. In următoarea relație de exemplu vei fi mult mai atenta și sceptica cu siguranța!
Sceptic, nu nebun. Mai sunt oameni care iși vărsa suferința pe următorii parteneri care ei n au nicio vina pentru probleme personale nerezolvate din trecut. In oricare relație: prietenie, iubire, la început trebuie sa existe o "încredere oarba" ii spun eu. Vezi cum e omul, abia după multe experiențe împreuna vezi dacă e de încredere. In cazul de față, iubitul tău nu a trecut nici măcar testul experiențelor, că si a copt o singur. Asta pentru ca e afemeiat, având in vedere dorința către mai multe femei simultan. E un alt subiect și aici, poate face sex cu altele și apoi vine la tine. Exista boli/virusuri cu transmitere.
Cumva, am trecut și eu printr o relație asemănătoare. Doar ca la mine era extrem de posesiv și violent fizic. Nu era ok sa merg la 1 minut distanta la magazin. După un an de relație m-a condus la aeroport, am plâns și ne am luat rămas bun. Nu e nimic ușor!
Succes și gânduri bune!

| julOG a răspuns:

Maaama mia!
Și tu ești acel fraier care merge la munca și își bate femeia acasă?
Din ce ai scris, putem vedea ca asta îți e normalitatea, trist.
La tine dacă sta acasă femeia trebuie premiata cu o bătaie?
Ciorbarule, îmi pare rău sa ți spun, dar pe lângă faptul ca nu ești bărbat, mai duci si o viața trista! happy o epavă
Du-te la mama ta acasă din nou, te rog eu frumos, poate reușește sa te educe din nou. Ori de la ea deprinzi astfel de ură față de femei. Te a bătut de te a rupt și acum te răzbuni pe viață, nu? In loc sa ți o refaci, ți o ruinezi.
Zi usoara la crăpat pietre!
Cu femeia faci sex, copii si iubire multa. Dacă nu știai pana acum laughing