| BeHappyForMe a întrebat:

La ce varsta incep bebelusi sa mearga? al meu are 9 luni merge de a buselea si tinandu-se de patut, dar singur nu vrea, e cam lenes si la vorbit zice decat mama, tata, haide si nenea dar numai cand vrea laughing)...deci vreau sa stiu pe la cat incep sa mearga singurei?

Răspuns Câştigător
| Mar a răspuns:

Buna.iti pot spune ca sora mea a inceput sa mearga cu o saptamana inainte de a implinii un an.bebelusul tau merge foarte bine pentru varsta sa. nu ar trebui sa te ingrijorezi. unii bebelusi incep sa mearga chiar si la un an jumatate.deci nu este nici o problema.eu cred ca ar mai trebuii sa il mai indrumi tu mai mult:sa il tii de manuta si sa mearga cu ajutorul tau prin casa cat mai mult. sper ca te-am ajutat happy
numai sanatate bebelusului

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De mers cică eu aş fi început să merg singur pe la un an şi jumătate, dar de vorbit pare-se că am început să vorbesc articulat (şi nu doar cuvinte sporadice) undeva pe la 6-8 luni.
Pe de altă parte, am un prieten din copilărie despre care mama sa mi-a spus că a început să meargă singur de pe la 5 luni DAR, cu vorbitul a avut mari probleme până pe la 5 ani când brusc a "dat drumul la vorbă", medicii neputând explica acest fenomen. (erau o familie înstărită deci n-au fost la dispensarul din colţ)
Prin urmare, pentru nelămurirea ta, cred că tot ceea ce este necesar este RĂBDAREA.
Numai bine.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Bebelusii incep sa mearga cam pe la un an, eu am o nepotica care are 11 luni si merge in picioare, e simpatica foc, trage de tot ce îi cada in mana. E o perioada in care trebuie sa fii cu ochii pe ea tot timpul.

| ines a răspuns:

Depinde de copil fiecare copil e unic in ce face.

| Beatrice a răspuns:

Pai de la 4-5 luni unii merg în premergător.thinking

| magicianul19 a răspuns:

Cam 1anisor sau chiar mai mult::big grin

| enul a răspuns:

Buna, asi putea spune ca depinde si de sexul bebelusului, de obicei baietii incep mai repede sa mearga, iar fetele mai tarziu, iar baietii vorbesc mai tarziu si fetele mult mai repede, este adevarat, exista uneori cazuri speciale cand se intampla invers, sper ca te-am ajutatwinking