| Madalyn a întrebat:

Salut.
Am si eu de ceva vreme o problema in familie. In mare parte este vorba despre tatal meu care este o fire. foarte irascibila, se enerveaza din orice.
Eu de felul meu sunt o fire calma si rabdatoare, nu pun nimic la suflet din vorbele lui taicamiu. si chiar daca ma enervez, ma calmez repede.
Cel mai probabil, taicamiu a devenit asa irascibil de cand este mama in italia si mai nou, de cand si-a pierdut job-ul (fabrica unde a lucrat 30 si ceva de ani s-a inchis).
Eu am aproape 19 ani si abia astept sa termin scoala si sa-mi incep adevarata viata, s-o iau pe cont propriu.
Ce-mi este mi-e frica cel mai mult este ca de la un timp, atunci cand ma cert cu taicamiu, ma ia asa o stare usoara de nervi si imi vine sa stang ceva in mana sau sa lovesc un lucru. evident ca ma controlez, dar nu stiu cat o sa mai rezist. tare mi-e frica ca atunci cand ajung de varsta lui sa nu fiu la fel sad
Nu sunt superstitios, dar mama imi tot zice "Nu te mai certa cu el ca o sa patesti si tu la fel cand vei fi de varsta lui". Mama este o fire credincioasa, dar foarte superstitioasa in acelasi timp. tata, de cand ma stiu, doar de 2-3 ori l-am vazut in biserica, si atunci ca era nevoit! Mama imi tot baga in cap superstitiile ei. acum nu stiu ce sanse ar fi ca eu sa ajung ca tata, dar chiar nu stiu ce sa cred atat timp cat stiu ca si bunica de pe tata, a fost tot la fel irascibila. sper doar sa nu-l fi mostenit pe tata in privinta asta sad
O parte din mine ma trimite la un psiholog inainte sa sa-mi distrug nervii si sa fie mai rau. o alta parte din mine imi zice ca nu eu sunt ala care trebuie sa mearga la psiholog, ci taicamiu.
Chiar nu stiu ce sa mai fac, simt ca limita mea este aproape.
Mentionez ca taicamiu nu este o fire violenta. insa te distruge psihologic datorita stresului pe care ti-l provoaca! Incearca sa te intimideze, sa arate ca ele e seful si ca el are in tot deauna dreptate, se crede superior atat mie cat si mamei.
Chiar in seara asta mi-a zis "Tu sa nu-mi mai intorci spatele mie, ca nu tu mai facut pe mine, nu tu mai crescut", chestia este ca eu tot il evit cand vad ca da sa explodeze si de asta mi-a zis asta. Vroiam si eu sa-i zic cam asa "Daca tu crezi ca acum iti intorc spatele, stai sa vezi cand o sa fii mai batran si o sa ai nevoie de mine, atunci sa vezi ce spate frumos am", dar parca ceva m-a tinut sa nu-i zic asta. sad
Nici mama nu prea-l mai suporta, adica, cine ar sta langa o persoana care se enerveaza din 5 in 5 min si care-ti raspunde mereu cu un ton superior si rece?
Tare ma tem ca nu o sa ajunga decat un mosneag, singur, care-si asteapta momentul. sad
Sau poate ca are pe altcineva si nu incearca decat sa ne indeparteze pe noi straight face cine stie.

Cand am inceput sa scriu aici, am inceput cu scopul de a va cere un sfat. Acum nici eu nu stiu ce vreau.
Dar, spuneti-mi insa ce parere aveti si cam ce ar trebui sa fac mai departe?
Dau si funda.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca te abtii, este lucrul cel mai bun.Ai putina rabdare, termini scoala si o iei pe cont propriu.Atunci cand vei reusi asta cauta sa pui distanta intre tine si tatal tau, sa nu-l mai vezi zilnic, sa nu-l mai auzi.Doar asa poti sa intelegice simti pentru el si doar atunci te vei putea calma.Din cat si cum scrii eu cred ca ai mostenit-o pe mama ta si nu vei avea probleme cu nervii.Acum se sparg toate in capul tau,tatal tau simte nevoia sa pedepseasca pe cineva pentru nereusitele lui si te are la indemana pe tine.E bine ca nu i-ai raspuns asa cum iti venise, ai fi provocat un mare scandal, de pomana.Ai sa vezi ca toata situatia se va linisti in momentul in care vei pleca din casa, sa traiesti pe picioarele tale, vei gandi si tu altfel si tatal tau.Doar inca putina rabdare sa ai, pana vine clipa asta.E adevarat ca esti dator cu respect parintilor, dar poti sa-i respecti mai bine de la distanta.Acum nervii tai sunt inflamati si intinsi de frecusul zilnic si nu mai suporti.Strange din dinti, e chestie de timp.Asta sa-ti dea puterea sa rezisti.Mult noroc!

| natashacrown a răspuns:

Eehee. straight face .stii.am si eu problema asta.=]] doar ca la mine. e diferita. mama mea=tatal tau. mama ta=tatal meu:]]. eu deja nu o mai suport pe mama.am noroc ca diriginta este psiholog.ar trebuii sa mergeti aman2 la unul si rezolvati acolo problema asa vroiam sa fac si eu doar ca am fost nevoita sa merg cu tata nu cu mama.pentru ca ea nusi zice problemele si.e foarte artagoasa. oricum. sunt de parere ca ar trebui sa mergi tu primul si dupa aceea sa'i zici si tatalui tau big grin sigur doamna/domnul psiholog o sa iti zica cum si la ce sa te gandesti ca nu cumva sa izbucnesi si sa dai una in cap la cineva din familie.si o sati zica cums a procedezi cu el. ai putea sa faci ca mine. cand el se apuca de balivernele lui cum ca tu ii intorci spatele. lasa'l sa vorbeasca singur. si acum cat il ai. intelege'l ca este probabil nervos din cauza slujbei pierdute.si se gandeste la viitor. si poate mama ta cum este superstitioasa. vorbeste cu tatal tau si. oarecum il influenteaza. inspira adanc ca sa te calmezi.si lasa'l draga sa vorbeasca singur. se calmeaza el. oricum Madalin sper sa se rezolve problema asta cat mai curand! :]

| Sabìŋaaa a răspuns:

Buna Madalin. In primul rand imi pare rau pentru toate astea. Eu am o situatie asemanatoare tot cu tatal meu. E bine ca nu pui tot ce zice el la suflet si gandeste-te ca el se consuma degeaba zicandu-ti atatea lucruri, ca el te-a facut pe tine, nu tu pe elchatterbox [asa imi zice si mie tata] si nu o sa ajunga nicaieri cu asta. Daca el este asa tu nu ai de ce sa fii la fel. Adica tu nu vrei nu? Nici nu o sa fii,daca te straduiesti si nu vrei asta. Si in legatura cu mama ta thinking, nu ar trebui sa iti bage atatea idei in cap, dimpotriva, sa te incurajeze si sa incerce sa te linisteasca cumva. Stiu ca, cuvintele nu rezolva tot dar conteaza macar putin. Nu ai de ce sa ajungi un mosneag singur si toata chestia asta te influenteaza rau. Incearca sa vorbesti cu un pshiholog si sa afli mai multe pareri. La un moment dat am inceput si eu sa cred ca tata are pe altcineva dar in timp mi-am scos ideea asta din cap. Incearca sa afli daca e asa, uitate prin tel la el. Si calmeaza-te ca nu vei ajunge la fel.winking Scuze daca sunt greseli si bafta sad:*

Răspuns utilizator avertizat
| Lly_3991 a răspuns:

Maii.fii tare nu le mai pune pe toate la suflet.chiar te rogbig hug cand el "te cearta" iti vb urat gandeste-te la altceva:iesi cu prietenii. orice,stiai ca indiferenta doare cel mai tare?! Sunt convinsa! Deci trateaza putin la rece si daca te vede ca nu iti pasa o sa se calmeze, poate e doar o perioada.nu stiu ce sa-ti mai spun dar sunt sigura ca atunci cand o sa ti se "umple paharul" ii vezi zice verde in fata tot, asta fa`o cand il vezi tu calm intr-o zi buna.Ai grija de tine!>big grin