| adriangabor92 a întrebat:

La scuterele mai mici de 50 cmc trebuie sa dai examen pentru carnet si trebuie sa porti casca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La cele care se incadreaza la categoria moped(conform art.6, pct.21 din OUG nr.195/2002, respectiv sa aiba viteza maxima prin constructie de pana la 45 km/h, motor cu CC de pana la 50 cmc si puterea motorului de pana la 4 kW) nu trebuie sa ai permis, ci doar sa urmezi un curs de legislatie rutiera si sa obtii un certificat de absolvire. In circulatie trebuie sa porti casca. Numai bine!

1 răspuns:
| mdany a răspuns:

La cele mai mici de 50cmc nu trebuie sa dai examen, dar trebuie sa porti casca.