Întrebare recomandată | Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Scuterele electrice trebuie inmatriculate?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie inscrise la primarie sau inmatriculate, in functie de categoria la care se incadreaza, respectiv la categoria AM (moped) sau la categoria A1.
Conform Anexei la OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a)categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h;
b) categoria A1:
1.motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"

| sierra1 a răspuns:

ți-am mai spus că nu dar tu ZERO reacție

https://www.tpu.ro/......usem-ceva/

| ReddY25 a răspuns:

Daa