Întrebare recomandată | wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Lucrurile stau astfel.In urma cu 4 ani, trebuia sa dansez pentru un rahat de concurs cu o colega.Si imi era sila de ea. Mirosea de zici ca era dracu.Ii spuneam in fiecare zi sa isi faca o baie ca rau n-are sa-i faca si ca mai pot respira si eu aer curat. Mirosea a voma.Ce-i care erau mai aproape de mine la dansuri stiau bine asta.Si cand ii spuneam, fiind mici, ea imi raspundea:"Daca dansul asta nu este bine o sa-i spun "lu' mama ta" sa iti ia televizorul s.a.Si m-am enervat tare.Chiar foarte.Atunci am inceput sa le spun tuturor sa se apropie de ea sa vada ce pute ca sa intre in rahat.La inceput n-a decurs asa de bine.Si dupa ce si-a facut o baie, am renuntat.Problema vine de la faptul ca si ceilalti si-a dat seama de "mireasma ei",astfel lucrurile inrautatindu-se "groaznic" (pentru ea). Toti o batjocoreau,inclusiv manierele i-au fost pocite(pe buna dreptate din pacate),ca manca ca o "scroafa".A fost numita regina paduchilor, o rapanoasa, o jegoasa, ca a fost un limbric scos pe...(restul siti).Si asta nu-i nimic. Daca v-as spune tot probabil as fi exilat, nu doar eliminat/inlaturat de pe acest site.Toate acestea numai intr-un singur an.Si-a pierdut increderea de sine in totalitate nu mai vorbea cu ceilalti si chiar nebagandu-i in seama o injurau si ii ziceau in fata in grup de cate 5, glumeam, prea putin cate 5, toata clasa, exceptand eu si cativa, ii erau aruncate lucrurile in clasa, colegii mei jucau fotbal cu penarul si ghiozdanul ei! Ii aruncau lucrurile in toata clasa! Chiar si daca plangea! Si daca cineva o atinge din greseala se sterge imediat de ceva ca sa nu ia "raia".N-are nimic dar sa fac toti.Chiar si eu ca sa nu intru in rahat.Si cei mai blanzi colegi care nu-ti spun pas fac asa.Situatia alsa de dorit foarte multe.Cand iese la tabla e facuta de rahat de toti din clasa + profesorii care nu-s asa intelegatori.Ii e frica sa vorbeasca cu atlii ca sa nu fie injurata si sa nu rada toata clasa.A ajuns sa fie folosit-a de fete din scoala ca au vazut-o sperioasa.Bani n-are acasa(a spus si in clasa pentru cumpararea unei carti), prea frumoasa nu e si are note de tot cacatul.Cea mai mare medie a ei a fost 7, 80.In prezent este in stare de repetentie si n-are respect de la nimeni.In continuare se jaoca fotbal cu penarul,ghiozdanul si lucrurile ri,incontiinuare geaca ii este aruncata la gunoi si este umpluta de flegme(la fel si fata ei), incontinuare nu are curaj sa isi impuna punctul de vedere, incontinuare i se atribuie injuraturi dureroase la fel si comparatii cu paduchii, limbricii, parazitii etc...
Si repet e in stare de repetentie.Si-asa viata ei e pe duca practic.Pana si vocea ei spune asta.Parca-i traumatizata. Daca mai ramane si repetenta...nici nu pot scrie.Nici in clasa unde a stat 7 ani si jumatate de zile cu acei colegi nu se poate integra.D'apoi in alte clase.Si repetenta de asemenea.Cum pot sa o ajut sa isi revina la normal? Ca 3 ani i-a fost foarte bine.Dar fara sa stie ceilalti, pentru ca voi risca sa am parte de acelasi respect.Nu-i corect ca o persoana sa pateasca asa ceva.Nimeni nu merita(in afara de cativa de la mine din clasa), care nu o lasa in pace deloc.Numai in soapta are voie sa vorbeasca. Daca vorbeste mai tare(pe ton normal), cam toti o iau la baza.Se iau pana si de viata ei privata.inventeaza altii posibile relatii, ca se drogheaza, ca fumeaza etc...
Cum pot sa o ajut fara sa stie ea sau ceilalti? Sa o ajut sa isi revina la normal? Chiar daca o solutie ar fi sa se transfere nu o s-o faca niciodata si nu stiu de ce. Fara sa afle nimeni(sa foiu anonim).Sa nu ma afecteze in nici un fel.Stiu ca e vina mea in foarte mare masura cu privire la aceste aspecte insa trebuie sa o ajutam sa iasa din situatia asta groaznica.
Ce e mai ciudat di toata intamplarea asta e ca am primit mai mult repsect ca le-am spus celorlalti ca mirosea urat.

?
P:S:Nici o minciuna, nici o exagerare tot ceea ce am spus e mai mult decat adevarat.Si se aplica mai ales in prezent.

90 răspunsuri:
| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Daca cineva ii ia apararea sare pe el la injuraturi si la glume ridicole pe el ABSOLUT TOATA CLASA ce ai vrea sa fac? Sa ii las sa fac misto in gurp de mine? Tu ai zis ca prietenia ta cu el a meritat totul.Dar daca ai fi in locul meu ce ai face?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru DanDannn):

Am spus eu ca ma simt mandru? De ce ai crede asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ca in razvan si vidra.cea mai crunta pedepsire pentru adversarul tau, este de ai arata, ca tu esti bun si dansu-i rau.tu nu fi bleg.aii o calitate.un inceput de suflet mare.lasa-l sa creasca fiindca ai fost josnic, si incepi sa te maturizezi.ia atitudine cand crezi ca ceva trebuie indreptat stiga in gura mare si lupta-te pentru adevarul tau.stii multe despre rautate si a lucit bunatatea in sufletul tau.arata-le si celorlalti ca degeaba esti curat si destept daca esti rau si nu ai mila in tine.a-ti intrat in sufletul fiintei aceleia incaltati cu bocancii plini de noroi si l-ati calcat in picioare.santeti in stare sa faceti si invers? ea este singura si voi atatia.vi se pare drept? egal? cinstit? daca vrei sa fii deosebit incearca si vezi ca printre boii care fac ceia ce fac mai sant care simt ca tine dar le e frica.ea de voi nu se poate apara, dar voi toti o puteti ajuta pe ea.santeti o clasa.nu o hoarda de salbateci.ia spune-le tuturor cand ea nu este in clasa si vezi ce parere au.asa vei vedea cata rautate si cata bunatate este pe pamant.macar stii la ce sa te astepti in viitor de la fistecare. Dumnezeu sa te ajute.ca el ne va judeca.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Te asigur ca voi face asa cel putin 70%. Plus ca am o arma secreta si nimeni n-ar vrea sa o folosesc.Pe cine pacalesc? Bataia rolling on the floor)). Serios.
Bring it on!

| mona a răspuns:

E chiar exagerat ce-i faceti voi la acea fata care din cate am inteles e saraca,mai putin inteligenta,mai putin frumoasa si bineinteles nu e vina ei ca nu are parte de mai mult,in loc sa o jigniti si sa va bateti joc de ea si lucrurile ei mai bine ati pune mana de la mana cate ceva si poate asa o puteti ajuta,fiecare are cate un lucru/haina sau ceva uitat intr-un dulap, un colt de camera care ei i-ar putea fi util, tu ai putea fi primul care ar putea da startul... spre schimbare, poti incepe prin a i lua apararea atunci cand se mai intampla ce se intampla si sa incetati cu jocurile astea de doi bani, cred ca nimanui nu i-ar place sa fie in locul ei si nu toti s-au nascut sub o stea norocoasa

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru mona):

Are mobila.Dar zic in general ca n-are bani de chipsuri s.a.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru MisterioussGirl):

"Ar trebui sa le spui celor din jur cele scrise aici nu noua...parerea mea."
Si la ce mi-ar folosi sa am cont pe TPU?

| Zenit313 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

TU esti vinovata pentru aceasta problema
Tu trebuie sa o rezolvi.
Anunta cat mai urgent psihologul scolii...
Daca analizez ironia si aroganta ta, nici nu iti pasa...

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Zenit313):

1.Sunt baiat.
2. Daca nu mi-ar fi pasat nu as mai fi postat aceasta intrebare. Daca ai alte nelamuriri spune-mi.
P:S:Oricum n-o sa-ti raspund rolling on the floor

NOname
| NOname a răspuns:

Aşa cum ai lansat moda de a o jigni, impune-te şi schimbă trendul!

- http://youtu.be/1j6YA03hm4k
- http://youtu.be/nWJut7KQhI4

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru NOname):

Le-am mai vazur oricum.Si aveam 9 ani cand le-am spus la toti de mirosul ei si din cauza asta nu prea imi aduc aminte "cum am facut magia" ca sa ii gasesc antidot.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Fax):

Specie.Hmmm,nu s-ar zice specii, mai bine rase.Galbejitii(chinezii),negroteii(africanii),indoeuropeenii parca, (europeenii). Deci, eu sunt european.Tu ce esti? Un mamut? Sau o mortaciune spanzurata de creanga sau ce drk o fi acolo? Ciudata imagine.

NOname
| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Magia stă în impunerea cuiva respectat, unui lider de opinie (sau unui grup), cum se pare că eşti...sau ai fost.

Apropo de acest lucru: http://youtu.be/EKtvpYT1Bkc

Încearcă să înlocuieşti ţintele (cere şi ajutorul prietenilor, să fiţi măcar 2-3).
Arată-le cât de imatur şi josnic este comportamentul vostru. Fă câteva glumiţe pe seama celor care continuă să-şi bată joc de fata, să nu se mai creadă cool, arată-te dezgustat de atitudinea lor, ia apărare fetei, fii demn şi curajos...trebuie să te simţi onorat că nu eşti ca toţi şi ai avut curajul să ieşi în faţă, nu să fii fricos şi comod. Iar respectul celor care vor râde oricum nu ai de ce să ţi-l doreşti.

Pentru inspiraţie: http://youtu.be/GhKJ9ig7I1c

Sau poţi să discuţi cu toţi colegii tăi deschis şi să le explici că ceea ce faceţi, nu se face şi nu vă face cinste. Atacând fără motiv pe cineva mai slab, "bătut de soartă", lipsit de apărare, doar dintr-o plăcere sadică de a vă bate joc şi din egoism pueril, daţi dovada de oameni mici, slabi, lipsiţi de caracter, de empatie elementară şi vă înjosiţi singuri.

(Te-am inclus şi pe tine aici, pentru că oricât de mică a fost participarea ta, ea a existat, iar cât timp nu vei lua atitudine şi nu vei încerca să-ţi repari greşeala, să ajuţi, porţi şi tu o vină. Însă nu te judec, doar îţi explic cum stau lucrurile. Şi apreciez faptul că totuşi intenţionezi să schimbi ceva şi ne-ai cerut ajutorul. Se vede că te-ai maturizat şi ai intenţii bune, chiar dacă nu ai destul curaj.)

Cred că am găsit-o şi pe colega (mult mai imatură şi impertinentă, se pare): http://www.tpu.ro/......duchii-am/

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SaveOurSouls):

Ai mare dreptate.In tot ceea ce ai zis.Nu stiu cat de socant pare.Dar au 14 ani. Unul din ei chiar 13 ani.E datoria mea sa schimb situatia si o sa incerc.Macar atat.Si multumesc mult ca ai dat un raspuns bun.Restu-s in general niste cersetori de funde.Altfel nu le pot spune.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SaveOurSouls):

Apreciez mult ajutorul pe care mi-l oferi.Nu va fi usor deloc sa ii iau apararea dar trebuie s-o fac sa nu se aleaga praful.Si nu vreau sa par nesimtit, dar au fost 4 ani de fuga fata de responsabilitate.Mersi mult ca tu chiar iti dai interesul la intrebarile puse de mine.La fel voi face si eu. Daca ai o intrebare, sa-mi spui, te ajut cat potwinking.

NOname
| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

"Restu-s niste cersetori de funde.Altfel nu le pot spune."

Iartă-mă, IAmYourEnemy, pentru că am încercat să te ajut şi ţi-am dedicat din timpul meu, am pus suflet, acum mă jigneşti? La fel şi pe ceilalţi...

Nici nu mai ştiu dacă meriţi ajutorul nostru. M-ai dezamăgit.

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru NOname):

Nu am vrut sa te jignesc.Si nu despre tine am spus.Am zis in general despre aia, care in loc sa raspunda la intrebare cauta sa ma injure sau sa ma intrebe:"Cati ani ai? ", sau sa caute din urma intrebarea ca sa-mi spuna ca sunt "o specie josnica de om", dar mai bine asa decat o veverita excitata calcata de tir. Daca te-am jignit scuze, dar la aceasta postare am primit atatea jigniri si reprosuri ca am si uitat de raspunsurile care sunt cu adevarat de folos. Daca ai fi in locul meu ai intelege.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru NOname):

Si-apoi oricum situatia asta ma cam lezeaza mintal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Adica aveam 9 ani, ce drk? De unde era sa stiu? Si-apoi imi pare rau ca nu mi-am dat seama la timp si ca ii aranjam un dezastru de proportii epice.N-am mai stat sa ii numar pe cei care au vrut si care nu sa ma ajute, pur si simplu am zis la modul general despre cei care ma enervau.

NOname
| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Înţeleg, dar nu a fost frumos din partea ta. Faptul că unele răspunsuri nu au fost pe placul tău nu-ţi dă dreptul să ne desconsideri pe toţi (prin acel "restul"). Exprimarea ta a fost foarte nereuşită.
Chiar au fost foarte mulţi oameni care au încercat să te ajute şi s-o ajute pe colega ta şi în loc să le mulţumeşti, i-ai jignit.

Scuzele sunt acceptate.
Seară bună.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru NOname):

Mda...seara buna.Pana la urma vad eu cum fac sa schimb situatia.

| Trippy a răspuns (pentru NOname):

No Name din cate am vazut tu chiar meriti titlul de userul anului.Imi place melodia de inspiratie pe care i-ai dat-o.
Enemy daca citesti asta nu am cum sa te ajut doar mai adaugand o melodie de inspiratie:http://www.youtube.com/watch?v=AFkKmMtfpDQ

| Darcklight a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Acum cat ani?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Darcklight):

14 si mersi pentru melodie.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Trippy):

Foarte tare melodia.

| Melissa_5072 a răspuns:

Tarziu te-au apucat remuscarile. Imi imaginez ca nu da bine pentru tine sa te imprietenesti cu ea acum, dar prin simplul fapt ca iti pasa, ai crescut putin. Morala ai primit destula, si probabil ca cea mai buna idee ar fi sa faci ceva pentru ea, in mod anonim. Nu de alta, dar e posibil sa nu aiba incredere in tine daca incerci sa ii intinzi o mana de ajutor pe fata, si sa creada ca este vreo rautate la mijloc. Poate rogi pe altcineva sa o ajute, sa discute cu ea.
Stii cum se zice: "dupa fapta, si rasplata" dar si reversul medaliei "no good deed goes unpunished".

| guardian05 a răspuns:

In primul rand sa iti fie rusine tie pentru ca dupa cate am citit am inteles de la tine a pornit totul. Si tin sa te anunt ca nu ai primit respect ai primit doar o atentie nemeritata pentru ca tu si ceilalti sunteti trasi la indigo. Cum poti sa ii faci asa ceva, ai inima? Tu iti dai seama ca fata aia e distrusa? Mi-e rusine pentru tine. Nu pot sa cred ca iti este rusine sa o ajuti. Doamne. Cum vrei sa se impuna daca oata lumea o darama?