| Lavinialoveyou a întrebat:

In clasa mea sunt cativa baieti care nu ma lasa in pace.Ca sa fiu mai explicita:imi iau penarul de pe banca, imi iau ghiozdanul si mi-l pun in cosul de gunoi, imi pun firimituri pe banca...si eu nu le fac nimic.
Ce as putea face sa ma lase in pace? Funda

P. S:I-am spus dirigintei si nu a actionat in niciun fel.

Răspuns Câştigător
| Daniella a răspuns:

Astia se numesc badarani.te vad micuta si se iau de tine ca asa le vine lor cheful.Singura faza care ai putea sa o faci este sa nu ii bagi absolut deloc in seama chiar daca ei te injura sau iti mai fura ghiozdanul.Il iei frumusel de unde ti-l pun si atat. Fara schimb de vorbe! Asa se vor prinde ca nu te mai ranesc si te vor lasa in pace, trecand la urmatoarea victima.Atata timp cat ii injuri sau pari afectata, le vei da satisfactie si vor face din ce in ce mai rau.Nu ii mai baga in seama deloc:*

5 răspunsuri:
| Static a răspuns:

Hmm, ce e bine in povestea asta e faptul ca inca nu sau luat de tine direct, sau daca da nu ai mentionat. In orice caz, ideea e ca trebuie sa ii ignori chiar daca te doare cand ei fac aceste lucruri, dar si mai bine ar fi sa le spui asta odata pentru totdeauna, : Ce v-am facut? Aveti ceva personal cu mine? Dc nu va luati de altcineva? Sau chesti de genul, odata ce vor vedea ca esti desteapta si sti sa abordezi situatia cum trebuie te vor lasa cat de cat in pace, daca nu, anunta-ti parintii. Daca esti genul de tipa dura sau "razbunatoare" ia-le si tu penarele, si punele ghiozdanele in cosul de gunoi, dar nu e tocmai indicat sa faci asta, cel mai bine dupa cum ti-am spus este sa iti anunti parintii, dar poti sa mai faci un lucru. Integreaza-te! Nu in sensul general, dar doar cu ei, poate u nu le oferi atentie deloc, pari indiferenta fata ei rupul lor, precum ar fi ei niste ciudati, incearca sa vb cu ei ca cu niste amici si sa pari mult mai comunicativa decat esti, asta ajuta foarte mult. Asa iti vor castiga increderea si se vor imprieteni cu tine. Vei fi " de-a lor" cum se spune, chiar daca u nu-ti doresti, dar asa se intampla de cele mai multe ori, trebuie sa le castigi increderea si sa te integrezi in grupul lor si al celorlalti colegi a tai. Bafta! Funda? big grin

| Daniella a răspuns:

Bine ca e raspunsu meu cel mai prost bai AbstractGreen! laughing
Stai tu linistit ca asta e psihologia inversa, dar observ ca habar nu ai nimic despre ea.Atata timp cat un om te enerveaza si vede ca ii functioneaza,nu te va lasa in pace in veci! Daca il ignori si ii arati ca te doare-n fund de ce spume el sau face, te va lasa imediat pentru alta victima.Dar hai, fi tu destept ca o faci bine :*

| IasmyAndra a răspuns:

Pai singura explicatie e ca sunt tampiti! si spune-i directoarei? directorului cerd ca va lua masuri in privinta asta! aadica directorul e responsabil de intelegerea in clase! si altele mult succes! aa si dale cate doua eu asa le fac cand nu ma lasa in pace! 1 sa vezi ca pe urma prind frica de tine si nu se mai apropie! iti zic eu! ceaoo

| AbstractGreen a răspuns:

Iti pun penaru in gunoi? trebuie neaparat sa ii spui directorului... nu-i posibil, mai ales unei fete! Si spune-i inca o data dirigintei ce iti fac aia. Daca nu face nimeni nimic cel mai bine ar fi sa vii cu mama sau tatal tau la scoala sa aiba o discutie serioasa cu asa zisa diriga pe care o ai si daca nici atunci nu se rezolva sa se duca direct la director...
P.S. Raspunsu lui Daniella e cel mai prost lucru pe care ai putea sa-l faci, sa-i ignori... acum ramane sa decizi happy

| MBheii a răspuns:

In locul tau i-as injura si mas bate cu eilaughing)rolling on the floor dar mie nu mi s-a intamplat asta.sa mi se faca asa ca tine.whistling