| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in legatura cu scoala. Toti din clasa isi bat joc de mine si nu stiu ce sa fac. Eu nu am treaba si de multe ori ii ignor, dar au inceput sa-mi puna porecle ca,, Gunoiul Clasei" sau,, Tomberon". Daca ma lovesc, eu ripostez, dar nu pot sa ripostez pentru ca sunt prea multi.
Ex: Vin in grup de catre 2-3 si incep sa ma loveasca, sa-mi arunce ghiozdanul pe jos, penarul pe geam...
Nu stiu ce sa fac deoarece sunt prea multi si nu pot face nimic sa ripostez.
Jur ca nu am treaba, doar vin din senin si incep sa-mi arunce ghiozdanul, sa ma injure...
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hello!

Hai ca si eu am mai avut probleme cu "scumpii mei colegi" dar nicidecum asa ceva...

Diriginta tine cu ei? Huh?
Vorbeste cu directoarea/directorul.
Crede-ma... stiu cum este sa ai un diriginte inutil. Acest comportament este de nepermis intr-o scoala!

Daca ai un telefon mai bun atunci poti inregistra tot ce se intampla prin pauze.

Mi se pare absurd! Le-ai facut ceva? I-ai enervat cu ceva?!

Chiar atat de rau au ajuns asa-zisii "batausi" din scolilea astea?

Daca este adevarat atunci imi este scarba de ei.

Ai 2 variante:
Ori pleci la alta clasa/scoala, ori ii inregistrezi si ii arati directoarei.

Daca "bossu" este si preferatul directoarei atunci mai bine te muti la alta scoala. Eu nu as sta intr-un sistem corupt dar asta tine de fiecare... poate ai profesori buni.

Esti a 8-a din cate vad...
Ei bine, indura atunci!
Nu este mare lucru man! Oricum nu te mai poti muta in mijlocul semestrului.

Mai sunt cateva saptamani deci indura!
Dupa o sa ajungi la liceu si o sa scapi de unii dintre ei daca nu de toti. Eu am avut toti colegii noi in clasa a 9-a.

Imi pare rau... In mijlocul semstrului tot ce poti face este sa-i inregistrezi si sa-i arati directoarei.

Succes!

11 răspunsuri:
| Andandut a răspuns:

Asa ceva este de nepermis! De ce nu vorbesti cu parintii tai? Spune-le ca diriginta pe care o ai nu-si face treaba si ca nu ia masuri in privinta colegilor tai. Sau daca nu vrei sa le spui parintilor (desi eu asa te-as sfatui, crede-ma, daca le-ai zice sunt sigura ca s-ar schimba lucrurile), macar du-te tu la directoare si explica-i ce se intampla. Dar dirigintei i-ai spus si nu a luat masuri? Sau presupui tu ca n-ar lua masuri pentru ca ii favorizeaza pe acei colegi? Mai bine ii spui ei prima oara, iar daca vezi ca nu le atrage atentia colegilor care se iau de tine, mergi la directoare si spune-i. Nu poti sta asa!
Cum sa vina cate 2-3 sa te loveasca? Cum? Cum de exista asa ceva intr-o scoala?
Spune-le neaparat parintilor tai, te rog! Spunea cineva aici intr-un raspuns ca te sfatuieste sa te muti la alta scoala. Da, te-as sfatui si eu la fel! Muta-te intr-o scoala unde sunt oameni, nu animale. Intr-o scoala unde dirigintii isi fac treaba. De ce te lasi calcat in picioare? Tu stii ca ai anumite drepturi? Muta-te de acolo si gata, daca altfel nu se poate. Nu zic ca vei da peste niste noi colegi de treaba, dar macar vor fi simpli colegi, nu cu instincte de animale, asa cum povestesti tu ca sunt actualii colegi. Nu inteleg cum se poate intampla asa ceva intr-o scoala. Am avut un soc cand am citit ce ai scris.
Deci nu esti singur, ai parinti, ia tu masuri daca altcineva nu ia! Spune-le parintilor si transfera-te! Nu conteaza ca ai capacitatea, ce legatura are asta? Tot aceeasi materie o primesti la capacitate, chiar daca te muti la alta scoala.
Daca te respecti macar un pic, muta-te de acolo si lasa-i in prostia lor pe colegii tai batausi, ca altceva nu dovedesc, decat prostie. M-am revoltat foarte tare cand ai spus ca esti lovit de catre ei. In ce lume traim? Ia masuri neaparat, repet, spune-le parintilor tai totul si muta-te de acolo!
Daca pana cand te muti de acolo se mai intampla ca ei sa te loveasca sau sa-ti arunce penarul pe geam, te duci de urgenta la directoare in momentul ala si ii spui totul, o chemi in clasa.
Si sa-i chemi si pe parintii tai la scoala sa discute cu directoarea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vorbeste cu directorul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si stati de vorba cu dirigintele / directorul tau!

| R0R0 a răspuns:

Te poti transfera de acolo sau sa ii zici directorului.Asa ceva este de nepermis!

| csgogamer a răspuns (pentru R0R0):

Sunt clasa a 8 a si nu pot asa sa ma transfer caci am examenul de capacitate
Alta solutie?

| R0R0 a răspuns (pentru csgogamer):

Mergi la director si spune-i ce ti se intampla.

| Căpșunica2 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si schimba clasa urgent. Ceea ce se intamopa acolo te poate afecta si mai rau daca lasi lucrurile asa. Deci singura solutie este sa te departezi definitiv de acolo.

| csgogamer a răspuns (pentru Căpșunica2):

Sunt clasa a 8 a si nu pot asa sa ma transfer caci am examenul de capacitate...
Alta solutie?

| Căpșunica2 a răspuns (pentru csgogamer):

Pai nu te poti muta in alta clasa a-8a?
Stai linistit examenul e acelasi si nu e asa greu precum incearca profesori sa va faca sa credeti.
Daca inveti il iei oriunde, iti zic din proprie experienta. Inca mai ai timp. Daca le zici profesorilor iar ei ii exmatriculeaza sau le scade nota e posibil ca ei sa se razbune, dar asta nu inseamna ca tu trebuie sa taci, nu e ok ce se intampla. Vorbeste cu parintii tai, un frate. nu stiu dar nu e ok sa continui asa.
Oricum si ei au o problema grava daca se comporta asa la varsta asta.
Eu ma gandeam ca aveti 11-12, dar copii astia is chiar retardati. Nu poti sa ii ignori si sa faci pe indiferentul la infinit, rabdarea are o limita si apoi trebuie sa te gandesti la sanatatea ta, nu poti tine in tine.
Poate ca te consolezi cu gandul ca peste un pic pleci la liceu si schimbi colegii dar pana atunci mai e si fiecare zi e o povara. Dar daca te muti vei fii mai linistit si pentru a invata pentru examen;-)
E adevarat poate nu vei fi primit de noii colegi chiar cu bratele deschise, dar de data asta nimeni nu te cunoaste si trebuie sa te impui de la inceput

| nobody93 a răspuns:

Cere ajutor invatatoarei/dirigintei in aceste situatii. Nu trebuie sa ripostezi. Acele 'animale' trebuie pedepsite, nu trebuie sa te cobori la nivelul intelectual.

| csgogamer a răspuns (pentru nobody93):

Da numai ca bossu e preferatu profesorilor si...