| anonim_4396 a întrebat:

M-am certat cu cel mai bun prieten al meu cu care trebuia sa-mi petrec revelionul pentru ca a invitat prea multi necunoscuti si nu voiam sa merg si sa nu cunosc aproape pe nimeni, pe multi nici el nu ii stie. Singurele persoane cu care mai pot vorbi sunt parintii, am ajuns intr-o stare jalnica, nu mai stiu ce vreau de la mine si de la viata. Nu mai simt placere in nimic, de fapt nu prea mai simt nimic. Nu stiu cum sa ies din aceasta stare in care am intrat, as sta toata ziua in pat fara sa ma misc. As avea o gramada de lucruri de facut dar nu pot, nu gasesc nicio motivatie in a mai face ceva, mi se pare totul inutil si in zadar. Nici de mine nu-mi place desi am facut eforturi constante sa fiu altfel dar nu vad nicio schimbare in jurul meu asa ca vointa mea aproape a disparut. Simt nevoia sa ma ascund undeva si sa astept sa mor acolo singur.

Răspuns Câştigător
| meandme111 a răspuns:

Am fost si eu aproximativ in asa o stare.nu incerca sa te placi sau sa te schimbi pentru asta, doar obisnuieste-te cu tine(cel putin asa am facut eu). Iar in legatura cu prietenul tau...nu cred ca are rost sa-ti pierzi timpul limitat al vietii pentru a suferi. viata merge inainte orice ar fi...doar gandeste-te la asta

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cauta alti prieteni, alte cunostinte sau chiar o iubita sa ai cu cine sa vorbesti in perioada asta.
Trebuie sa intelegi ca intr-o prietenie trebuie sa existe comunicare si sacrificiu iar daca asta nu exista nu mai este prietenie.Eu spre exemplu am o prietena buna ce si ea la randul ei are prieteni dar daca eu nu ma simt bine in compania acelor oameni sau altor oameni cand se vede cu mine se vede doar ea, iar daca are sau am alte planuri vorbim dinainte.

| Mclaren12 a răspuns:

Asta-i o gluma? Sau troll?

| Vvistula a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu e nicio gluma

| Mclaren12 a răspuns (pentru Vvistula):

Pai atunci cum naiba sa te ia depresia ca prietenul tau cel mai bun aduce prea multi necunoscuti la revelion? Oricum probabil nici n-o sa interactionezi cu ei prea mult. Si asta-i motiv de depresie? Serios? Eu acum 2 ani de revelion eram acasa in pat. Astea-s griji?

| sweetys a răspuns:

Oamenii sunt facuti sa vina si sa plece. Si prietena mea cea mai buna s-a suparat pe mine din cauza revelionului si de aproape un an nu mai vorbeste cu mine. Dar nu am murit inca si nici nu o voi face. Asta mi-a dat oportunitatea sa imi fac prieteni noi si sa cunosc si alti oameni. Nu este un capat de lume faptul ca te-ai certat cu cel mai bun prieten. Daca nu poti trai fara el, cere-ti scuze si explica-i situatia. Si cum naiba sa inviti persoane pe care nu le cunosti?

| gothicbat a răspuns:

E doar o perioadă, treci peste.

| AnaMaria113bm a răspuns:

Fă-ți prieteni noi, comunică. Nu sta în casă, ieși și distrează te. Socializează, fă-ți un hobby