| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-un mare impas,am ajuns sa ma irit si enervez destul de des si din orice,ma gandesc prea mult la lucrurile si oamenii care ma deranjeaza,ma plang foarte mult ca nimic nu mai imi iese ca inainte,ma simt ca nimeni sau nu nimeni nu ma mai inteleg,ma las acaparata foarte usor de nervi,de sentimente de vinovatie,ma strezes f tare in legatura cu,,ce iti aduce ziua de maine", sau ce nu iti aduce. Am o frica de tot ce inseamna,,lume reala" : sa ai un job stabil,sa te si descurci bine la ceea ce faci, Incep lucruri si nu le mai termin,cum ar fi citirea unei carti,a face ordine printre lucruri,las toate prea usor,se aduna,ma stresez,am devenit si f lenes,fara nicio pofta/chef de viata, vad in orice un ceva inutil pentru mine,nu ma mai,,misca" nimic,ma simt pierdut intr-un fel sau altul,sufar destul de des, plang usor din orice si mai des,sunt introvertit,cam antisocial dar deja chestia asta ma deranjeaza la culme pentru ca simt ca ma afecteaza f tare,,,is taking over me", ma relaxez foarte greu,gandesc intr-una ce mai am de facut,desi poate nu le fac mereu,dar inca mai sunt si constient, dar uneori ma gandesc cum as putea sa ma mut undeva si sa o reiau de la zero dar stiu ca nu o sa mi aduca nicio alta schimbare fericirea,dar eu tot o caut,refuz sa ma atasez de oameni dar in acelasi timp imi so doresc acel lucru,sunt f singur, chiar simt nevoia sa discut si cu un psiholog, dar mi-e cam jena.
Starile acestea m-au cam adus si in punctul sa ma gandesc la sinucidere,
Probabil ati trecut si voi prin situatii similare, ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Nici sa nu iti mai treaca prin cap gandul sinuciderii. Treci acum printr-o perioada grea, din care cu siguranta vei iesi. Partea buna e urmatoarea si sa nu uiti asta: CEEA CE AI TU E 100% REZOLVABIL. Esti o pers ft inteligenta si se observa asta dupa cum scrii si iti exprimi ideile. Da si eu am trecut prin c groaznic, aveam nervi ba chiar loveam pe cei din jur s-a ajums pana la a veni jandarmii la mine acasa, nu-ti mai povestesc de neproductivitate, de faptul ca dormeam peste 15 ore din 24, oboseala cronica, ura pe care o aveam, lipsa de a ma apuca sa fac ceva, planuri peste planuri ---》 actiune, zero. Wai..si nu-ti mai zic de izolare. M-am separat de toti si timp de 3-4 ani nu mai ieseam din casa si asta foarte rar, de comparatiile mele cu ceilalti pe care ii credeam niste perfectiuni ake pamantului, iar eu singura greseala. Zaceam zi si noapte stand in pat. pe ganduri, ma invinovateam si ma temeam de multe. asa ca sa nu cumva sa iti mai treaca prin cap cacaturi de astea ca sa nu mai ai niciun gram de speranta! Nu esti un prost, crede-ma! Si daca mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebun, ci faptul ca esti un om intelep care constientizeaza si realizeaza anumite lucruri, eu sincer te apreciez mult pentru faptul ca vrei lucrul asta, doar ca te impiedica cumva teama asta fondapa pe gandirea proasta a unora cum ca daca ai merge la psiholog ai fi nebun. Si-apoi sa stii ca nici psihologii nu sunt zei, toti gresim si avem problemele noastre, asa ca nu ai nuciun motiv sa te simti inferior. Eu ti-as recomanda un psihoterapeut specializat pe-- terapia cognitiv comportanentala-- si de asemenea sa iti cumperi cartea cu acelasi nume de aici:

http://www.librarie.net/......a-si-viata

Mult succes sigur ai sa-ti revii nici nu na indoiesc de asta!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Viata e prea scurta sa ma plang de viata, asta e, de ce sa ma plang? stau in Romania e ceva normal sa fie totul sa fie aiurea, ce probleme ai?

| ALGator a răspuns:

Trebuie să exersezi să rupi această mare problemă (de fapt un mare nor) în părțile care nu au legătură unele cu altele, grupind pe categorii:
- Ce stă în spatele disperării tale?
Nu ne spui. Probabil una, două cel mult trei. Pe acestea va trebui probabil să le rezolvi cumva.
- Lucruri cărora le atribui o gravitate maximă dar pe care pentru liniștea ta trebuie să le accepți, tolerezi și ignori pentru că sînt omenești
- Zgomot de fond
Chestii trecătoare neplăcute și care nu intră într-un lanț de cauzalitate așa cum din panică ți se pare.
De exemplu, unul două lucruri mai scumpe se strică. Faci o boală acută puternică dar de care se știe că dispare. Ceva "revoltător" comis de cineva dar care ori nu e treaba ta, ori e fără intenții chiar dacă ție ți se pare: nu toată lumea are timp să ți se dedice ca să te distrugă.
- Chestii tehnice care trebuie rezolvate tehnic, dar la care "profiți de ocazie" să condamni pe cineva sau pe tine însuți.
Fii mai îngăduitor cu tine și cu ceilalți oriunde nu riști pierderi mari; vezi asta ca pe o investiție, nu pagubă.

Pe moment pari cuprins de panică și mă îndoiesc că vei accepta ceva din ce îți spun.
Succes!

| xByte a răspuns:

Am trecut exact prin toate starile mentionate de catre tine mai sus. Personal am ales sa imi ocup timpul facand orice altceva (in special lucrurile ce imi fac placere) in afara de a ma gandi la partile rele; Mi-am ocupat timpul atat de mult incat uitam in mod involuntar de probleme, traind intr-o bucla de dispozitie medie (nici buna, nici rea)

In ciuda faptului ca oamenii trec peste sau mai bine zis prin diverse stari in moduri diferite, s-ar putea ca solutia mea sa nu reprezinte si solutia ta, dar eu totusi sper ca am reusit sa te ajut mai mult sau mai putin.

| valentina2392 a răspuns:

Sa stii ca lumea nu este asa cum ne dorim noi sa fie, sau chiar mai deloc pe plac! Mai ales in Romania unde ziua de maine a devenit o problema. Dar trebuie sa te calmezi si sa fii rational cu toti din jurul tau. Daca crezi ca te enerveaza ceva, sau cineva, inainte de a raspunde ii gandesti raspunsul/intrebarea, e bine, e rau, de ce a gandit-o asa? Unii mai sunt si gramada si o fac pe inteligentii, treci peste, nu-i lasa sa te deranjeze! Motivatia o gasesti in tine si in ceea ce faci. Daca iti place, cat de mult iti place, daca ai motiv, esti motivat sa faci ceea ce faci. Un loc de munca bine platit nu inseamna ca-ti si place acel loc. Sunt multe chestii la care sa te gandesti, dar e de preferabil sa fii tare si sa mergi mai departe! Fii social cu lumea din jur, acordele atentie ca sa iti acorde atentie, respecta-i ca sa fii respectat! Viata nu inseaman doar a trai si gata. mergem inainte. Viata inseaman a evolua. Si daca mergi la psiholog, stai linist nu va face altceva decat sa vrbeasca cu tine! Si daca te-ai gandit deja la sinucidere, asta inseamna ca esti slab, o fire care asteapta totul de a gata! Maturizeazate, lumea e un loc unde trebuie sa-i faci fata!