| anonim_4396 a întrebat:

M-am indragostit de o fata de aici, de pe TPU.Stiu – pare aiurea, dar am citit cam tot ce a scris ea si pot spune ca mi-am dat seama de caracterul ei si deci cred are ceva aparte.Si sunt tentat sa incep sa vorbesc cu ea,dar in acelasi timp s-a intamplat aseara sa cunosc o femeie,in real-life,adica, si acum sunt putin derutat.Dar sa va spun cum s-a intamplat, apoi o sa va si cer un sfat.
Azi noapte pe la doua m-a sunat sor-mea aia mica(stiti-are 14).Nu v-am spus – m-am mutat cu chirie de vreo 3 zile, ca nu mai puteam sa stau cu mama, si asta pentru ca am o varsta si anume 41 - ii fac peste-o saptamana.Si deci era foarte tarziu, dar nu reusisem sa adorm - stateam pe TPU si ma uitam la poza de profil a fetei de care va spuneam ca m-am indragostit.
Deci ma suna aia mica-nervoasa:
-Scoala-te si vino urgent pan`-acasa?
-Da` ce te-a apucat la ora asta?
-M-am trezit sa ma duc la baie si am dat peste un bosorog care fuma pe scaunel in hol.
-O fi venit Mos Craciun si la tine, in sfarsit. Bucura-te…
-Deci vino acasa sa facem consiliu.Acum!
Si inchide.
Ma scol, ma imbrac, ies la lift – pauza - liftu` defect.Zic hai s-o iau pe scari – doua etaje nu-i problema.Nu v-am spus, eu stau la 6, mama sta la 4.Nu m-am mutat mai departe ca am zis sa fiu pe faza cand mai face ea cate-o ciorba sau o fasole-ceva,ca mie nu prea imi ies mancarurile astea,si e si normal,ca la urma urmei ce poti sa faci dintr-un baton de salam, un pate de ficat si doua cepe…
Bag cheia in usa,deschid si intru si vad ca era pe bune - pe un scaunel, chiar acolo pe hol, statea unu` asa de vreo 60 de ani(mama are 57), fuma si vorbea cu petu` de bere de 3 litri,de pe masuta…Si zic si eu:
-Hai noroc…
-Noroc…Tu cre` ca esti baiatu` ala mare, asa-i?
Si se ridica si imi ia mana, mi-o strange si m-am trezit ca ma ia si-n brate.Aici va dati seama ca m-am imuiat cu totul.Se aseaza iar si toarna repede intr-o cana si imi zice:
-Sper sa nu ma refuzi,bea cu mine un pahar,sa fie de sufletu` mortilor…
Eu de obicei,cand e vorba de baut,nu stau sa-mi zica omu` de doua ori,dar acuma ma cam nimerisem sa fiu asa putin mai incordat si deci i-am zis ca nu beau si ca sa nu insiste i-am zis ca sunt si cu masina. Apoi il intreb:
-Auzi bre,da` o fata mai mica-asa,n-ai vazut pe-aici?
-Aaaaa,surioara…? Doamne, ce fata cuminte,nu bea, nu fumeaza, bravo ei…
Il las si ma duc in dormitor la sor-mea.Statea in fund pe pat, fierbea toata si se cunostea ca se smiorcaise.Si ma ia din prima:
-Te duci imediat jos si-o aduci pe mama acasa! Acum!
-Da` ce face jos, unde e?
-E la un priveghi.Nu stiu la cine,da` gasesti tu, ca are negru-n usa…
-Pai daca nu stii cine-a murit, de ce-ai bocit?
-Pai daca m-a vazut ala dezbracata.Te misti odata, sau nu?
Si plec.Si ia-o iar pe scari.
Cobor deci si gasesc la parter o usa data de perete si cu insemnele deasupra ei.Intru si incep sa-mi fac loc printre invitati s-o gasesc pe mama.Si-o zaresc cum statea pe o canapea,langa o vecina pe care o cunosteam bine,ca ne mai imprumuta cu bani din cand in cand, iar langa ele o fata blonda, la vreo 25 de ani-asa,frumoasa, cu ochi verzi, un inger – nu altceva.Bine – era toata in negru, dar tot cu un inger semana.Si in clipa aia am si simtit fluturii. Dintr-o data-asa!
Bun-zic – ce fac acum? Ma apropii de mama, ii spun ``saru`mana`` si m-aplec si o pup pe obraji.Se uita ea la mine,face ochii mari,eu ii fac semn sa se dea mai asa,ea se muta, isi face o cruce mare,o trage si pe vecina mai langa ea,iar eu ma bag intre ele si inger.
Si ma gandeam ce sa-i spun,adica sa intru in vorba cu ea,dar nici sa para ca vreau s-o agat,ca nu prea mergea,eram totusi la o inmormantare,nu?
Si deci ma intorc asa spre ea, ma intristez cat m-am priceput si-i spun incet-soptit:
-…toti mergem acolo, odata si-odata…
Ea – nimic.Parca nici nu m-a auzit.S-a ridicat si-a plecat.…
Iar eu o priveam cum se departeaza(parca plutea…)fascinat de frumusetea ei…
Si cum ramasesem asa cu privirea pierduta in gol,o aud deodata pe mama:
-Da` tu pentru ce zici c-ai venit?
Imi revin si-i explic:
-Bre` vii putin pana sus, ca vrea aia mica sa facem nu stiu ce consiliu de familie, i s-a nazarit la ora asta…
-Mai bine te-ai duce sa iti iei un costum-ceva pe tine, si sa mai vii sa mai vorbesti si tu cu oamenii…Stai toata ziua-n casa pe net ca umflatii aia care se uita pe chat-uri sa vada femei dezbracate…
Avea dreptate.Adica ma refer ca avea dreptate in sensul ca eram imbracat cam aiurea,purtam un training de-ala ieftin cu care mai dorm uneori,cand mi-e lene sa ma mai schimb in pijamale.
-Pai si cand vii acasa?
-Vin eu,nu-mi purta tu mie de grija.Te duci sa te-mbraci,sau nu?
Si plec.Urc la mine,fac o baie,ma rad,si incerc mai intai un Armani,dar parca nu se potrivea cu evenimentul,asa ca iau un Pierre Cardin – nu mergea nici ala, si intr-un final optez pentru un Giuliano pe care l-am purtat la nunta mamei, a doua-adica. Apoi cobor la sor-mea sa vad ce mai face - dormea de rupea, cu un urs in brate.Ala batranu` dormea si el pe scaunel, acolo, pe hol.Bere mai era pe fund,dar am scurs sticla si-am umplut cana,c-am zis sa-mi fac curaj. Apoi imi amintesc de ce-am venit, ma intorc iar in dormitor la aia mica,ii iau parfumu de pe noptiera, ma dau juma`te din el, si ies.Cobor,intru si incep sa ma uit dupa blonda.Nimic.Iau la rand toate camerele – nimic.Parca intrase-n pamant(vorba vine).Ma duc la mama si-o intreb discret:
-Bre`,da` fata aia care statea langa voi aici,unde e? N-ai vazut-o?
-Nu era nici o fata aici,ce te-a apucat?
Zic – are chef de glume cu mine, asa ca o intreb pe vecina:
-Tanti, unde-i bre` fata aia blonda de statea colea mai acum o ora?
-Pai nu era nici o fata aici…
Nu stiam ce sa mai inteleg.Va spun - m-am plimbat prin toata casa aia si am mai intrebat asa,cum m-am priceput, pe unu`-pe altu`, si toti mi-au spus acelasi lucru:nu vazusera nici o fata blonda cu ochi verzi si toate alea ce le-am zis eu.
In fine.Am stat pana dimineata si tot am sperat ca e plecata pe undeva si ca se va intoarce, dar nu a fost asa.Intr-un final am urcat sus cu mama si l-am trimis acasa pe omu` ala care era ruda cu decedatul si pe care maica-mea l-a lasat sa stea la noi,ca acolo la priveghi nu se fuma,si…asta a fost tot….
Acum vreau sa va intreb:probabil ca am avut de-a face cu un fenomen poltergeist,de fapt sunt absolut convins de asta,dar spuneti-mi cum sa fac,pentru ca nu imi pot lua gandul de la fata aia blonda,si in acelasi timp,cum v-am spus,am inceput sa fac si o pasiune pentru o fata de aici,de pe site.
Si maine au loc funerariile – un alt aspect important.Ce spuneti,sa particip si eu la inmormantare,in ideea ca poate totusi apare si e o fata normala,sau sa renunt?
Si cu fata de pe TPU sa mai astept? Pentru ca nu sunt genul care sa mearga pe doua fronturi cum se zice.
Deci:sa ma duc la cimitir sau nu, maine, voi ce spuneti?
Va rog sa imi raspundeti serios.Intrebarea nu e troll sau altceva, deci fara glume.

Răspuns Câştigător
| Sashavalentine a răspuns:

Ai o imaginatie foarte bogata.

47 răspunsuri:
| rabbit2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca e scatofila frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru rabbit2014):

Vezi ca daca te alinti asa, m-apuc si-ti fac un compliment de-o sa ma stie tot TPU-u` dupa aia!
Nu ma provoca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

N-are nimic, ca si eu sunt tras prin inel...

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii cum se abordeaza o scatofila? ca in bancul ala...se duce una la baie si cand se intoarce o intreaba unu "ce faci frumoaso, te-ai (cum ar zice mamaia)...deşertat?"
si vezi tu cum continui...gen, sper ca nu ai tras apa, ca vreau sa ne jucam cu el.
iubiti-va mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Am inteles, te-ai borfait cu ea pe-acolo si-acum vii sa-mi strici mie seara cu bancurile tale seci.
Te-am bagat la ignor – a castigat frumoasa.

| rabbit2014 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Incerci sa intorci lumea impotriva mea? Foarte matur

| rabbit2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci mult. Nu stiu ce vrea tipa asta

| rabbit2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ii inteleg comportamentul, ce vrea sa arate numai ea stie...

| whatevernvm a răspuns:

Doamne..nu pot sa cred ca am citit asta

| theodorafemme2001 a răspuns:

Ce tare e poveste! Maicata te-a facut la 13 ani? =]]. Si pe sorata la 40, sa inteleg!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună povestea. Ai talent!

| Fatamuntilor a răspuns:

Cine e norocoasa de pe TPU?laughingFata respectiva, stie?
Pai poti incerca sa mergi si la cimitir, cine sti..., apoi vezi unde ai mai multe sanse!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Cred ca la cimitir am mai multe sanse...

| Lacra001 a răspuns:

Te sfatuiesc sa scrii o carte cu povestea asta laughing

| SilviuAlex a răspuns:

Nu am citit tot da nici nu am inteles
laughing

| ISilvya a răspuns (pentru Sashavalentine):

Adevarat.