| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, TPU, am o problema imensa, si as vrea sa stiu cum sa o abordez, sa incep cu detaliile ca sa intelegeti, eu am 14 ani si sunt in clasa a 8 a, am scoala dupa-amiaza, joia, am 7 ore de la 12:00 la 19:00, si am un caine corcitura dintre metis si pichinez, care e foarte mic, azi cand am venit acasa, mama mi-a zis asa: Am o veste rea sa iti spun, eu i-am zis, pai spune-o ( nu credeam ca e asa rau ) dar, citez:
"Azi am fost schimbul 1 si am stat peste program pana la 17:00, am scos cainele afara ca sa isi faca nevoile, afara era vecina de la scara cealalta cu copilul ei mai mic (de aproape un an), si eu cand sa urc spre scara, mi-a sarit din brate, si s-a repezit la acel copil", deci, mama a luat cainele repede, si vecina suparata i-a aratat mamei mele ca are o vanataie pe picior, fara sange sau alt ceva de genu, aceasta enervata dupa ceva timp a venit si a sunat la interfon zicand: impuscati cainele, ca daca era sotul meu acasa "va calca in picioare pe toti" (sotul ei fiind unul mare daca ma intelegeti, si ea mai are un baiat care are tot 14 ani, si el e cam seful cercului meu de prieteni, sau ma rog fostul cerc de prieteni, ca probabil nu mai vorbeste cu mine, si el si asa avea ceva cu mine, deci acum e si mai rau, dar nu e asta problema), a luat copilul si a plecat cu masina spre spital, ideea e in felu urmator: vecina aceasta e la scara cealalta, (stau intr-un bloc cu 4 etaje si 2 scari 1), maine am vreo 5 ore de la 12:00 pana la 17:00, vecinii se aduna mereu in fata scari mele si vorbesc, ora 17:00, ar fi cea mai plina ora, sa zic asa, ce sa fac daca se ia de mine, sau ce o sa zica, va rog, ajutati-ma, pana si lui tatal meu ii era rusine si chiar teama, sa iasa din casa, eu ce fac?
As putea sa ma duc la prietenul meu cand vin ca sta aproape de mine dar nu langa scoala, si sa plec de la el cand e cazul, in tot acest timp sa oa anunt pe mama mea, va rog ajutati-ma ce sa fac sunt speriat, tremur, mi-e rau, plus de asta, mama mea zicea ca poate face puscarie pentru asta, si nu as vrea.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă i-a făcut doar o vânătaie și nici nu a fost nevoie de vaccinul acela, eu zic ca nu e chiar așa de grav. Se mai întâmpla, nu e nicio crima, nu trebuie sa va stresați acum, e vina voastră pentru ca nu ați supravegheat câinele dar data viitoare o sa aveți grija sa nu mai scape. Le cereți scuze la vecini și gata, repet, nu face nimeni închisoare, nu e un caz care sa necesite poliție. O sa se calmeze lucrurile și lumea o sa uite, dacă zici ca se strânge lumea in fata blocului și bârfește evita și tu ora aia sau te faci ca nu vezi pe nimeni, ca nu îți pasa, tu nu ai niciun amestec in treaba asta, lasa-i sa vorbească.

| Violleta2022 a răspuns:

Puneti botnita cainelui cand il scoateti afara, si doar in lesa tinut, asa este si legal!

Daca cainele avea botnita si era in lesa, nu musca copilul, acum sunteti pasibili de pedeapsa, daca oamenii aia va dau in judecata.