| anonim_4396 a întrebat:

M-am lasat de anticonceptionale in 16 ianuarie si nu am ramas inca gravida.Este o perioada anume dupa ce nu am mai luat anticonceptionale in care acestea isi mai fac efectul? Imi doresc foarte mult dar nici cum nu raman insarcinata. Mi-am facut si analizele si eu si prietenul meu si nu avem nici un fel de probleme si chiar si grupa mea sanguina imi este pozitiva.Nu stiu ce sa mai fac! Ma poate ajuta si pe mine cineva?

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu cred ca sunt probleme trebuie doar sa aveti rabdare... doua luni de incercare nu e mult, dupa 1 an jumate de incercari se pune problema unei probleme... pana atunci poti sa incerci daca ai ciclu menstrual regulat sa iti calculezi perioada de ovulatie... la femeile care au ciclu regulat perioada de ovulatie este cu 14 zile inainte de ciclu... prietenul tau ar fi bine sa fie abstinent de 3 zile (fara orgasm), sa nu faceti sex foarte des ca nici aia nu e bine, spermatozoizii nu ajung la maturatie, eu zic ca inca nu e cazul sa va faceti griji eu zic ca e o simpla desincronizare (nu ati facut sex in perioada ovulatiei). va doresc multa bafta si numai bine

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Dupa ce renunti la anticonceptionale, mai ales daca le-ai luat mai multi ani, corpului ii ia intre 6 luni si 1 an sa ajunga la fertilitatea maxima. Nu te ingrijora, pana se regleaza organismul mai dureaza putin.

| jani a răspuns:

Trebuie o perioada minim de 6 luni pentru a elimina din corp anticonceptionalele, calmeaza-te copii vin pe neasteptate, nu cand vrem noi.

| milida a răspuns:

Mergi la ginecolog sa faci un consult si el iti poate spune ce sa faci. Cere sa-ti faci analize genetice pentru a depista motivul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am luat pastile 4 ani si acum am 4 luni decat nu le mai iau si am fost la ginecolog si mi-a spus sa stau linistita ca o sa raman dar dupa 6 luni sau un 1 an pa.