| anonim_4396 a întrebat:

M-am lasat de anticonceptionale in 16 ianuarie si nu am ramas inca gravida.Este o perioada anume dupa ce nu am mai luat anticonceptionale in care acestea isi mai fac efectul? Imi doresc foarte mult dar nici cum nu raman insarcinata. Mi-am facut si analizele si nu am nici un fel de probleme si chiar si grupa sanguina imi este pozitiva.Nu stiu ce sa mai fac

Răspuns Câştigător
| georgia a răspuns:

Dupa ce lasi pastilele trebuie te feresti macar 6 luni sa NU ramai ca altfel risti sa iasa copilu cu malformatii.eu le-am lasa de 8 luni si acu incerc sa raman si nu raman ca se spune ca celulele dupa anticonceptionale sunt atrofiate(adormite)o perioada si poate de aia nu ramanem imediat dupa ele.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E inca devreme sa-ti faci probleme. Poat doar nu s-a intamplat. In plus, daca tii neaparat, fa-i partenerului tau o spermograma. Succes!

| simona24 a răspuns:

De obicei cam dupa 1 an de la intreruperea pastilelor ramai insarcinata...acu' depinde si de organism...de ce nu mergi la un medic sa te consulti cu el e cel mai pertinent sa iti dea o lamurire!