| tadina125 a întrebat:

M-am saturat imi vine sa ma omor:nimeni nu va plange dupa mine ....eu nu am prieten nu am cui sa ma alin. Spre ex:Azi eram cu o colega in clasa si era suparata dar nu cat sa planga(tin sa precizez ca e o fata ffffffff frumoasa) si toti baietii din scoala au venit la ea sa incerce sa o linisteasca.Eu dupa mai multe zile in care am suferit o groaza; am inceput sa plang am plans o ora.nimanui nu i-a pasat.M-am saturat cand cineva ma jigneste nimeni nu-mi ia apararea iar eu cand zic cv cuiva toata lumea sare in capu meu.Ma simt urara; grasa; hidoasa.Ce sa fac altceva nu am alta solutie decat sa ma omor.

Răspuns Câştigător
| BeckhamRZM a răspuns:

1. Nu-ți trebuie un prieten de la vârsta de 15-16 ani ca să te plângă sau ca să fie lângă tine pentru că ai familia.
2. Nu ai cui să te alini? Da' ai tăi sunt de plastic?
3. Păi logic dacă e frumoasă să vină la ea în pana mea, nu știi că băieți din ziua de azi vor doar sex sex și iar sex?

# Nu ești grasă, hidoasă. Wtf, de unde atâtea cuvinte? Urâtă, nope. Fiecare fată este frumoasă în felul ei. Ia gândește-te un pic, dacă ei (ceilalți din jurul tău), te-au văzut că ești mai singură, mai lipsită de apărare e logic să te tachineze și să nu te lase în pace când calci strâmb. Așa este lumea din ziua de azi, aproximativ 90% nu se gândesc; ' bă, dacă eram eu în situația asta ' - știi, e o chestie de moment. Și ține minte, tăiatul + luarea de pastile pentru leșin sau murit + supradoze + droguri = NU SUNT SOLUȚIA! happy.

# Ai o viață, trăiește-o! Fă-o cât mai frumoasă posibil. Nu te mai descuraja și nu mai plânge. Nu poți fi pe placul tuturor, cine te acceptă, te acceptă așa cum ești tu! happy.

# Mesaj pe privat dacă mai vrei să mai vorbim, ai nevoie să vorbești cu cineva din câte se vede!

| tadina125 explică (pentru BeckhamRZM):

Sa sti ca a fost de moment,dar nu mas sinucide niciodata, as fi vrut sa sune ca o metafora, imi dau seama ca a sunat dur si penibil, nici chiar asa rau nu am vrut sa sune, oricum mi-a trecut.Ms big grin :*

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai rabda nu vei muri si gandeste numai partea buna a vietii, vei vedea ca lumea nu o sa aiba de-a face cu tine

| William a răspuns:

Nu incerca sa te sinucizi, e o idee proasta si oricum nu vei reusi.

| tadina125 explică (pentru William):

Oricum nu mas sinucice niciodata, am vrut sa para o metafora, dar cand citesc imi dau seama ca am fost cam dura si penibila dar chiar aveam prea mult adunat in mine.Ms totusi

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Solutia este sa te iubesti, dupa vei vedea ca te vor iubi si ceilalti. Asa cum te vezi, te vad si ceilalti.

| Aasdfghj a răspuns:

Tu esti in poza? Sa stii ca nu arati deloc cum te-ai descris. Chiar esti super draguta. Ar trebui sa vezi realitatea nu ceea ce te fac ceilalti sa vezi. Daca colegii de clasa nu sunt de treaba si nu te poti intelege cu ei, poti oricand sa iti faci prieteni de la celelalte clase, in zona in care locuiesti si de ce nu, chiar si online. Cauta sa ai prieteni ca si tine. Cu care sa ai lucruri in comun si sa nu te simti inferioara. Daca ai nevoie sa te descarci poti sa-mi scrii.

| tadina125 explică (pentru Aasdfghj):

Dap eu sunt, si stiu cand citesc ce-am scris si mie mi se pare ca am fost ft dura, dar mersi ft mult. :*

| OldSoul a răspuns:

Hei, incearca sa capeti incredere de sine, stiu ca viata e grea si nedreapta, dar tu incearca sa vezi partea plina a paharului dupa ce vei reusi sa vezi asta iti va fi mult mai bine, vei vedea.
Si stai calma, sunt si persoane care sa le pese de tine, trebuie doar sa le gasesti.

| Doub a răspuns:

Lol, ce drame de sub 12 ani ai. Viata e oribila, dar tocmai asta o face faina. Esti prea mica sa intelegi asta.

| gelu1970 a răspuns:

Lasa prostiile deoparte Nico. lumea e plina de prosti. acestia nu mai au cautare deoarece au saturat lumea. trebuie sa te uiti doar la cate raspunsuri ai primit ca sa iti dai seama ca esti importanta pentru multe persoane. prostii ce ii ai in jurul tau zilnic, sunt o minoritate ce nu trebuie luata in considerare.

| Ineys a răspuns:

Vr sa fi pr mea? te consolez eu la orice ora din zi si din noapte! S mor eu.
Acum lasand la o parte gluma, ar trebui sa-ti deschizi ochii si sa incerci sa nu "suferi" dupa atentia celorlalti, asa sunt unii oameni mai singuratici, nu au charisma necesara pentru a-I atrage pe cei din jur, dar asta nu e un sfarsit de lume, nu stii ce-ti rezerva viiorul, si ce-o sa se intample. Si ziceai ca vrei sa te sinucizi?laughing Cei care spun asta sunt amuzanti, aveti o viata in fata, de ce s-o risipiti asa? de ce sa-i puneti stop? ca nu va baga cineva In seama? Asta e o prostie. Eu zic sa te duci la un psiholog, si nu fac misto, vorbesc foarte serios, probabil esti stresata din cauza asta, si ti-ar fi de mare ajutor.

| tadina125 explică (pentru Ineys):

Eram ftttt stresata,nu mai rezistam, dar oricum nu m-as omora niciodata, am fost cam dura stiu, dar chiar nu mai rezistam, oricum va multumesc :*

| Lawliet14 a răspuns:

Dar esti foarte draguta! Ai si cruce la gat, nu crezi ca sinuciderea e tot crima?

| tadina125 explică (pentru Lawliet14):

Stiu,am tinut si voi tine mereu la dumnezeu, ma refeream la a ma omora ca la o metafora (stiu piutin cam dura) dar nu as face never asa ceva, oticum mersi :*

| pufulescu a răspuns:

Mai ai solutia sa inceapa sa te doara in dos de colegii de scoala si sa iti faci prieteni pe langa casa, sau bloc. Nu vad de ce dati atata importanta unor persoane cu care sunteti, fortati de imprejurari, impreuna doar 4 ani din viata! Stiu ca ar fi frumos, ideal, sa ramaneti amici pe viata dar daca nu merge... nu merge si basta!
Plus ca sa te sinucizi pentru parerile colegilor e cam penibil.

| tadina125 explică (pentru pufulescu):

Oricum erau mai multe la mijloc nu am avut timp sa le spun pe toate, da acum ca citesc ce am scris si mie mi se parea ca am fost cam penibila/dura cu mine, dar pur si simplu nu mai rezistam, oricum mersi :*

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liniștește-te. Frumusețea e relativă. Ceea ce mie mi se pare atrăgător altora li se poate părea urât sau invers. Nu trebuie să ajungi la gânduri sinucigașe. M-am uitat la poza ta de profil și dacă tu ești acea fată ești o norocoasă. Arăți foarte bine. Fii tu însăți și nu mai pune la suflet ce zic sau fac ceilalți.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Dupa cum vad esti cam mica pentru a avea un prieten, oricum mai bine ca n-ai batai de cap...la faza aia cu colega,scumpo asa sunt oamenii,daca nu esti popular, daca n-ai haine de fite si etc esti un nimeni, nimanui nu-I pasa, eu m-am obisnuit cu asta, n-ai ce face lumea e rea

| tadina125 explică (pentru Cristinaaa57):

Nu ma refeream la prieten (iubit) dar oricum mersi :*

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru tadina125):

Npc:*

| MgdDroopy a răspuns:

Sigur intenția băieților nu a fost să o consoleze. Hai să fim serioși. Cand au avut ei chef sa asculte văicăreli. Scopul lor era să stea cu ea. Nu cred că au auzit 5 cuvinte din ce a spus ea.
Nu cred că ai vrea să te placă lumea doar pentru frumusețe și să nu te asculte.
Iar dacă aveai prieten să nu crezi că el ar fi stat sa asculte problemele tale.
De fapt nimeni nu mai are răbdare să asculte pentru că au și ei destule. Și ce ti se pare ție grav, lor li se pare ceva normal. Și ei nu înțeleg de ce te vaiți.
De aceea nu te ascultă.
Tu vrei să stea lumea lângă tine pentru că esti tristă sau pentru ca știi să te distrezi și pentru că ești veselă?
Cat timp crezi că o să îi mai meargă colegei tale?

| tadina125 explică (pentru MgdDroopy):

Nu ma refeeream la prieten, iubit, dar oricum eram ft suparata, ft trista si ft stresata, si eu cand am citit intrebarea mea mi se parea cam penibila laughing))) dar mersi mult oricum :*

| MgdDroopy a răspuns (pentru tadina125):

Uite câti prieteni ai! Vezi! Nu esti singură! Chiar dacă sunt virtuali, te ajută sincer și fără să te judece.
Nu cauți unde trebuie.
Colegii de școală să rămână colegi. Și confidentul, confident. Nu trebuie să stie toata lumea din clasă problemele tale. :-)
Când te plictisești sau vrei să te vaiți scrie-mi în privat. Chiar dacă îmi este imposibil să îți rezolv problemele măcar te descarci.
Fruntea sus!

| tadina125 explică:

Am 15 ani dar chiar si asa mi-as dori foarte mult sa am prieteni carora sa ma descarc sa ma linistesc; nu am am asa ceva si nu mai rezist sa ma simt ca eu am fost lasata pe acest pamant pentru a fii batjocora unora

| anonim_4396 a răspuns (pentru tadina125):

Și eu am 15 ani și nu am niciun prieten real. Majoritatea timpului mi-l petrec pe site-ul ăsta și, drept să-ți spun, am descoperit persoane chiar faine nu ca idioții din clasa mea. E ok, sunt mulți în situația asta. Dacă ai nevoie, poți să-mi trimiți mesaj pe privat, mai vorbim acolo.

| tadina125 explică:

Ps eu nu ma refeream la prieten iubit ci la prieteni; amici adevarati

| tadina125 explică:

Va multumesc tuturor, si sincer a fost o chestie de moment, s-au adunat prea multe si nu am mai putut rezista, si stiu ca a parut cam dura chestia cu omoratu dar chiar nu as face niciodata asa ceva. Totusi va multumesc mult :*

| tadina125 explică:

Nu vreau sa par ca-s cam sucita dar vorbisem si cu colegi mei azi (de fapt ei mau intrebat ce-am patit) si dupa ce le-am explicat ei au zis ca de unde miau venit ideile astea ca ei chiar ma iubesc si ca nu ar trebui sa ma intereseze ce zice lumea. Chiar a fost cv pe moment si am fost si cam dura cu mine deoarece eram prea incarcata de atatia ani si trebuia sa ma descarc; va multumesc mult

| Sunshine23 a răspuns:

Unele persoane ranesc sentimentele celorlalti fara ca macar sa realizeze sau sa le pese, deci, de ce tie ar trebui sa-ti pese? Pentru orice exista o solutie. Nu uita ca oricat de grea e viata nu te poti sinucide. Eu chiar as vorbi cu tine, daca vrei sa-mi spui facebook-ul tau sa tinem legatura si sa vorbim mai multe, e ok. happy

| amina a răspuns:

Nu gandi asa, prieteni adevarati exista si fii sigura ca ai sa ii gasesti.De multe ori pot fi persoane la care nu te gandesti. Sper ca aceste sugestii sa te ajute sa iti gasesti prieteni buni.
Cerinţa nr. 1 — Să aibă calităţi deosebite
Ce ar trebui să ştii. Nu toţi cei ce pretind că îţi sunt prieteni pot fi numiţi, pe drept cuvânt, prieteni. Biblia chiar spune că „există tovarăşi care sunt gata să se distrugă unul pe altul" (Proverbele 18:24). Lucrul acesta poate părea exagerat. Dar gândeşte-te: Ai avut vreodată un „prieten" care a profitat de tine? Sau unul care te-a vorbit pe la spate ori a răspândit zvonuri false despre tine? O astfel de experienţă îţi poate zdruncina încrederea în ceilalţi. Nu uita niciodată că, şi în cazul prietenilor, calitatea este mai importantă decât cantitatea!
Ce poţi face. Alege-ţi prieteni dintre cei care au calităţi demne de imitat.
„Toţi au o părere foarte bună despre prietena mea, Fiona. Aş vrea să se vorbească la fel de frumos şi despre mine. Mi-ar plăcea să am şi eu o reputaţie ca a ei. Ar fi extraordinar!" (Yvette, 17 ani)
Fă acest exerciţiu.
1. Citeşte Galateni 5:22, 23.
2. Întreabă-te: „Au prietenii mei calităţi precum cele care alcătuiesc «rodul spiritului»?".
3. Scrie mai jos numele prietenilor tăi apropiaţi. În dreptul fiecăruia, notează o calitate care îl caracterizează.
Numele Calitatea
․․․․․ ․․․․․
Sugestie: Dacă-ţi vin în minte doar trăsături negative, poate că e timpul să-ţi faci alţi prieteni!
Cerinţa nr. 2 — Să respecte norme morale înalte
Ce ar trebui să ştii. Când cauţi cu disperare prieteni, rişti să faci alegeri greşite. Biblia spune: „Cine se întovărăşeşte cu cei fără minte o duce rău" (Proverbele 13:20). Expresia „cei fără minte" nu se referă la cei care iau note mici sau la cei lipsiţi de inteligenţă, ci mai degrabă la cei care nu acceptă judecata sănătoasă şi preferă să ducă o viaţă imorală. De astfel de prieteni te poţi lipsi!
Ce poţi face. În loc să te împrieteneşti cu oricine, fii selectiv (Psalmul 26:4). Dar asta nu înseamnă să ai prejudecăţi. A fi selectiv înseamnă a fi suficient de perspicace pentru ‘a vedea deosebirea dintre cel drept şi cel rău, dintre cel ce-i slujeşte lui Dumnezeu şi cel ce nu-i slujeşte’ (Maleahi 3:18).
„Le sunt recunoscător părinţilor că m-au ajutat să-mi fac prieteni de vârsta mea, tari din punct de vedere spiritual." (Christopher, 13 ani)
Fă acest exerciţiu.
Mi-e teamă că prietenii ar putea insista să fac ceva ce ştiu că este greşit?
□ Da
□ Nu
Ezit să le fac cunoştinţă părinţilor cu prietenii mei de teamă că nu le va plăcea de ei?
□ Da
□ Nu
Sugestie: Dacă ai răspuns afirmativ la întrebările de mai sus, ar fi bine să-ţi cauţi prieteni care au norme morale mai înalte, prieteni care sunt creştini exemplari.
Cerinţa nr. 3 — Să aibă o influenţă pozitivă asupra ta
Ce ar trebui să ştii. Biblia afirmă: „Tovărăşiile rele strică obiceiurile folositoare" (1 Corinteni 15:33). O tânără pe nume Lauren mărturiseşte: „Colegii mă acceptau numai dacă făceam ce-mi spuneau ei. Mă simţeam singură, aşa că am hotărât să mă port ca ei pentru a mă integra în grupul lor". În cele din urmă, Lauren şi-a dat seama că, atunci când accepţi normele altora, poţi deveni asemenea unui pion pe o tablă de şah, fiind manevrat după bunul lor plac. Însă meriţi mai mult!
Ce poţi face. Rupe orice legătură cu cei care insistă să te schimbi pentru a te conforma stilului lor de viaţă. Dacă vei face acest lucru, poate că vei avea mai puţini prieteni, dar îţi va creşte respectul de sine şi vei găsi prieteni mai buni, care vor avea o influenţă pozitivă asupra ta (Romani 12:2).
„Prietenul meu, Clint, este un băiat cu capul pe umeri şi manifestă empatie. M-a încurajat foarte mult." (Jason, 21 de ani)
Fă acest exerciţiu.
Mă îmbrac şi vorbesc altfel sau mă comport urât doar pentru a fi pe placul prietenilor mei?
□ Da
□ Nu
Merg în locuri în care, dacă n-aş fi cu prietenii mei, nu m-aş duce niciodată?
□ Da
□ Nu
Sugestie: Dacă ai răspuns afirmativ la întrebările menţionate anterior, cere-le sfaturi părinţilor sau altei persoane mature

| SuntFericit01 a răspuns:

Dar nici macar nu esti urata... asa sunt toti oamenii, acum o luna m-am dus la fata pe care o plac sa ii zic daca vrea sa fim impreuna.si a venit si cel mai bun prieten al meu. Fata a zis nu. dar a inceput sa ma compare cu prietenul meu.'de ce nu ai freza ca el?' Iar acel prieten m-a lasat pentru fata aia.iar acum. sunt singur. nu stau cu nimeni.nu ma accepta sad dar toti stim, a o sa avem si noi la un moment dat. un prieten adevarat. SCUZATI-MA DACA AM GRESIT LA SCRIS..AM MANA DREAPTA RUPTA.