| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat m-am saturat sa vorbesc și sa nu fiu auzită m-am saturat sa întreb și sa numi răspundă m-am saturat sa ma gândesc dacă mine va fi bine m-am saturat sa fiu singura m-am saturat sa țin în mine m-am saturat sa aștept ca poate va fi bine m-am saturat de tot m-am saturat de viață...

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ok, si noi cu ce sunte m vinovati? Ce vârstă ai? ce probleme ai? De ce nu vorbesti cu mama ta despre problemele tale? Sau cu un pshiholog.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu te intorci acasa, ca sa fii auzita si ajutata?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca astepti ca cineva sa vina sa-ti rezolvi problemele, te inseli!
Esti in situatia asta pentru ca preferi sa te plangi in loc sa faci ceva sa iesi din ea!
Ei bine, trebuie ca cineva sa-ti spuna verde in fata ca, esti in situatia asta, pentru ca te complaci in ea!
Pune mana si muta muntii, daca-i nevoie si nu te mai plange, ca viata-i dura cu toata lumea, iar daca stam si ne plangem de mila, nu ne rezolva nimeni problemele.

| necunoscta01012 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu ma plâng mie îmi place sa țin tot în mine nu zic la nimeni ce am și ce n-am numai ca eri a fost o zi grea pentru mine și de-asta am scris ce-am scris

| Violleta2022 a răspuns (pentru necunoscta01012):

Nu la faptul ca ai venit aici si te-ai plans, m-am referit, ci la faptul ca esti plina de frustrari in care ai intrat din propria-ti vina si in loc sa te oragnizezi sa rezolvi problemele, preferi sa te iei cu mainile de cap si sa bocesti, in loc sa faci ce trebuie ca sa iesi din situatia asta.
Crede-ma ca: esti singura pentru ca asa ai ales sa fii.
Nu te aude nimeni, pentru ca, probabil ai tipat de prea multe ori si acum nu te mai baga nimeni in seama.
Intrebi si nu ti se raspunde, tot din acelasi motiv, fiind ignorata, probabil de aceeasi oameni care te suporta zi de zi, plangandu-te si comentand.
Eu una, aleg sa fug de asemenea oameni, pentru ca ma trag in jos, sunt pesimiti si negativisti pana in maduva oaselor, preferand sa iti transfere negativitatea lor si probleme lor, tie, care incerci deja sa-l suporti si sa-l ajuti.
Ai nevoie de sprijin moral: mergi al biserica si roaga-te acolo! Plangi, tipa, urla, dar vino acasa, pune mana pe hartie si incepe sa-ti faci un plan, cautand solutii viabile si pozitive, sa iesi la liman.
Pune-le cruce si ingroapa toata frustrarea asta care te domina si tot negativismul care te doboara, o sa intrii in depresii si o sa fie tare rau.
Daca preotul nu-i cea mai buna solutie pentru tine, nefiind credincioasa, mergi la psiholog si cere ajutor.
Unul din 2, te vor ajuta sa vezi o lumina pe care sa o urmezi, dar, am un singur sfat sa-ti dau: deoarece te-ai bagat singura in situatia asta, nu astepta ajutor, ca nu vine, pune mana si mintea la contributie, sa gasesti solutii si sa-ti rezolvi problemele.

| anonimg a răspuns (pentru Violleta2022):

Gretta, nu toti pestii se prind cu aceeasi undita. Nu toate problemele se rezolva la fel. Sau chiar daca s-ar rezolva la fel, pentru unii trebuiesc explicate ca sa fie intelese; altfel, daca nu sunt intelese nu pot fi rezolvate nici in veci.
Iar cand vrei sa rezolvi o problema si nu poti, si trece multa vreme, atunci apare frustrarea. Si nu exista om care sa nu aiba frustrare; poate doar atunci cand nu se gandeste la ea, sau o vede altfel.

De aceea necunoscta01012, tu trebuie sa privesti orice problema pe care ai avea-o, prin ochii lui Dumnezeu. Gretta a zis ceva de cruce si a zis bine. Pune toate aceste probleme si intreaga ta viata la picioarele Mantuitorului nostru. El poate sa rezolve orice problema. Si chiar daca nu ar face-o(spre binele nostru desigur), gandul ca toate problemele tale le-ai adus inaintea lui Dumnezeu iti va aduce pace in suflet.
De altfel, Dumnezeu nu ne-a creat si apoi ne-a zis: "De-acum descurcati-va singuri!" N-a zis asta, ci dimpotriva: "Despartiti de Mine nu puteti face nimic".
Sunt si oameni care au ales sa-si duca greutatile vietii de unii singuri. Nu este bine asa. Dumnezeu poate sa duca pe umerii Sai intreaga omenire cu toate poverile ei. Alege astazi si vino asa cum esti inaintea Lui, cu toate problemele tale. El stie sa le rezolve mai bine decat noi. El poate sa deschida usile si sa le inchida inaintea noastra la timpul cand considera El ca este cel mai bine. Trebuie doar sa ai incredere in El. Iar Biblia iti va intari credinta in El.

| T0T a răspuns:

Și care e întrebarea?

| OldSoul a răspuns:

Ia si bea o sticla de alcool, poate-ti mai trece.

| Doub a răspuns:

Trece
asta dacă uşor uşor îţi schimbi modul de a vedea viaţa

| Sn4k3 a răspuns:

Fa-ti prieteni, hobby-uri, incepe sa te bucuri si tu de viata. Atat de simplu e. Bafta!

| Clorox a răspuns:

Toti avem probleme, majoritatea au hotarat sa nu le posteze pe Facebook sau chestii de genul!
Roll with it,

| peperonies a răspuns:

Du-te tare.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se poate si mai rau.

| sweetys a răspuns:

Si eu aveam problemele cu ascultatul si auzitul. Eu m.am dat de partea ascultatorului si m.am lasat de vorbit. Vorbeam doar daca aveam ceva important de zis. In rest am ascultat si datorita acestui fapt am invatat mult mai multe despre viata si despre oameni din perspectiva celorlalti. Nu te axa pe faptul ca altii vorbesc peste tine si tu nu poti spune nimic. Probabil acelor oameni le lipsesc cei 7 ani de acasa si le place sa iasa in evidenta. Mai bine stai in banca ta si asculti fiindca mai devreme sau mai tarziu va veni si timpul tau sa vorbesti. Si inca ceva. Singuratatea e mai buna decat prietenii care pe la spate te injunghie. 1-2 prieteni sunt mai buni decat 10.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Am un prieten care este in scaun cu rotile, si s-a saturat si el sa fie paralizat. Dar pentru asta este extrem de placut, de sociabil. face glume pana si despre handicapul lui, e o companie placuta.
Deci depinde ce atitudine adopti, un om acru, incruntat, care se plange mereu va fi evitat de cei din jur, un om glumet, vesel, care incearca sa faca haz de necaz ii va atrage.

| Andreeaaadc a răspuns:

Un gram de iarba e 60 de lei, cu placere

| muntelezion a răspuns:

Citeste Maitreyi de M. Eliade sau Mizerabilii de V. Hugo. Recomand din suflet! :3 Pace! V

| ElenaWerman a răspuns:

Da...E o faza prin care toti trecem. O sa-ti treaca cu timpul, ai incredere in mine. Am trecut si eu prin asta pentru o perioada lunga de timp. E greu, stiu. Ti se pare ca nu ai nicio scapare.
Nu zic ca o sa fie totul bine, perfect. Zic doar ca o sa treaca toate gandurile. O sa te impaci la un moment dat cu creierul tau, o sa traga si el la pace, nu-ti face griji. happy

| necunoscta01012 a răspuns:

Mulțumesc

| tpuuser999 a răspuns (pentru necunoscta01012):

Sper din tot sufletul ca esti sarcastica la adresa anarhistului. Am aproape 30 de ani, n-am prieteni, n-am incredere in nimeni si mi se pare ca lucrurile se duc pe copca in fiecare zi mai mult. Dar seara cand ajung acasa de la munca e de ajuns sa ma tin ocupat cu un film, o carte sau un joc, ca sa uit de toate. Trebuie sa iti gasesti cumva echilibrul - orice activitate care sa te tina ocupata, sau o schimbare care sa se potriveasca cu stilul tau de viata, si in final n-o sa te mai gandesti la lucrurile negative, iar ele or sa dispara.

| necunoscta01012 a răspuns (pentru tpuuser999):

știu dar mie îmi place sa țin tot în mine nu zic la nimeni nimic ce e la mine în suflet nu mai cred în nimeni șima tem ca cu asta fac mai rau la cei din jur nu zic ca sunt toate zilele rele dar mai multe da și eu sunt devina ca eu fac asa tip nu cred și mereu caut cearta la orice chiar și dacă cana nu e pusa cum trebuie și poate asta e și problema ca toți fug demine

| xPredator2000 a răspuns:

Deci esti fata.
Cati ani ai?
Ce probleme ai? Nu te intelegi cu ai tai, se iau de tine colegii la scoala, nu ai prieteni.
spune-mi mai mult..Eu sunt exact cum ti-am spus mai sus.m-am obisnuit..sunt exact cum ai spus tu in intrebarea ta, dar m-am obisnuit si poate te pot ajuta happy

| necunoscta01012 a răspuns (pentru xPredator2000):

Da sunt fata am 21 nu am prieteni sunt singura nu am încredere în nimeni si toți sunt rai pentru mine