| xRaul96 a întrebat:

Salut, am 18 ani si o sa va spun povestea mea... una nu tocmai roz si plina de fericire caci viata pana acum nu mi-a aratat astfel de lucruri.

Eu sunt un baiat ca oricare altul, si ma consider perfect normal, dar se pare ca oameni din jurul meu au o altfel de impresie despre mine.

Totul a inceput cu mult timp in urma. cam de 4 ani, cand mam transferat de la o scoala la alta, atunci totul s-a terminat. am pierdut tot... astfel in prezent nu am prietenii si sunt doar un necunoscut.
In trecut eram altfel. eram mult mai plin de viata, ma distram. eram fericit. dar s-a schimbat totul.
Eu nu sunt genul care isi face prieteni foarte repede. Cand eram in generala (dupa ce mam transferat) nu vorbeam cu nimeni, nu stiu ce sa inamplat dar toti se uitau la mine ciudat si ma vorbeau pe la spate iar eu stiind astfel de lucruri nu puteam sa vorbesc cu ei.
Dar pana aici a fost foarte bine. Acum chiar imi doresc sa fiu evitat.
Liceul. un loc in care pentru mine este iadul pe pamant, colegi. principala cauza.
Toti isi bat joc de mine. dau in mine, rad etc. Si va rog sa nu veniti cu sfaturi de genul apeleaza la diriginte/director, mutate din clasa/liceu. Chestiile astea chiar nu merg, deci sa va spun ce ar insemna sa vorbesc cu domnul diriginte.
Pai foarte bine el va veni cu sfaturi si alte chesti care in viata "reala" nu m-ar ajuta cu nimic, el va vorbi cu colegi dar ce credeti ca se va intampla dupa ore? mda asa credeam si eu.

Chiar nu inteleg ce au toti cu mine eu nu le-am gresit cu nimic, si nici nu le spun nimic, si totusi ei dau in mine, rad si fac alte chestii care starnesc un amuzament foarte mare...
Daca incer ca vorbesc cu cineva din clasa si il intreb ce are cu mine care credeti ca va fi raspunsul lor? o palma peste ceafa...

Acesti oameni nu stiu sa vorbeasca frumos, si chiar nu pot sa ripostez. pentru ca sincer nu imi place violenta de genul asta.

Consider ca si mersul la psiholog ar fi o pierdere de timp acum. ce ar putea el sa faca? sa intoarca timpul cu 4-5 ani un urma? nu cred.

Dar treaba sta mult mai rau, din cauza acestor colegi eu am si rezultate slabe la scoala. si da din cauza lor pentru ca mai tot timpul sunt trist si suparat si ma gandesc doar la ziua de maine care nu poate fi alt ceva decat la fel ca cea de azi sau poate mai rea. M-am saturat sa ajung acasa si sa plang, plus ca ma gandesc cat sufera si mama mea pentru rezultatele mele la scoala pentru ca ea isi doreste sa am un viitor si sa nu fiu nevoit sa muncesc pentru un amarat de salariu. Si m-am saturat sa o tot mint ca am rezultate bune la scoala doar ca sa nu o fac si pe ea sa sufere. si asa are probleme cu sanatatea.

Ba chiar in ultimul timp ma gandesc sa ma sinucid. dar nu pot sa o fac, si mereu cand ma culc ma rog la Dumnezeu sa ma ia de pe acest pamant si sa opreasca aceasta suferinta.

Eu chiar nu mai stiu ce inseamna fericirea si copilaria mea nu a fost vesela si plina de bucurii. daca ma gandesc in trecut cred ca singura data cand am fost fericit a fost cand am obtinut un scor bun la un joc pe calculator.

Situatia de la scoala ma afecreaza foarte mult... cand familia mea rade la o gluma sau ceva de genul eu doar zambesc dar sant cu gandul la lucrurile urate care mi se inampla de fapt in viata mea.

Chiar nu stiu de ce am intrat pe acest site. nu stiu ce caut de fapt poate doar pe cineva care sa ma ajute. cineva care a trecut prin asa ceva si poate sa schimbe ceva in viata mea. eu chiar nu stiu ce sa fac.

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Părinții îți sunt alături, asta este tot ce contează.
Știu cum este când colegii se iau de tine doar pentru că nu ești ca ei, adică rău. Trebuie să rămâi tare, să înfrunți suferința.
Dacă ai credință, Dumnezeu nu o să te uite și o să aibă grijă de tine. Prietenii sunt foarte rari... Doar cei care rămân lângă tine, se interesează de starea ta și te susțin îți sunt prieteni.

| TheMisunderstood a răspuns:

Buna! Eu sincer nu am trecut prin asa ceva, insa cred ca in mare parte tine si de tine, sa incerci sa te ridici sigur, sa ai vointa sa treci peste. Desigur, e mai usor atunci cand esti sustinut. Ai incercat sa discuti asta si cu parintii tai sau cu alte rude daca parintii crezi ca nu ti-ar fi de folos? Ei te cunosc mult mai bine si ti-ar putea da unele sfaturi utile. Si eu m-am simtit putin ciudat o perioada din cauza comportamentului colegilor mei atunci cand eram mai mica, insa am invatat sa nu imi pese de ce spun altii despre mine. Daca nu esti inca clasa a 12a, de ce nu te muti la alt liceu? Iar daca esti a 12a, mai ai putin si scapi de ei. Incearca sa gasesti o persoana cu care sa te imprietenesti, oricat de greu ti-ar fi.

| xRaul96 explică (pentru TheMisunderstood):

Sunt clasa a 11a. si daca ma mut la alt liceu probabil ca ma voi acomoda mai greu.

| TheMisunderstood a răspuns:

Si eu sunt tot a 11a si cred ca ti-ar fi mai bine sa te muti decat sa ramai acolo, pentru ca doar ti se va face mai rau. Nu crezi ca ti-ar fi mai bine sa mergi undeva, intr-o clasa in care nu te cunoaste aproape nimeni si sa incepi din nou?

| xRaul96 explică (pentru TheMisunderstood):

Probabil. dar ma tem ca parintii mei nu vor fi de aceeasi parere.

| TheMisunderstood a răspuns (pentru xRaul96):

Nu ai nimic de pierdut daca incerci sa le explici

| Buggi a răspuns:

Salut intelegi ce zici... Daca doresti sa vorbim / sa te mai scapi de dureri add skype defuse.cs