| BuburuzaVesela a întrebat:

M-am saturat sa fiu cel mai prost dintre toate familiile din neamul meu.Fiecare are casa lui,masina lui,tot ce le trebuie numai ale lor,si eu care sunt clasa a XII a nu am nimic,nimic, absolut nimic.Nimeni nu ma intelege cand spun "cutarescule,am nevoie de chestia aia". Nimeni,nimeni, nimeni.Marele meu vis este sa fiu admis la facultatea de medicina si cu fiecare zi care trece timpul de pregatire se diminueaza, iar volumul de informatii este mare.Ce sa fac? Nu mai pot.Imi vine sa iau cativa litrii de benzina si sa termin odata cu viata asta romaneasca pe care sistemul o face inumana.

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce anume ti-ai dori, la 19 ani?
Sa inteleg ca mai ai veri de 18-19 ani, care deja au casele si masinile lor?
Cui ceri, si nu te intelege? Strainilor? Chestiile astea le poti cere parintilor, dar cel mai probabil nu si le permit, altfel le primeai deja. Iar faptul ca la 19 ani nu ai casa si masina, mi se pare un lucru absolut normal. Altfel ce ti-ai mai dori pe planeta asta? Un Ferrari in anul 1 de facultate, si hotel in Dubai in anul 3?
Tocmai ai spus ca vrei la medicina, si ai mult de invatat. Si asta este normal.
Ceea ce trebuie sa faci tu, nu este sa te smiorcai, ci sa demonstrezi ca nu esti un prost, si vei ajunge medic (care, apropo, castiga binisor, chiar si cu cabinete pe la tara).
Cat despre nemultumirile despre sistem, iesi si tu in strada!
P.S.: Cativa "litrii" sunt doar litri, al 2-lea i nu-si are locul, ca nu e nici articol hotarat, iar pluralul vine de la "litru", care nu are nici un i. I-urile se pun la plural, si articol hotarat. Un exemplu de i-uri avem la cuvantul "copil"
singularul are deja un i, la plural sunt "copii", iar cu articol hotarat, mai punem un i, deci "copiii".
Daca ai bani de benzina, deja esti bine. Eu n-am, si mi s-a aprins becu'.

| BuburuzaVesela explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De unde bani de benzina daca nici macar serviciu nu am? laughing

| T0T a răspuns:

La medicină dacă ești la o facultate serioasă peste tot o să ai extem de mult de învățat, nu doar în România. E un drum care necesită mult efort.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca-ti doresti masina in loc sa inveti si sa ai banii tai dupa iar ai tai sa-ti dea numai daca vin ei cu initiativa, inseamna ca ai o problema.

Si vezi ca medicina inseamna munca umanitara, cel putin in Romania si marea majoritate a tarilor de fapt! Cu exceptia a catorva. Deci nu o sa ai niciodata mai mult de o masina ieftina iar casa cam greu din banii tai, decat pe credit poate.

Parerea mea e ca trebuie sa te decizi ceea ce vrei sa faci in lumea aceasta si pentru ca poti deveni pregatit macar pentru ca nu pari a fi.

| BuburuzaVesela explică (pentru Lawliet14):

Eu le-am cerut, dar problema e ca sunt ZGARCITI.Intre a nu avea si a fi zgarcit e o diferenta.

| sofisis a răspuns (pentru BuburuzaVesela):

Deci, la 19 ani normal e sa te axezi strict pe invatat si pe intrat la facultate.
Tu o sa ai atunci cand ceilalti probabil nu vor mai avea...tu lucrezi la a-ti crea un viitor, ei au niste chestii materiale de moment.
Ce naiba esti asa frustrat? Daca ai tai nu au sau nu vor sa iti dea, e dreptul lor, sunt banii lor si nu e treaba ta sa le dictezi ce sa faca cu ei. PUNCT.

| Lawliet14 a răspuns:

Cum zice un amic: "Un om este bogat sau sarac in functie de ce este, nu de ce are.".

| BuburuzaVesela explică (pentru Lawliet14):

Din clasa a9a visez sa intru la medicina si acum e momentul pentru a face acest pas!

| Lawliet14 a răspuns (pentru BuburuzaVesela):

Pai fa-o, DA! Gaseste-ti prietena cu masina si o conduci pe a ei. happy Hihi!

| AliGab a răspuns (pentru BuburuzaVesela):

BuburuzaVesela, daca ai un asemenea vis atunci mergi mai departe catre el vesel. Ce Doamne iarta-ma ai vrea sa ai la 18-19 ani? Eu abia la 29 am avut masina SH si la 30+ am avut casa mea si aceea luata prin credit (inca il platesc). Munceste, lupta. Daca de acum vrei sa termini cu viata atunci renunta la visul tau de a te face medic, nu de alta, dar a fi medic inseamna multa munca si multa disperare, mai ales in Ro, si nu numai. Lasa-i pe altii sa fie zgarciti si, cand vei putea oferi si tu, ai grija sa nu fii la fel de zgarcit, ok? Succes pe mai deprate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci depune si tu un efort, munca.