| ALEXANDRA_7471 a întrebat:

Ma doare atat de tare sad
Dupa 1 an jumate nu l-am uitat. Este singurul pentru care chiar am simtit ceva sincer. si flacara din mine nu s-a stis deloc dupa atata timp. Absenta lui ma macina. Simt in mine un gol imens. care parca se mareste cu fiecare zi ce trece. LA inceput credeam ca este doar ceva venit odata cu adolescenta. dar dupa ceva timp mi-am dat seama ca nu este asa.
Am format un cuplu frumos. doua saptamani. dar a fost frumos. Totul s-a terminat din cauza timiditatii mele tampite.
Eu. de idioata ce eram pe atunci (ca altfel nu pot spune. ) mi-am pus poza cu un prieten la avatar... si probabil l-a deranjat. ca m-a jignit. m-a facut crv, ca nici dupa o saptamana de la despartire deja am pe altul.
Dupa 2 luni ne-am impacat. dar ne-a espartit dupa cateva zile. si dupa asta au urmat multe reprosuri. vorbe urate.(tot din cauza mea). Il iubeam atat de mult.plangeam toata ziua.
Nu stiu ce aveau prietenii lui cu mine, dar cred ca din cauza lor ne si certam. Cand era cu ei.era altfel. dar cand era singur. chiar parea ca ma place. dupa privire (el fiind un baiat mai timid, imi dadeam seama dupa privire ). Si mie mi se parea ca ii pare rau.
Acum. am inceput de vreo luna jumate sa vorbim iar.
Eram afara cu niste prieteni. si ne-am intalnit cu el. si adancita in timiditatea mea, am reusit sa ridic privirea.si l-am vazut.si avea exact aceeasi privire... privea abatut in gol.si vorbea cu un coleg.si se balbaia.si vocea ii tremura.
Chiar nu stiu.
Deci eu chiar il iubesc.simt ca nu-l voi putea uita niciodata. Imi este atat de greu... imi simt sufletul gol.si cand vreau sa inspir aer.parca ma doare. sad. Nu am mai simtit pentru nimeni asta. sad.
Acum. dupa cum am spus.de o vreo 2 luni...am inceput sa vorbim iarasi. Si mi-a propus de mai multe ori sa fim din nou impreuna. dar l-am refuzat. (nici eu nu stiu exact de ce sad ). Poate pentru simpul lapt ca mi-e frica sa nu ma doara si mai mult.
Voi ce parere aveti? sad.

[imi cer scuze pentru greselile de scriere ] happy

20 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

Alexandra draga asta e adevarata dragoste, care odata in viata te,, loveste,, fa imposibilul si impacativa, e prea frumoasa dragostea dintre voi ca sa o lasati sa treaca pe langa voi, ai trasmis prin intrebarea pusa ca ai ajuns la maturitate din punctul de vedere al iubirii si ca il iubesti ENORM. nu l lasa ca o sa l pierzi

| Winniee a răspuns:

DACA VREI SA IL UITI:
O vorba veche spune ca ''prima iubire nu se uita niciodata''.Iar tu,cu siguranta stii, din propria experienta, care4este adevrarul in acest caz.Indiferent ce ai face nu ti-l poti scoate din minte.E si firesc sa iti fie greu sa-l uiti, mai ales ca v-ati iubit.Totusi, tu trebuie sa te concentrezi pe prezent, sa traiesti momentul actual si sa te desprinzi de trecut.Cum ai putea face acest lucru? Cunoscand cat mai multa lumea, iesind in oras, facandu-ti prieteni noi si dezvoltandu-ti pasiunile.Doar axandu-te pe propria persoana, poti uita trecutul si poati astepta o iubire viitoare.
DACA NU VREI SA IL UITI:
Nu puteti fii prieteni? O despartire civilazata.Nu ii vei duce asa dorul,dar vei avea pe cine iubi concentrandu-te pe iubirea actuala.Ia o mica pauza in care sa iti aduni gandurile,sa iti dai seama ce vrei de fapt, fiindca esti o fata indecisa in momentul de fata, dupa parerea mea. Daca te-ar fi placut cu adevarat nu ar fi recurs asa repede la o despartire si ar fi trebuit sa te asculte si sa iti acorde incredere.Parerea mea e ca ti-e teama ca nu vei mai gasi pe cineva la fel de bun, dar deschide ochii si vezi ca sunt mii de baieti pe lumea asta, trebuie doar sa-i ochesti.

| dianadiana2000 a răspuns:

Pai...in primul rand nu ai cum sa iubesti in primele 2 saptamani, intelegi uh? sau poate a fost ceva foarte frumos dar dupa cate am citit nu te merita dupa ce ca te jigneste, te face curva nu e frum.In plus stiu ew baietii,poate vb in spate ca prietenii lui le zicea''eeee... facem pariu ca p'asta o fac sa fie ca mine de cate ori vreau ew''intelegi? asa sunt baietii in fata ta sunt cei mai cuminti,dupa care se duce la prieteni si te barfeste si rade pe seama ta(ew in locu taw n'as mai baga in seama)stiu,ca si mie mi s-a intamplat asa, dar cu timpul mi-a trecut, asta e! incearca sa'l uiti si sper ca ai inteles ce'am vrut sa spunwinkingfunda?:X:*

| Muhteşem a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci la el si sa-i spui de sentimentele tale nu se stie daca are aceleasi sentimente ca tine dar daca vrei cu adevarat sa aflii sentimentele lui fata de tine si daca crezi cu adevarat ca il iubesti trebuie sati asumi acest risc.

Răspuns utilizator avertizat
| AiDuTzA a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu el(pe mess fiindca cum esti mai timida...big grin) sa-i spui ce simti, sa-i spui cum te-ai simtit de cand va tot certati, ca il iubesti, ca ti-a fost frica sa mai fii cu el, deoarece iti era frica de durere, dar, intre timp, iesi cu prietenii, distreaza-tebig grin

| Simpatic a răspuns:

As vrea sa am si eu o asa prietena, sa moara dupa mine happy Pana la urma voi cat timp ati fost impreuna? 2 saptamani, 1 an,nu prea am inteles. Daca simti ceva in continuare poti sa te impaci,desi sfatul meu pur obiectiv e sa iti gasesti pe altcineva, tot de o seama cu tine, pentru ca intradevat sunt curve cele care umbla la 15 ani cu baieti mai mari adica de 30 de ani,isi pot gasi foarte bine pe cineva de varsta lor,deci ale sunt crv nu tu! Eu stiu o chestie daca nu a mers odata si nici a doua oara, ce te face sa crezi ca va merge a treia oara? Inevitabil va veti certa din nou, probabil sunteti firi oarecum diferite.

| Allkin a răspuns:

Buna Alexandra.Foarte trist sa aud asta din partea unei fete tinere presupun.Din cate am inteles acest baiat ca si tine timid.Pot doar sa-ti dau un sfat. Daca vrei sa fi fericita si sa-l ai pentru mult timp fa pasul si "iesi din carapace".De obicei in cuplurile de timizi unul din parteneri face primul pas, iese din anonimat urmat de celalalt partener. Timiditatea nu va duce nicaieri decat la ce te temi tu.suferinta.
Daca il iubesti atunci privestel ca pe cineva drag, nu ca pe un necunoscut pe care vrei sa-l agati.
Ai spus ca atunci cand e cu tine e cu totul alt baiat, iar cand e cu prietenii e mai "rautacios".In privinta asta incearca sa te obisnuiesti.Baietii isi tin prietenii aproape, mai ales cei care nu sunt inca "copti" la mine si pana se va maturiza in intregime nu ai ce sa faci.Chiar tu ai spus ca vezi in ochii lui ca te iubeste, deci ce vrei mai mult?
Timpul o sa rezolve totul cu putin ajutor din partea voastra.Am spus mereu si o spun si acum:Intr-o relatie trebuie sa fi pregatit sa faci si compromisuri daca iubesti cu adevarat.Bafta!

| leoaica_1036 a răspuns:

Foarte bine ca nu ai acceptat. Nu trebuie sa te injosesti si sa accepti sa te jicneasca

| Skylar a răspuns:

Eu zic ca nu prea mai are o parere buan despre tine, dat poate fi schimbata, si in mod ironic dupa cum spui inca mai poate merge dupa ce tot ce ai facut

| evelynne a răspuns:

Pacat.happy De ce l-ai refuzat? nu trebuia... acum ai putea tu sa-l bagi in seama sa incepeti sa vb. serios despre rel. voastra, ce-a fost in trecut. Ar fi bine sa-i spui ce simti ca poate nici el nu te-a uitat. Nu face niste greseli si mai mari si dupa aceea sa regreti amar.

| Gazulina a răspuns:

Sincer`! Daca il iubesti cum zici.Nu vad de ce ai refuzat.hee hee Inteleg ft bine cat de tare doaree si fricaa pe care o ai tongue Ascultati inimaa` tongue si va fi bine :*!

| Juliebelle a răspuns:

In aceeasi postura sunt si eu acum.Nu pot sa il uit,sh cand imi propun sa fac asta, mereu Dumnezeu ma face sa ma intalesc cu el, ori imi da mesaj...
Mereu am momente cand ma gandesc, si nu pot sa imi scot din minte asta.
Asta se poate vindeca in timp, dar ar trebui sa nu te mai gandesti la el, sa nu mai vezi nimic care sa iti aduca aminte de el, ca sa il uiti.Eu mereu cand zic ca vreau sa il uit sh sa nu mai aud de el. Exact contrarul se intampla.Si sunt mereu abatuta din cauza asta.
Incearca sa iti ocupi mintea, in fiecare zi mai mult, ca apoi sa incerci sa nu te mai gandesti la el deloc.
Acesta este sfatul meu! sper sa te ajute:*
:X

| Raton a răspuns:

Seamana cu o telenovele sincer, fa o facultate de regizor si fa-ti propriul serial

| BloodPrison a răspuns:

Pai red ca ai facut bine ca la-ai refuzat,mai bine decat sa suferi din nou. Incerca se gasesti pe altcineva, si nu te mai gandi la el, vorbeste cu prietenii despre asta si elibereazatede acest sentiment de junghi in suflet.Nu este el singurul baiat din lume si nu merita daca te-a facut sa suferi.Sau intreaba-l concret si la obiect ce vrea el de fapt de la tine o iubire de 2 3 4 saptamani ca aiba de ce rade sau o chestie stabila
discuta cu prietenii tai si cerele sfaturi lor, si trebuie sa ai o discutie sincera curajoasa, si directa cu el happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ciclu? Eu asta am inteles.

| Denisa_7218 a răspuns:

Alexandra stiu exact cum este, nu trebuie sa gandesti negativ.Fii optimista in sufletul tau, chiar daca te doare atat de tare cand va certati, totul va veni de la sine.Sunt in aceeasi situatie doar ca eu sunt intr-a 5-a.Stiu ca e cam ciudat, dar in cazul meu prietenia si increderea p ecare mi-o arata numai mie este de ajuns incat sa-mi dau seama ca tine la mine.Pentru mine conteaza doar prietenia acum.Pe urma vom mai vedea.Iti dau un sfat:sa stii ca si eu sunt foarte timida,parca suntem surori,dar cu timpul, trebuie sa ma impac cu gandul ca nu il plac, ci imi este ca un frate.

| poiuiyhvb a răspuns:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu.numai ca el nu mai e aici.

| Amelie_7572 a răspuns:

Sincera sa fiu, asa am fost si eu la prima relatie: timida si indiferenta. Apoi am inceput sa tin la el.Am stat 8 luni impreuna,am luptat mult pentru el,mi-ai distrus si o prietenie. Daca va impacati, incearca sa petreci mult timp cu el, numai voi 2.Sa va acomodati unul cu celalalt.Incearca sa faci tu primul pas, poate asa ii vei dovedi ca tii la el.Nu uita: SA NU TE RUSINEZI NICIODATA IN FATA LUI! Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?puppy dog eyes

| andreea_1503 a răspuns:

Pff.e o poveste.trista pot sa spun. daca il placi asa tare mai dai o sansa.asculta ce iti spune inima, nu ce spun altii.fal si pe el sa vada cine esti tu cu adevarat. daca o sa ai grija si la cele mai mici detalii sunt sigura ca o sa fie bine.pe el il deranjeaza chiar si cel mai marunt lucru.stii cum e. putin cate putin, dar se aduna.nu cred ca este cineva care iti poate spune ceva sigur.aici depinde de voi doi.asa ca bafta!