| dida a întrebat:

Ma gandesc k parintii nostri au trecut prin aceasta perioada a adolescentei si k ar trebui sa ne inteleaga.Credeti k generatia trecuta le. a afectat modul de gandire incat sa nu.si poata intelege copii?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este adevarat ca una din cele mai mari probleme este lipsa de comunicare de ambele sensuri. Parintii nu intreba pentru ca sunt satui sa li se raspunda in doi peri... probabil. Iar copiii nu zic nimic pentru ca prea des au auzit sintagma "nu acum, mai tarziu, ca acum n-am timp". Este adevarat ca unii parinti sunt mai deschisi si sunt prieteni cu copii lor - eu am avut asa parinti si am devenit (urmandu-le exemplu) si eu prietena fiicei mele. Dar sa stii ca nu intotdeauna neaparat o vina a parintilor. Nu s-au modificat atat de mult pe cat crezi, atat ca acum este responsabilitatea lor si ei, ca adulti, au vazut prea multe si stiu ca orice se poate intampla. Desigur ca sunt mai protectori si multe din interdictii sunt facute doar pentru a va proteja. Oricum cei care isi aduc aminte prea bine de ce se facea pe vremea lor sunt si cei mai severi parinti.
Eu sunt mai relaxata pentru ca am incredere in copilul meu si in lume in general... (desi nu stiu cum am ajuns la aceasta concluzie) si incerc pe cat pot sa nu pun raul in fata. Sotul meu este mai susceptibil si mai sever, desi comparativ cu alti parinti este mai ingaduitor, oricum.

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pe toti ne schimba viata! Si noi spunem, copiii din ziua de azi sunt mai rebeli, mai obraznici, au personalitate si nu ne mai asculta, nu mai vor sa citeasca, sa invete, stau cu ochii in calculator si multe altele.Problema este alta, timpul petrecut in familie este foarte scurt si uneori se rezuma doar la o simpla intrebare:ce ai facut azi, ce note ai luat la scoala? De aceea copiii nu-si inteleg parintii iar parintii, copiii! Timpul e principala vina si solutia e simpla:profitati de orice clipa, discutati orice cand aveti aceasta ocazie de a fi impreuna.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde foarte mult de parinti.Ai mei sunt foarte ok in comparatie cu alti parinti de aceeasi varsta cu ai mei.
In general...am observat ca persoanele ce au studii superioare sunt mult mai deschise, comunicative si intelegatoare.
Ai mei de exemplu, au fost departe de casa in perioada facultatii .si asta i-a ajutat foarte mult. Ei stiu ca poti sa te distrezi si sa si inveti in acelasi timp...de aceea ma lasa mult mai libera decat isi lasa alti parinti copiii.

Si mai e ceva...fiecare parinte isi doreste ca progenitura lui sa fie ceea ce el nu a putut...de aceea poate sa fie mult mai exigent pe o anumita chestie.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, din pacate nu toti parintii sint la fel, mai sint si cei cu o mentalitate de gandire mai invechita, dar sint si parinti care isi inteleg copiii, chiar le dau sfaturi, poarta discutii cu ei, ai invata ce este bine si ce nu, asta depinde si de ceea ce vrei sa faci si cati ani ai.Sigur parintii vor ceea ce este mai bine pentru copiii lor, sau mai sint exceptii de parinti care au fost marcati in adolescenta si acum cind au copiii, incearca sa nu ai lase sa faca si ei aceeasi greseala care poate au facut-o ei in adolescenta.

| LuS[z] a răspuns:

Chestia cu parintii nu inteleg copii sa stii ca e valabila si invers doar pentru simplul fapt ca nu exista comunicarte destula si nu se incearca aprofundarea subiectului ce a iscat conflictul.chestia cu parintii nu ne inteleg eu o consider o idee falsa.

auran
| auran a răspuns:

Depinde de parintisi nivelul lor de pregatire intelectuala, dar cred ca mai depinde si ce anume ai dori tu ca sa inteleaga. In majoritatea cazurilor ei au dreptate desi noua ni se par niste absurzi. Asa gandeam si eu la varsta ta, acum am copilasi la randul meu si incerc sa nu le fac ceea ce faceau ai mei dar, ei oricum tot neintelesi se vor considera oricata libertate le-ai da.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Conflictul dintre generatii nu a aprut ieri si nici nu va disparea maine. Pe langa faptul ca acum, timpul parca nu mai are rabdare cu noi, consider ca fiecare perioada inseamna alt gen de provocari. Intelegerea trebuie sa vina din ambele sensuri si ea necesita multa comunicare, timp, sinceritate si bune intentii.

| andyman a răspuns:

Este conflictul de generatii si cand noi adolescentii/tinerii facem contra lor, ne considera eratici si obraznici, dar nu intotdeauna au dreptate, pentru ca nu sunt informati sau nu citesc nu stium cum sa se inteleaga cu ai lor copiii pentru ca ei fac cuma u facut si parintii lor cu ei (deci o lipsa de informatie care duce la dezastru)...

| annix a răspuns:

Nu e asta, au trecut si ei prin ce trecem noi
dar sunt parintii nostri si vor sa ne fie mai bine decat le-a fost lor, vor sa ne scuteasca de greutatzi,
desii pana nu gresim noi insine nu o sa acceptam ca este asa cum zic ei

| rodica_6923 a răspuns:

Nu lea afectat cu nimic modu de gandire, atunci erau crescuti si invatati cu respectu, nu cum e generatia asta care nu mai are respect fata de persoane invarste, profesori, acum ii intereseaza despre sex, droguri discoteci, etc..., asa ca nu te supara pe parintii tai, ca ei isi doreste cel mai bun lucru, adica sa inveti sa cunosti viata, si ce e bun si ce e rau