| AndraAndu45 a întrebat:

Buna TPU happy.Am 19 ani si am nevoie de un sfat, sper sa imi cititi povestea pana la sfarsit. Am avut o relatie cu un baiat mai mare decat mine, timp de 2 ani de zile,el a fost si primul meu baiat cu care am fost vreodata(intelegeti voi), parintii mei au fost de acord cu el, contrar diferentei de varsta insa parintii lui in schimb mereu m-au considerat mult prea "mica" pentru el. Totul a fost bine intre noi pana acum doua zile cand am vorbit la telefon si mi-a spus ca parintii lui deja au planuri sa il insoare si a mai si cunoscut recent o alta fata care in ochii parintilor ar fi mult mai potrivita si ar vrea sa o cunoasca mai bine...in momentul acela cred ca a cazut cerul pe mine sau asa am simtit,mi-a spus ca inca nu e sigur ce vrea sa faca,sa ii las timp de gandire si sa ma gandesc si eu ca oricum relatia noastra nu ducea undeva. Am investit atata timp si sentimente in relatia asta incat acum ma simt foarte pierduta,nu mai stiu ce sa fac,nu mai mananc cum trebuie si plang tot timpul sad sad sad Am fost buna tot timpul,nu am inselat,am tinut la el mai ceva ca la mine,de ce oamenii buni trebuie sa treaca prin asa ceva,cu ce am gresit? sad,cei care au trecut prin asa ceva vor intelege. Ce credeti ca ar trebui sa fac, sa il mai astept sau sa il uit definitiv? Va rog, orice sfat e bine venit! si daca se poate fara vorbe la misto. Multumesc.

12 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Eu nu inteleg cum de il obliga parintii sa se insoare cu cineva. Dar ce, el nu se poate impotrivi, sau cum? Daca te iubea asa tare, isi lua inima in dinti si ii confrunta, spunandu-le ca pe tine te iubeste si punct. Asta-i buna.

| iubesc a răspuns:

Eu cred ca e destul de mare sa aleaga ce face..de ce intervine mama lui? daca te iubeste nu te va parasi.

| Oana92 a răspuns:

Din moment ce el ti-a cerut timp de gandire e destul de clar ca el o vrea pe cealalalta. Din pacate unii baieti nu se vor desparti niciodata de sfaturile mamei.

| SootheMySoul a răspuns:

Ai vorbit cu el despre asta?

| maryus83 a răspuns:

Cat de mare e el fata de tine asta nu ai spus.si nu inteleg ce treaba au parintii in viitorul vostru.un parinte trebuie sa isi sprijine copilul nu sa ii impuna sa faca ceva doar suntem in epoca moderna. daca zici ca ti la el lasa-i un timp de gandire, dar nu prea mult, totusi daca dupa doi ani de relatie el se gandeste sa se insoare cu alta fata e cam aiurea, adica a avut nevoie de atata timp sa isi dea seama ca nu vrea sa aiba un viitor cu tine

| AndraAndu45 explică (pentru maryus83):

Cu 5 ani, el are 25..deci se pot lua 5 pentru ca eu luna viit fac 20; stiu ca e cam mare diferenta. Inteleg ce spui dar nu pot interveni eu in relatia lui cu parintii, mama sa e cam autoritara si foarte religioasa, cred ca de aici si ideea cu insuratul. straight face

| maryus83 a răspuns (pentru AndraAndu45):

5 ani nu e asa mare diferenta atata timp cat stiti ce va doriti.nu ar trebui sa intervi in relatia lui cu parintii pentru ca ar trebui sa fie 2 tipuri de relati diferite si parintii sa il lase sa isi aleaga singur.mie asa mi-a zis tata tot timpul " ai grija ce iti alegi ca tu traiesti cu ea nu eu"

| RisenAngel a răspuns:

Trebuia sa te gandesti de la inceput la asta big grin o relatie buna trebuie sa fie deschisa din toate punctele de vedere si nu trebuie sa depinda de parinti ...sau de altceva

| Smileforme40 a răspuns:

Linisteste-te! Pune-te si tu pe primul loc macar o data si gandeste-te ca nu este singurul baiat de pe lume. Daca ti-a facut asa ceva inseamna ca sentimentele lui nu sunt identice cu ale tale, deci nu are cum sa mai fie la fel.Nu e capat de lume daca te-ai culcat cu el.Nu are sens sa stai sa suferi. Sper sa se rezolve situatia si sa fie cum ti-ai dori, dar atat timp cat intervin parintii intre voi nu o sa fie bine.Cred ca sunteti destul de mari ca sa stiti ce faceti.De obicei asa sunt parintii baiatului(de obicei mama).Si eu am aceeasi problema.Aproximativ...Nici pe mine nu ma inghite maica-sa prea tare dar asta e.Macar el ma iubeste cu adevarat si restul nu mai conteaza.Te pup, o seara frumoasa!

| Gicoboy a răspuns:

Uita-l! Parca ati fi tigani, sa va insoare parintii happy Nu cred ca esti prea isteata!

| andda123 a răspuns:

Ai putea sa incepi sa il uiti sau daca nu sa privesti inainte fara sa te gandesti la el. si apoi totul va veni de la sine.

| CiocolataCuLaptee a răspuns:

Tot răul spre bine happy Eu te sătuiesc să îl lași până observă ce persoană a avut lângă el apoi își v-a da seama ce a avut happy Îi v-a părea rău și poate după v-a ține la tine așa cum ar trebui happy