| anonim_4396 a întrebat:

Ma macina mult faptul ca am ajuns în anul 3 de facultate și încă nu reușesc sa am o conexiune solida cu colegii mei din grupa. Am încercat în toti anii sa comunic, sa fac glume și ma evita, nu mi vorbesc, sunt singura fata care i se intampla asta. Recunosc ca un an am fost distanta de ei din cauza jobului, dar în anul 3 am tot avut încercări și se uita cu scarba, fite se fac ca vorbesc între ei și sa nu ii întrerup, nu ma implica în ale lor.Ce sa fac sa nu ii mai bag în seama, sa vina ei către mine? Fac eu ceva greșit?

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nici eu nu eram sociabila in facultate, dar fix dupa anul 3 mi-au devenit indiferenti colegii si nu m-am mai stresat in privinta asta. Tine legatura cu seful de grupa ca sa stii datele examenelor si in rest ignora si tu colegii ca nu ai nevoie in viata de ei. Poti merge in activitati extra ce nu tin de facultate si sa iti faci prieteni acolo. Daca te mai stresrzi cu asta iti vei genera o stare de anxietate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ești deja in anul 3 ce te mai chinui? Aia e, nu ai dat peste niște oameni cu care sa rezonezi sau care sa rezoneze cu tine. Prieteniile forțate nu au sens.

| Mosotti a răspuns:

Si ce te macina ca nu ai conexiune cu niste tampiti? Da-i dracu.
Si nici ei la tine nu au de ce veni.
Vezi de treaba ta.

Ca daca erau oameni nu se mai uitau cu scarba.

| Lupică27 a răspuns:

Un om destept il poti recunoaste dupa faptul ca toti prostii il urasc.

| KovacsB a răspuns:

In orice caz problema este la tine daca ai vreun dubiu.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Se intampla ca asta e viata, de la generala pana la facultate si dupa la job se formeaza grupulete.Cat esti la scoala (generala-facultate) grupuletele se fac dupa pasiuni,banii lu taticu,obiective in viata, gandire asa o sa fie mereu.Ce sa-ti zic, aia au fite pentru ca sunt niste copilasi intretinuti de mami si tati care mereu au primit tot, nu te poti imprieteni cu genu asta pentru ca tu faci parte din alta clasa sociala dupa cum puneai intrebarile trecute, tu faci parte dintr-o familie normala, in care nu exista nici saracie da nici bani cacalau cum exista la aia pe care ii ai tu in clasa.Deci cauta si tu in colectivu tau oameni care sunt la nivelul tau sau chiar mai jos de astia care nu au nici parinti cu salarii normale care sa-i tina in facultate, de astia care se intretin singuri.Eu inteleg ca tu vrei sa ai cu cine iesi, da mda ideea e cam asta : aia cu bani nu ies decat cu altii cu bani ca sa iasa in locuri scumpe, tu nu-ti permiti de aia nu te baga in seama, iar aia saraci n-au timp de iesit in club si nici bani asa ca nici asa n-ai avea cu cine sa iesi.

| alinamocan39 a răspuns:

Și eu sunt în situația asta, dar nu îmi fac probleme. Mai ai un pic și vei absolvi și nu te vei mai vedea cu oamenii ăștia. De ce te complici să mulțumești pe cineva? Nu este vina ta, pur și simplu ei nu sunt oamenii potriviți.