| Amely21 a întrebat:

Mă mai poate iubi un băiat cu adevărat, dacă a mai avut înaintea mea iubită, sau iubite? Și putem avea o casnicie fericită, dacă ne casatorim?
Ca e normal eu dacă iubesc, vreau sa fiu iubită și eu, la rândul meu.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Salut,raspunsul este evident da pentru toate intrebarile tale. Daca a avut o iubita inaintea ta asta nu inseamna ca va renunta la tine cum si la ele.Cu totii intalnim oameni in viata, pe unii dintre ei chiar o sa-i iubim, dar nu toti ne raman alaturi si nu toate iubirile sunt vesnice, unele dintre ele se termina la un moment dat.Cu totii realizam mai devreme sau mai tarziu ca macar o persoana din viata noastra nu mai are ce cauta in ea si ca trebuie sa o dam afara din ea. Dragostea poate fi distrusa foarte usor, si e si normal ca barbatul tau te poate iubi mult mai mult de cat pe fosta lui iubita.Cu totii incercam sa ne apropiem de anumite persoane si sa stabilim relatii mai profunde, insa nu toate sunt vesnice. Daca va veti iubi sincer, veti fi mereu impeuna si nimeni din persoanele din jurul vostru, nici macar cele din trecutul vostru nu va vor putea inlfuenta.Totul depinde de voi. Exista foarte multi oameni care pana la casnicie, au avut pe altcineva inaintea logodnicului sau logodnicei, dar cu totii facem greseli si cu totii ne-am apropiat de unele persoane de care nu trebuia.Plus ca el pe tine nu te stia atunci atat de bine si nu realiza ca are sentimente.

| RAY a răspuns (pentru qwertpro):

Prea multe generalizari

| RAY a răspuns (pentru qwertpro):

.Cu totii incercam sa ne apropiem de anumite persoane si sa stabilim relatii mai profunde, insa nu toate sunt vesnice.

pe naiba cu toti, uni vor aventura, alti nu vor nimic, de ce faci generalizari aiurea

68 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te va iubi pentru ca ai o gaura intre picioare si gemi cand te freaca in pat

| Adry05 a răspuns:

Logic, ce intrebare...

| RAY a răspuns:

Da,daca e fraier poate sa te iubeasca si sa viseze la o o casnicie fericită

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Si daca e destept?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Iti da seama la nivel logic,empiric ca iubirea este un proces chimic, biologic care e doar o iluzie, amagire atat, e doar o descarcare de chimicale in creier atat, daca tu preferi sa traiesti intr o iluzie e treaba ta

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Pai ai zis ca daca e fraier poate sa viseze la o casnicie fericita. Ma gandeam la ce poate sa viseze daca e destept.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Un om inteligent nu viseaza si gandeste empiric, logic

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Aha, am inteles acum. O casnicie fericita nu e logica deci.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Nu ma nu asta am scris, si fericirea e ceva chimic, cocaina iti aduce fericirea, e sanatoasa?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Pai nu asta ai scris, dar asta am dedus empiric.
Iubirea iti aduce o fericire incomensurabil mai mare decat cocaina, si mai este si foarte sanatoasa. Casnicia e incununarea iubirii. Nu stiu de ce esti fraier daca vrei asta...
Poate pentru tine e ceva chimic, pentru mine nu e, dar asta e un detaliu doar.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

O treime din crime sunt omucideri stiai?

| Amely21 explică (pentru RAY):

Si asta din ce cauză?

| RAY a răspuns (pentru Amely21):

Cauza e iubirea,gelozia, efecul e omuciderea, iubirea tampeste omul, i opreste gandirea critica, analitica, te face obsedat de respectiva persoana

| RAY a răspuns:

Panamax cine esti tu sa contrazici stiinta?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai lumea invata din esecuri. Numai ca asta inseamna sa nu te grabesti cu casatoria. Petreceti cativa ani buni inainte cunoscandu-va.

| Amely21 explică (pentru DoarBogdan):

Da, eu am incredere în el. mi-a spus tot din trecutul lui, si chiar tine la mine. Suntem de vro2- 3 ani imreuna, dar de atunci ne vedem aproape in fiecare zi și nu m-a inselat( eu îl cred).
Dar totusi, ru greu sa gasesti o persoană bună, și eu nu as vrea sa sufar, sa aleg greșit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu te mai poti bucura cu adevarat de cartofii prajiti, daca ai mai mincat cartofi prajiti in trecut? Raspunde-ti la asta - inlocuieste cartofii prajiti cu pizza, tort, varza a la Cluj, sau ceva ce iti place tie sa maninci - si vei avea raspunsul la intrebarea ta.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Adica?

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu toate fetele sunt la fel

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Citeste pana intelegi. Daca nu, poate ai vreo 10-11 ani si ai face bine sa te gindesti la alte lucruri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Nici toti cartofii sunt la fel, dar odata prajiti, tot cam aia iese. Cam pe acolo e si treaba cu fetele, discutind foarte simplistic.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ce voiai sa spui cu asta. Adica, daca a mai avut o iubită, pe mine nu ma mai poate iubi, sau? De ce faci comparații cu cartofi prajiți si asa mai departe

| Plato a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E un exemplu foarte prost cu cartofii prajiti. Sa ai o relatie nu e ca si cum ai manca niste cartofi. E ca si cum ai manca acelasi cartof toata viata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Analogie. Daca nu intelegi nimic din comparatia respectiva, atunci chiar nu conteaza cu cine si cum o sa te casatoresti, ca oricum esti pe post de bibelou. Serios. No joke. Mi se pare infricosator ca persoane relativ mature sa nu inteleaga o constructie gramaticala si logica precum comparatia mea cu cartofii prajiti...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Plato):

Se pare ca ea nu a inteles nimic din ce am vrut sa zic eu, oricum. Legat de ce zici tu, nu pretind ca ar fi cel mai bun exemplu. Pe de alta parte, as zice ca e ca si cum ai minca acelasi cartof toata viata, dar depinde de tine si de cartof daca va fi mereu gatit la fel sau nu.winking

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și de ce nu ești clar și concis atunci? De ce faci comparații

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu ai avut un cartof toată viata?happy sau vrei sa ai?
Glumesc, si eu as vrea mai bine unul și bun, decât 1000. Dar greu gasesti o persoana bună.

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Azi te spamez;)

Poate nu e vina ei ca nu intelege:

http://www.dislexie.org.ro/......iscalculie

| Plato a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Prajiti, aurii, fierti, rantaliti, dar tot aceeasi cartofi sunt.
Nu cred ca iti amintești toti cartofii ce i-ai mancat, dar relatia ar trebui. Poti schimba reteta, dar sa pastrezi cartoful.
Exemplul tau mi-a adus o excursie la kfc, te tin minte, mi-esti dator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Amely21):

Tu esti un mare cartof si incã din ala putred la bibilica.

"Dar greu gasesti o persoana bună." nu e greu, e chiar usor trebuie doar sa-ti micesti standardele, cartofii ca voi zic "Nu toate femeile sunt la fel", "nu mai existã barbati care sa ma iubeasca", "greu gasesc un barbat care sa ma aprecieze"
Faci asta pana ajungi la o vârsta in care nici unu nu se va mai uita la tine, când esti o spalacita. Asa ca ai grija de pe acum.

Ce vroiau dominii sa-ti spuna e ca existã diferente dintre femei, dar foarte mici, si tu fi singura ca nu faci parte din cele mai bune, incât sa te ‘iubeasca’ prea multi barbati.
Barbatii iubesc, dar o fac rar!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Nu stii ca e buna sau nu pana nu cunosti mai multe. De aia stau atitea cu idioti, doar pentru ca nu le bat prea tare si nu beau chiar toti banii. P.S. Sint casatorit de vreo 16 ani, deci...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Comparatii, epitete, parabole... sa facem putina gimnastica intelectuala, ca nu sintem dancila!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Plato):

Haha, trebuia sa mergi la KFC pentru cartofi? happy

| Freya1 a răspuns:

Daca nu mai este cu fosta inseamna ca e gata sa mearga mai departe.
Si prietenul meu a mai avut o relatie inaintea mea si a tinut la respectiva dar nu a iubit-o nici 1% cat ma iubeste pe mine (el a spus si se vede).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

Mdah, cand aud de-astea cu 1%... deci ce ii facea aleia, o tinea in lanturi si o hranea, iar de ziua ei ii dadea un cubulet de zahar?

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Era metaforic vorbind.
Pai iti dau exemple daca vrei.
Pe ea nu o cauta cat ma cauta pe mine,pe ea nu o lua cu el cand pleca la familie,la neamuri, ei nu i-a propus sa se mute cu el, ea nu ii cunostia prietenii, nu ii dadea explicatii unde pleaca, nu se grabea neaparat sa ajunga acasa cand era plecat in delegatii, nu a cerut-o in casatorie etc.
Iar avand in vedere ca in afara de micile conflicte pe care le mai are oricine in casa/in familie fata de mine se poarta foarte ok si respectuos si....chiar cred ca ma iubeste mai mult decat a iubit-o pe ea ca altfel era acum cu ea si nu cu mine de 2, 3 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

Sau poate pur si simplu acum e mai comod. Poate ca atunci voia mai multa libertate cit sa mai bifeze cate una-alta pe linga "prietena principala". No bine, va doresc sa prindeti 50 de ani impreuna in cazul asta si toate sa fie roz ca in prima zi.

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e genul care sa umble din floare in foare ca nu este adeptul aventurilor.Noi am fost intai de toate prieteni pentru ca nu am stiut sigur ca vom forma o relatie la inceput si ne-am povestit tot ce era de povestit la inceput, iar eu nu sunt de ieri de azi sa ma minta ani la rand si sa nu ma prind, plus ca ii vezi comportamentul, experienta si etc.Bine la noi a fost si o situatie mai aparte, el s-a indragostit de mine inainte sa fie cu fata respectiva doar ca eu nu am stiut, si cum am disparut din peisaj el a mers mai departe dar se pare ca i-a fost sa fie cu mine cum se zice ca ne-am revazut dupa cativa ani si acum suntem bine...
Mersi, sper si eu sa ne fie in continuare bine :p

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

Ahaaa, am inteles. Frumos. Felicitari!

| Andreeush a răspuns:

Normal că poți întâlni pe cineva care să te iubească.

| sofisis a răspuns:

Nuuuu, trebuie sa iti iei unul neatins

| Amely21 explică (pentru sofisis):

De ce ????

| sofisis a răspuns (pentru Amely21):

Eram ironicawinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, lol. Câți ani ai de pui asemenea întrebări? laughing)))

| sofisis a răspuns (pentru supadeceapa):

Unde e autobuzul care pleaca de pe planeta asta? Nu mai vreau sa locuiesc pe ea laughing)

| supadeceapa a răspuns (pentru sofisis):

Nu știu, dar vreau și eu bilet laughing

| sofisis a răspuns (pentru supadeceapa):

Hai, care afla prima, cumpara bilet si la cealalta. Desi... oare mai e bun biletul ala daca trece intai prin mana ta si abia apoi prin a mea? laughing)

| flixbuster a răspuns (pentru sofisis):

E putin in service da' in 5 ani cica pleaca:

http://www.inverse.com/......g-a-colony

| Goete a răspuns:

Tu nu vorbesti despre iubire. Iubirea este inconditionala. Tu vrei un partener care sa iti dea tot ce tu dai. De fapt nu esti singura care confunzi iubirea cu egoismul si necesitatea de a avea pe cineva "al tau" langa tine

| RoCkKiD a răspuns:

Mitul romanesc cu prima iubire este o vrajeala. O sa te socheze sa-ti spun ca probabil de va iubi mai mult si mai adevarat pentru ca are termen de comparatie sa iti aprecieze calitatile si sa-si tempereze defectele.

Chestiile astea cu prima relatie sunt o prostie conservatoare, de ce crezi ca atat de multe casatorii se termina in divort? Sigur nu din cauza ca e dragustea asa mare si pura.

| Amely21 explică (pentru RoCkKiD):

Am auzit ca prima iubire nu se uită niciodată. de aceea ziceam, ca nu vreau sa se gandeasca tot la aia( si poate chiar o mai iubeste). Nu vreau sa se mai gandeasca la trecut, dacă e cu mine

| RAY a răspuns (pentru Amely21):

Depinde de cat de mult a iubit o fata,depinde de fiecare individ in parte,cu toti ne amintim prima iubire daca am iubit,nu vad nimic rau in asta, e ca si cum ai spune daca ti-a placut mult o mancare nu poate sa iti placa si alta, nu are sens, ba da te va iubi si pe tine si dupa tine, sau tu visezi la monogamie pe viata?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Amely21):

Prima iubire nu se uita in basme. Dupa primele 10-15 iubiri nu prea te mai intereseaza decat prezentul.

Stiu ca suna dragut, dar viata in ziua de azi nu mai e ca in 1800 cand se intalneau la 14 ani, facut copii pana la 20 si ceva si dupa la 35 mureau impreuna. Statistic vorbind nu prea ai sanse se te casatoresti cu prima iubire daca nu cumva esti pocaita sau super religioasa.

| Amely21 explică (pentru RoCkKiD):

Deci o pot uita? Prima iubire? Dacă gasesc o persoana potrivită pana la urma, si pe care o iubesc poate mai mult decat pe cealaltă?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Amely21):

Cel mai probabil o sa gasesti mai multe persoane care crezi ca sunt potrivite pana dai de una cu care te cascatoresti si se dovedeste ca nici aia nu e chiar potrivita.

Cine stie, ai o viata la dispozitie sa afli.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Prima iubire nu se uita in basme. Dupa primele 10-15 iubiri nu prea te mai intereseaza decat prezentul.

nu exista 10-15 iubiri, poate de relati bazate pe sex

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se spune ca Dumnezeu este iubire, sa nu uitam ca exista un Dumnezeu in fiecare din noi dar din pacate pentru noi Dumnezeu a murit si noi o data cu el.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu mai exista iubire ci doar interese.

| flixbuster a răspuns:

Astia te mințește acilea, nu le cunoaste de corazon.

Este clar ca daca a mai avut inaintea ta iubita, sau iubite pe tine te mai poate iubi doar fals (numai daca a avut iubit inainte atunci te va iubi cu adevarat). El te va tufe din mila, tu te vei tufe in sila si impreuna veti avea o relatie stabila. Gizas!

| Amely21 explică (pentru flixbuster):

Nu am inteles. adica daca a mai avut iubita inainte, atunci ma va iubi cu adevarat? Si de ce sa o faca doar de mila
Inseamna ca nu mai poate iubi

| RAY a răspuns (pentru Amely21):

Omule fiecare iubire e diferita si toate raman in memoria de lunga durata,eu nu cred ca daca ai iubit cu adv poti uita vreodata persoana respectiva,de prima iubire iti cam aminteste toata lumea, problema e ca se confunda iubirea cu sexul, atractia fizica, daca ai iubit cu av nu vei uita niciodata, mereu va ramane persoana aia in mintea ta, dar daca ai alta iubita nu inseamna ca nu o iubesti

| Panamax a răspuns:

Exista o lege universala. Primesti exact ceea ce dai si totul se plateste.
Ca mai exista si fraieri care cred ca iubirea este doar o reactie chimica este doar problema lor.Cred ca pe undeva exista si proaste care ii asteapta.
Asta ca o paranteza la ca a zis Ray.

| CleanHeart a răspuns:

Da.

| danaieladaniela a răspuns:

Logic ca mai poate iubii

| Vqio a răspuns:

Logic că te va putea iubi. Nu te îngrijora. Cu toții am mai avut cel puțin o relatie înainte de căsătorie.

| anunima a răspuns:

Normal ca te va iubi