| simonasymy a întrebat:

Ma numesc Simona si am o intrebare : In cartea Leviticul cap. 18 e scris exact cine se poate casatori si cine nu. De ce preotii nu cununa verii de gradul doi, daca nu e interzis in carte? Cumva nu stiu de acea carte sau ce? sau Leviticul nu e important pentru biserica? Eu ma aflu in aceasta situatie si vreau sa stiu mai multe. Va Multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca este ilegal. Si preotii respecta si legile tarii in care traiesc. In Lvitic nu scrie expres ca este permisa cununia intre veri de gradul II, asa ca nu exista nici o contardictie cu legea care interzice si pe buna dreptate. Incestul este imoral si ilegal si poate duce la nasterea de copii cu handicap (risc major la rude atat de apropiate cu indice de cosangvinitate foarte mare)

| Homye18 a răspuns:

Salut, din cate stiu eu depinde daca Biserica aproba sau nu casatoria respectiva. De exemplu eu cunosc caz in care biserica a aprobat o astfel de casatorie intre veri de gradul doi. Dar esti constienta ca un copil rezultat in urma acestei casatorii se poate naste cu probleme din cauza ADN-ului asemanator dintre cei doi indivizi. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok.raspunsul e simplu! si am sa incep altfel.tot in Biblie scrie ca barbatii inainte puteau sa aiba cate neveste vor.astazi de ce nu mai pot? simplu. Leviticul face parte din vechiul testament adica vechiul legamant! got it?

| Petrut_Balcu_1991 a răspuns:

Da de ce nu te mariti cu fractu?

| Denystar1 a răspuns:

Si eu stiu cateva cazuri posibile dar este aceeasi chestie se pot naste copii cu malformatii! parintii vostri sunt de acord?