| whiterose_5684 a întrebat:

Vroiam sa va pun o intrebare, vreau sa stiu daca ma pot casatori doar religios.Adica,trebuie neaparat certificatul de casatorie de la starea civila pentru. a ne cununa?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, va trebuie certificatul de casatorie pentru a va cununa. Nici un preot nu va oficia taina cununiei pentru un cuplu necasatorit civil (fiindca isi va pierde dreptul de a fi preot si va face inchisoare, conform legilor din Romania). Cel mult va poate face o slujba de logodna (fara taina si fara sfintirea verighetelor).

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La noi in tara nu poti, indiferent de religie, preotul nu te cununa daca nu duci certificatul de casatorie. Numai bine!

Abh
| Abh a răspuns:

Prima data trebuie facuta casatoria civila la primarie si abia apoi mergi la biserica unde, in baza certificatului de casatorie, preotul va face cununia religioasa.

| mgtow a răspuns:

Da, e necesar si acel certificat de la primarie.

| ELLSSA a răspuns:

Pentru casatoria religioasa trebuie si certificatul de la casatoria civila.Insa dar vrei ceva numai religios poti face o logodna.

| Sperman a răspuns:

Normal, trebuie legalizata casatoria.

| whiterose_5684 explică:

Unhleashd nu am 13 aniwinking

Multumesc pentru raspunsuri!

| UNHleaSHD a răspuns:

La 13 ani?

Nu se poate.

Răspuns utilizator avertizat