| Eminovici_Ion_2002 a întrebat:

Ma pot căsătorii cu o verișoara? Străbunicii au fost frați ai noștri...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca strabunicii au fost frati atunci voi sunteti rude de gradul 8 si va puteti casatori fara nici o problema, casatoria civila este permisa intre rude de sange de peste gradul 4 iar cea religioasa (la ortodocsi) de peste gradul 7.

2 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

Poti sa faci ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cunosc cazuri de casatorie intre veri indepartati.Sangele vostru acum este alt cocteil, nu sunteti de acelasi sange. Daca m-as gandi bine si rascolind putin prin istoria neamului meu si al sotiei, precis gasesc ca sunt ruda cu ea.