| Mosotti a întrebat:

Ma tot intreb de ce femeile sunt asa doritoare sa se marite! Parca au castigat la loto cand aud ca se marita.
Nu le-am prea inteles niciodata, adica e asa fericire sa te bagi la unu sa-i speli, calci, curatenie, mancare, calcat? Si asta dupa servici.

Daca mai vine si un copil de iti tipa in cap zi si noapte...e clar si tot tu te ocupi de el, barbatul cucu.
Dupa un timp barbatul (Dar nu toti), devin nesimtiti, uita sa mai fie domni, sa se poarte frumos, sa mai zica o vb buna, au impresia ca femeie trebuie sa stea femeie in casa si la sex la cherem, multe se plang de asta.
Ba mai inseala ei si cand vin acasa se poarta nasol.

Si dupa 55 ani majoritatea regreta.
Nu toate vor sa se marite, dar 95 %.
E o moda? Sau? Ca de mereu ele is asa, nu a fost doar o perioada in care a fost asa (cum sunt modele).
Adica ce atata fericire sa-ti f norocu si libertatea?!

101 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai da, dar dragostea nu se masoara in acte, aici e aici, si stiind ca in general cei necasatoriti (am zis de ce desi nicaieri nu o sa gasesti scris), o duc mai bine decat cei casatoriti.

Fericiti pot fi si fara acte, si sa fie o metoda de acte doar pentru bunuri la o adica, atat.
Iar ca au casunat mai toti pe copii, e si asta o intrebare, dar asta e o moda, ca de mici li se baga in cap asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca cei care fac copii o fac instinctiv, si cred ca le si da un scop in viata. Cat despre acte sau nu, nu stiu ce sa zic, probabil e o forma de validare de catre societate

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Ba sigur ca e bataie de joc, pentru ca daca nu o iei in casatorie o lași o curvă și nimeni nu vrea sa ia o curvă în căsătorie, cel puțin nu un bărbat valoros. Și atunci saraca fată va trebui fie sa ia un barbat disperat si fara valoare fie sa nu se mai poata casatori deloc.

Și da masturbarea e nonsensică. Plăcerea nu e totul. Sensul e totul. O plăcere poate fi, si de foarte multe ori este, lipsită de un sens. Dacă nu înțelegi asta ești orb și surd și nimeni nu îți poate arata adevarul.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu o fac instinctiv cred, e chestie sociala, de la 15 ani ti se zice "trebuie sa te casatoresti, sa faci un copil, nu esti fericit daca nu faci". Ptr ca instinctiv e doar dorinta de ssex, copilul e ca un efect secundar al ssexului, dorinta directa de copil nu e instinctiva.

Pai scopu in viata poate sa ti-l dea orice, nu doar un copil, asta e culmea, sunt atatea chestii frumoase pe lumea asta. Dar asa au fost indoctrinati, ca totul se invarte in jurul la un copil, de la multi le strica si relatiile.
Plus ca scopul normal e sa te bucuri de fiecare zi la maxim, atat.

Si cu casatoria ai dreptate, e tot sociala treaba, ca am zis, ti se zice "sa te castoresti....sa.".

Dar ce nu am inteles eu, de ce la lume le pasa asa mult de societate?! Ca pe mine nu ma int ce zic altii.
Si sa-ti dau un exemplu asa serios, cineva a intrebat pe aici daca exista nu stiu ce site de cuplare pentru gay, si s-a pus pe anonim.
Eu am zis ca imi pare rau ca nu-s gay sau bisexual dar nu ma ascund nici in real nu m-am ascuns, prietenii meu stiu asta, sigur am zis in contextul unde era subiectul.
Cine rade e un prost, iar pe mine nu ma atinge ce zic prostii.

| Mosotti explică (pentru CostinAlamariu):

Dar de ce e numita ccurva?! Eu nu pricep, si eu de ex as lua o ccurva in casatorie, meseria ei e meserie, nu are treaba cu relatia noastra, de ex m-am dus la una de 19 ani cand eu aveam 36, era draguta si calda, as fi facut o relatie cu ea daca nu aveam varsta aia la o adica daca si ea vroia.
De ce n-as lua?! Cu ce ma deranjeaza? Daca cu mine se poarta ok si ma iubeste, ne placem si ne intelegem, ce are?
Un barbat valoros stie ca nu ar trebui sa il deranjeze asta, tocmai ca are minte, pe ala care n-are minte il deranjeaza dar nu stie sa zica de ce.

Dar in cazul nostru nu e vb de asta, si daca nu e casatorita de ce sa fie ccurva? Si daca s-ar culca cu mai multi sa zicem, ce? Si barbatii o fac, dar tot cu femei, deci si femeile si barbatii fac asta, e ceva normal. Ca daca femeile n-ar face asa, ei cu cine s-ar culca? Tu nu vezi ca-s tampiti multi barbati?

Adevarul e relativ, depinde din ce unghi privesti treaba, tu proiectezi gandirea ta la toti, chestie incorecta.
Poate altii vad sens in mmasturbare! Daca nu gandeste omu ca tine, inseamna ca nu gandeste bine, sau cum?
Pe ce baza o placere e lipsita de sens? Asa consideri tu doar, nu si ceilalti.
Fiecare are dreptate in felul lui, tu ai dreptate fata de gandirea ta si fata de sistemul tau de valori, eu am dreptate in sistemul meu de valori.
Dar ambele sisteme de valori is okey in felul lor, nu trebuie sa exista doar un singur sistem de valori.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Natura ne a lasat instictul de a ne inmulti, face parte din codul genetic cred

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu, natura ne-a lasat sa facem ssex, si automat iesea copilul, nu direct dorinta de a avea copil.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Natura de aia ne a lasat sa facem sex, scopul nu e doat placerea ci perpetuarea speciei

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tu vrei sa iei o curva nu este absolut nicio problema omul meu. Atat doar ca eu vorbeam de barbati valorosi. Ei de obicei au standarde mai inalte, pretentii mai mari, pentru ca isi stiu valoarea.

"Si daca s-ar culca cu mai multi sa zicem, ce?"

daca se culca cu mai multi e curva, prin defintie. Daca tu nu vezi nimic gresit la asta okay, cum zici tu, dar nu incerca sa schimbi definitiile cuvintelor lmao

"Si barbatii o fac"

si bar batii care fac asta tot c*rve sunt.

"e ceva normal"

nu e deloc normal. Este o anormalitate, oricat de intalnite ar fi cazurile astea.

"Adevarul e relativ"

daca tot adevarul ar fi relativ atunci tot ce ai zis tu pana acum ar fi din oficiu gresit, deci iti tai singur craca de sub picioare daca spui ca adevarul e relativ.

"nu trebuie sa exista doar un singur sistem de valori"

daca 2 sisteme de valori se contrazic Logica de baza ne spune ca ori unul e adevarat si celalalt fals ori ambele false. Nu ma lua cu relativismul postmodernist ca iti dezasamblez tot argumentul in 2 timp si 3 miscari.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai da, de aia ne-a lasat sa facem sex pentru specie, e placerea ca si capcana ca sa faci.

Stii ce ma mira pe mine la natura asta?! Ca nu s-a gandit deloc si la confortul nostru, doar la specie. De la asta pornesc multe nenorociri mai ales in relatii.
De ex indragosteala aia e facuta (nu stiu daca vreunu de aici stie), tocmai sa nu gandesti, sa casuni pe unu sa una, sa faci mult sex si sa iasa copiii.

Ca sa nu stai tu sa analizezi daca are caracter si altele ca sa zici nu, e alfa fie femeie sau barbati, emite trasaturi evolutioniste bune, gata! Se starteaza indragosteala, in general fizicul emite trasaturile alea, de aia fizicul e cam proba eliminatorie!
Adica te obliga cumva sa faci cu ala sau aia ce faci, ce dictatura, si multi nici nu se prind.

Si ca si nenorocire e faptul ca dupa aia vezi omu cum e real, si poate fi prea tarziu, deci nu e corect sa iei mintile omului.

Ca sa nu mai zic si alta, pana la urma ce a tinut atata sa nu crape specia!?
Ca pamantul merge mai departe si fara noi care l-am distrus.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

E un pic exagerat ce spui dar cam asa merge in viata, ca sa putem supravietui, sa putem evolua. Poate asta e si frumusetea vietii. Noi facem parte din natura, toate animalele si toate speciile se cam bazeaza pe aceleasi lucruri.

| Mosotti explică (pentru CostinAlamariu):

Mda, barbatii valorosi au pretentii mai mari, e adevarat, dar depinde ce pretentii, si depinde, iar e relativ, ce inseamna barbati valorosi.
Ca un barbat se considera valoros daca are nevasta doar pentru el, altul se considera la fel daca el cu nevasta lui fac swing, deci nu poti generaliza nici aici.

Si de ce si barbatii si femeile care o fac cu mai multi sunt numiti asa? Ca, cuvantul ala suna ca si cum e ceva rau, de ce ar fi rau?!
Ca daca se protejeaza pentru a nu lua boli si a nu se lasa cu copii, faptul ca unii si unele au nevoie de diversitate sexuala, nu e o problema.

Adica nu exista argument care sa arate ca ar fi rau in conditiile zise de mine adica cu protectie.
De ce e o anormalitate?! Ai argumente? Adica ce rau face, dar concret, deci retine, cu protectie, deci nu ma lua cu boli si graviditate.

Poate am gresit zicand ca adevarul e relativ, ca adevarul ar fi doar unul singur de fapt.
Voiam sa zic ca acel adevar poate fi rau sau bun, asta e relativ.

Cu sistemul de valori nu e asa, cele doua sunt bune in felul lor chiar daca se contrazic.
De exemplu:

1 - Aaa nu vreau sa stau pe banii parintilor, vreau sa fiu pe picioarele mele domne, chiar daca parintii au averi. Si ala din facultate munceste si se muta singur.
2 - Aaa pai de ce sa plec de la parinti? Am de toate, ce-mi trebuie bube in cap degeaba, invat intai, termin fac si masterul, apoi voi lucra, stau la parinti ca au camere multe, ma mai ajuta si ei si e bine.

Amabii gandesc bine pentru felul lor de gandi, nici un sistem de valori nu e fals!

Sau "LGBT nu-s normali domne, cum sa se culce una cu una si unu cu unu? E anormal domne".
Altul "LGBT sunt okey, sunt ok in felul lor, normali in felul lor, nu am nimic cu ei, nu vad nimic aiurea la ei".

Ambii gandesc la fel de ok in felul lor.

Ce zici tu este altundeva, de ex:

1 - Rusii sunt de vina, ei au declansat razboiul, ukrainienii is nevinovati, nu are treaba nici cu SUA nici cu nimeni.
2 - Nu, e mana SUA aici, s-au tot apropiat cu NATO de rusi, vroiau sa puna arme acolo contra la rusi sa-i sufoce si apoi sa ii atace, asa ca rusii nu vor asta, vor ukraina ca zona tampon.

Aici nu pot fi ambele corecte! Doar una este, se contrazice 1 cu 2.
Unu are in sist lui de valori ca rusii isi nenorocitii, altul ca americanii, insa real doar unul are dreptate.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai si ce folos sa supravietuim asa aiurea fara ceva bun la schimb? Ca apoi sa murim ca prostii. Care sensul? Dupa mine frumusetea vietii e sa te bucuri de moment cat poti si de chestiile placute, cam atat.
A trai in absenta bucuriei e cam suferinta si nu-si are sensul.

Ai vazut din indragosteli ce iese de multe ori? Suferinte, ratari de vieti si altele, pai de ce? Trebuia sa se gandeasca natura si la calitatea vietii zic eu.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Oamenii traiesc cu speranta. Asa e viata, traim probabil si prin urmasi cumva, nu stim mare lucru despre treaba asta dar asta este ceea ce putem vedea, ceea ce se transmite ca informatie

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Speranta in general fara nici o baza, e vrajeala ca si credinta, dar aia e. Nu e nevoie de vrajelile astea daca ai o viata cat de cat okey, daca ai un job cat de cat okey, platit cat de cat sa ai un trai decent, daca esti sanatos, arati cat de cat sa ai acces la parteneri de sex opus, si asa iti traiesti clipa, in cazu asta nu mai ai nevoie sa astepti ceva bun in viitor pentru ca n-ai acum.

Speranta si credinta nebazata pe nimic real, e pentru aia nenorocosii care nu isi pot trai clipa si spera ca...se va intampla ceva nu stiu cand, ca abia atunci sa fie multumiti.
Ca sa nu o ia razna, spera si crede in himere, e un mecanism de aparare psihologic.

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Jokerul bazat. comentariu fierbinte asupra patriarhiei

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Cum adica incepe sa fie o moda rolling on the floor pana acum nu s-a casatorit nimeni, a aparut ieri casatoria? Din contra acum nu mai e la moda, toti prostii stau in chirie toata viata ca nu isi pot asuma o relatie si niste decizii rolling on the floor

| MorcovMajestic a răspuns:

Pentru siguranta
Imagineaza-ti ca vrei sa faci o casa cu o femeie. Iti permiti? Nu prea, luati un credit, pentru asta va trebuie actul casatoriei si contribuiti amandoi la casa. Ar fi corect sa stea femeia la el acasa, sa investeasca in casa si apoi cand se despart sa ramana cu nimic pentru ca nu poate dovedi ca au avut un trecut impreuna? Nu are treaba cu libertatea, din contra asa iti asiguri libertatea, nu lasandu-te in voia sortii si trezindu-te la 40 de ani singura pe strazi. Nu toata lumea mosteneste casa ca sa aiba siguranta de maine in cazul unei despartiri
Daca barbatii sunt nesimtiti, pot divorta, important e sa imparta investiile
Eu am copil si ma ocup de el si prietenii mei se ocupa de copiii lor mergem impreuna in parc facem destul de multe pentru copii
Problema e ca barbatii in societatea asta cand fac ceva prin casa sau pentru propriul copil se considera ca ei AJUTA la treaba femeii, nu fac treaba pe care ar trebui sa o faca. Ei sunt doar ajutoare. Si se ridica in slavi singuri de parca ar fi niste eroi ca schimba un pampers
Asta e o mentalitate imputita drimerica de om incapabil care sper sa dispara in viitor dar pentru asta avem nevoie de educatie si modele bune, noi avem dani mocanu

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

E o moda si acum dar pe masura ce se produce schimbul de generatii casatoria isi pierde din farmec, tinerii se casatoresc tot mai tarziu sau unii chiar deloc, in 10-20 de ani rata o sa scada si mai mult tocmai pentru ca lumea constientizeaza ca de multe ori e o prostie, atat femei cat si barbati, cunosc destule persoane care au zis ca pentru ei casatoria chiar e o prostie, realistic vorbind casatoria chiar e un nisip miscator in care te afunzi daca nu iei decizia rational si nesilit de nimeni (de tzata Ioana, matusa Vera si restul babelor care isi fac cruce cand aud ca nu vrei sa te insori/mariti), nu degeaba rata divortului e in crestere pentru ca multi iau decizia asta din impuls mai deloc rational, o fac pentru ca ''asa trebuie'', practic sunt niste oi care isi urmeaza cu sfintenie turma.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

"Pentru siguranta" Care siguranta? : ) ) si cu inelul pe mana poti sa inseli, poti sa te plictisesti de partener, poti sa realizezi peste un anumit timp ca partenerul/partenera nu e ce trebuie si regreti ca ai facut pasul asta. Siguranta asta e doar o iluzie de multe ori pentru femei ca barbatii le-ar iubi mai mult dupa le duc in fata altarului/ofiterului civil, iubirea ramane aceeasi, e tot aceeasi relatie numai ca e cu acte, in schimb nu e nimic altceva.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Cine a zis ceva de inselat? Invataa sa citesti
Ce ai zis dupa sunt copilarisme rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nu e o noutate ca negi realitatea, ti-am mai zis ca traieste in universuri paralele fata de restul lumii, ti-ai inchipuit propria casatorie si asta spune multe despre tine : ) ) ) )

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Ce realitate rolling on the floor indica pe text unde am vorbit de inselat

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Trebuie sa iti explic mura-n gura de fiecare data ca la gradinita? O fac si p-asta...te-ai referit 100% la casatorie ca reprezinta o siguranta pentru un viitor impreuna si bla bla iar eu te-am intrebat despre ce siguranta e vorba ca se produc infidelitati si cu inelul pe mana, cu alte cuvinte, casatoria nu reprezinta o bula protectiva impotriva factorilor care pot duce la terminarea relatiei, ca pana la urma casatorie=relatie, doar ca e cu acte.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Iti explic eu ca la gradinita: insereaza din textul meu partea in care am mentionat inselatul.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Esti cu capul deja.
acum 51 minute | MorcovMajestic a răspuns:
Pentru siguranta
M-am legat strict de sintagma asta, e practic argumentul dat lui Mossoti la intrebarea lui, subiectul principal al intrebarii iar eu apoi te-am intrebat care e siguranta casatoriei? iar infidelitatea era un exemplu care se produce si in casatorie, acum ai priceput? Nu am zis ca ai vorbit tu de infidelitate

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Sintagma aia e urmata de o explicatie. Ti-am mai zis ca suferi de analfabetism functional si intelegi ce vrei tu din ce citesti si ce te macina pe tine. Cand o sa-ti platesti singur chiria o sa intelegi despre ce vorbesc acolo rolling on the floor daca o sa faci asta vreodata... pana atunci te las sa traiesti in filmul tau disney.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nici nu m-am chinuit sa citesc carnatul ala pe moment ca eram sigur ca e o aberatie, l-am citit acum si mi-am dat dreptate.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nici nu am nevoie sa platesc chirie, am casa, joac-o p-asta.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Pai ar fi un efort intelectual prea mare rolling on the floor
Si cand iti ziceam ca te tine mama in brate ziceai ca nu rolling on the floor
QED