| SuntPrezent13 a întrebat:

Mai baieti e in regula daca ai 22 de ani sa te ajute parintii cu niste chestii adica cu bani si moral? Am o mica problema de sanatate si imi e mai greu sa fac unele chestii ....sunt la facultate si muncesc cu ai mei acasa dar rad multi prieteni de mine ca stau pe banii lor dar eu muncesc si acasa...voi ce parere aveti? Totusi 22 ani e o varsta de tanar adica am tot timpul inainte dar oamenii nu inteleg

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Cât timp ești la facultate și stai cu ei e ok. 22 nu e ca și 30 de ani totuși.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia care rad de tine nu au casa nici masina noua (sigur sta la parinti) asa ca poti sa razi de ei. No sa isi realizeze viitor asa bun in viata

| AnemonaP a răspuns:

Normal ca da, sunt părinții tai. Ai 22 de ani, nu e ca și când ai avea 30, 40. etc. Mai ești și la facultate. Ei trebuie sa te întrețină, nimeni altcineva. Lasă gurile rele in pace, sunt invidioși

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Că da.

| Mosotti a răspuns:

Pai e normal sa te ajute parintii, asa face orice parinte. Aia rad ca prostii.
Iar daca ai probleme de sanatate, e normal si la 30 ani sa te ajute parintii, daca nu poti sa-ti faci tu banii tai sa zicem din motive medicale.

| Lukasssz a răspuns:

E ok frate.

| SuntPrezent13 explică (pentru Lukasssz):

Mersi frate m-au ajutat raspunsurile astea

| SingleForOne a răspuns:

Este bine din toate punctele de vedere să stai cu părinții pentru suport de sănătate, moral și economic. Este o gândire primitivă în care toată lumea trebuie să se adapteze de mici la schimbările vieții, să producă, să se cupleze, să reproducă, să protejeze. Atunci erau metode primitive, în prezent sunt metode moderne, dar în principiu este același lucru. Deci, lor li se pare normal să fie așa, să fie independenți cât mai repede, să devină alpha, superiori (indiferent de masculinitate sau de feminitate), și să facă acele lucruri menționate mai sus. Adică, până la 30 de ani să aibă totul sau majoritatea lucrurilor stabilite, sigure, iar perioada pregătitoare este între 15-20 de ani, iar "perioada de foc" este între 20-30 de ani, pe urmă ar fi doar crearea și menținerea familiei, cariera, etc. Însă, în ultimele decenii, este o tranziție de a încuraja și practica ideea de a trăi alături cu părinții, cerând suportul acestora (deși era aproape la fel și acum sute și mii de ani, doar că copii mai invarsta deveneau "capul familiei"). Una la mână, pun banii împreună ca în familie, fără secrete, fără supărare, doar iubire și fericire, pentru a face ceva plăcut în viața copiilor (practic părinții își văd viața din trecut, din prezent, din viitor, și din viața de după moarte prin tine, performanțele tale, iubirea lor pentru tine). Într-o anumită măsură, ei nu prea mai au ce să facă cu banii, dacă nu investesc în viitorul tău. A doua la mână, dacă ți-au promis iubire, fericire și suport toata viata lor, atât cât le duc puterile, atunci așa să fie, indiferent ce ar spune alții. E ca si cum Dumnezeu ar comunica cu tine prin ei. Numai că, va trebui să-i cinstesti și tu pe ei prin iubire, fericire, posibilități financiare pentru sănătate, etc.

Nu stiu dacă parintii tai sunt astfel de persoane, dar dacă sunt sau nu, sper să te fi ajutat cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi in regula si daca ai avea mai mult de 22 de ani. Exista multe momente in vietile noastre in care avem nevoie de sprijin si ajutor si nu e nimic gresit in a primi aceste lucruri din partea cuiva. Mai ales din partea parintilor. Asa ca… lasa-i pe prietenii tai sa vorbeasca mai departe happy Oricum lumea vorbeste mereu multe si asta indiferent de ce faci. Important este doar sa faci lucrurile in ritmul tau. Si sa faci ceea ce simti ca e mai bine pentru tine si viitorul tau.

| LittlePoppy a răspuns:

Lasa-i in pace pe acei colegi. Din moment ce facultatea e in localitatea ta, e normal sa stai cu parintii ca sa economisiti niste bani.
Vei pleca atunci cand conditiile vor fi optime: loc de munca, locuinta ta, etc.

| Dormeo a răspuns:

Moral e bine sa te ajute toata viata. Cu banii daca esti sanatos ar trebui sa te descurci singur.
Nu ar trebui sa iti pese ce vorbesc altii