| anonim_4396 a întrebat:

Mama e in Anglia de 6 luni, și acum ma obliga si pe mine sa ma mut din vara. Daca nu, ori ma trimite la casa de copii, ori ma lasa unde sunt acum, dar fără bani, intr-un final sa ajung tot la casa de copii. Ce sa fac? Are salariul de 1200£, din care nu putem trai, ma bate aproape in fiecare zi si ma face de ras in ultimul hal daca ma duc. Ce sa fac? E atat de rau la casa de copii?
Sunt fata, am 13 ani

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu nu vrei sa mergi la mama ta si de aceea minti!
Cum adica te bate aproape in fiecare zi, daca mama ta este de 6 luni in Anglia?
Nu-ti fa probleme, ca are dreptul total asupra ta, asa ca, este decizia mamei, nu a ta!

Cat priveste casa de copii, foarte bine!
Intri intr-o caldire de unde iesi abia la 18 ani, adio libertate, adio jucarele, adio rasfat. Dormi intr-un dormitor comun, cu alte 10 fetite, porti haine ca celelalte fetite, spalat la baie comuna, mancat la cantina, fara telefon si computer personal, fara bani si lucruri personalele, iar in plus, esti tinuta inchisa intr-o caldire cu o curte interioara, pana la 18 ani.
Deci, ce alegi?

| Freya1 a răspuns:

Cum naiba sa nu poti trai din bani aia.
Nu te va da la casa de copii unde da e foarte rau si nu iti doresc sa ajungi.Du-te la ea si asa iti vei face si tu in viitor ca aici oricum nu o sa reusesti nimic cand cresti.Asculto ca nu iti vrea raul probabil a zis asa catre tine ca ai enervato cu pretentile si figurile.
Si app daca tot nu puteti trai acolo cu bani aia tu cum traiesti in tara nu tot din bani de la ea?

| Raducons a răspuns:

Mai bine mergi in Anglia decat la casa de copii.
Ar fi bine sa ramai aici cu cineva apropiat si sa iti trimita mama ta bani pana termini scoala, si dupa aceea sa pleci.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Tata nu ai? ati plateste pensie alimentara daca sant despartiti? ai convine ei sa plateasca daca pleaca afara? da-mi detalii sa te lamuresc

| AdrianaB1 a răspuns:

Doamnee, nu stiu daca pot sa te ajut cu ceva, dar ai grija de tine, si poate o sa gasesti o situatie.
Bunicii tai?
Poate nu se ajungi nici la orfelinat nici la un stil de viata urat.
Sincer ceea ce ai scris aici "E atat de rau la casa de copii?" m-a emotionat enorm.
Iti doresc tot binele si sa traiesti cât mai frumos.

| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns:

Nu e așa rau la casa de copi...acuma na, nu lua în serios toate filmele in care sunt puse că și locuri de teroare unde ești bătut... daca zici că mama ta te bate și p
nu mai suporti ar fi o alegere mai buna casa de copii...de bine, de rău ai o masa asigurata și haine

| Elisa97 a răspuns:

Pe tine chiar te bate gândul să te duci la casa de copii? Mai bine du-te cu ea,dacă se "repară" ceva. Nu ai vrea un trai mai bun alături de ea? Dacă aveai de ales din opțiuni mai bune, așa mai ziceam dar eu zic că s o schimbare mult mai mare să mergi la casa de copii și să aibă niște femei rele grijă de tine.
Și fără supărare, dacă mama ta nu acceptă faptul că tu vrei în țară și nu vrea să îți trimită bani este foarte rea! Dar dacă te cheamă acolo înseamnă că știe de ce, în Anglia chiar ai mai multe șanse de viitor decât în România la casa de copii. Eu zic să te duci cu ea și chiar dacă îți va fi greu, cel mai probabil nu vei regreta după ce vei reuși! Vei avea o viață mult mai bună!
Sper că te-am ajutat happy