| AlexandraAna a întrebat:

Mama si tata vor sa divorteze iar tata fiind turc vrea sa ma trimita in Turcia pe vezi iar el sa ramana aici la afacerea lui. nu vreau sa o pierd pe mama TPU ce fac?crying scuze cateoria ps: am doar 11 ani. fac 12 in august.crying dau fundacrying

4 răspunsuri:
| vitbsk a răspuns:

Salut,
Dacă, vrei să rămâi cu mama ta, atunci, în momentul în care vei fi întrebat de notar sau de instanţe spui cu cine vrei să stai.
Se va consemna într-un proces verbal.
Dacă, mama ta are unde locui şi un venit, poţi să stai cu ea adică instanţa îi poate încredinţa ei autoritatea tutelară.

| xCrinax a răspuns:

Este foarte trist ce ti se intampla. Spune-i tatalui tau ca nu vrei sa mergi in Turcia pentru ca nu acolo ai prieteni, scoala, familie, si ca trebuie sa inteleaga ca doar tu ai de suferit in situatia asta si ca nu trebuie sa fie egoist sa te trimita acolo, ci sa te lase aici unde ai toate astea. Sper sa functioneze! Toate cele bune!

| MyhaytzaDjBeTa a răspuns:

In instanta ia si parerea ta si poti sa decizi cu cine sa ramai ca ai peste 10 ani. Funda?

| IoanaMontana a răspuns:

OFF! Nu plange! nu dispera! la divort in acte in general 90% dintre copiii parintilor care se despart ramn cu mamele. Daca iti iubesti mai mult mama la divort o alegi pe mama si in acte la fel. Bafta! si eu iti tin pumnii!