| Anomim2025 a întrebat:

Mașinile japoneze sunt foarte fiabile. Ce pot face cu părinții? Mereu zic că "dacă nu e nemțească are piese scumpe." Bla bla bla.
Este vorba de o Mazda 3 din 2007.
Ce ați face voi?

Răspuns Câştigător
| JustRoby a răspuns:

Dupa nevoie, 2 copii o sotie, si fac drumuri de Romania - Germania, si pur si simplu dupa parerea mea masinile japoneze sunt foarte bune si rezistente si chiar duc bine, acum e decizia ta pentru ce o cumperi.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Masina folosita e la noroc laughing poti nimeri una buna sau poti nimeri una care sati manince zilele.Ca e japoneza ca e germana,masina daca e stricata de altul si vanduta, o nimeresti tu, ala esti, deci fctie de cum nimeriesti o masina o sa o lauzi sau o vorbesti de rau, adica nu pe masina lauzi sau vorbsti de rau acel brand, lucru total gresit.Masinile germane au piesele f scumpe, asta daca vrei sa pui o piesa orginala, daca pui aftermarket e ok oricare ar fi.Mazda ce sa zic e masina dara nu-i nemteasca vorba alor tai laughing insa eu nu vad masinile fctie de piese mie imi plac masinile cum is facute, cum te simti in ele si etc.Eu ce as face? Eu as lua o masina mai mare, mai incapatoare mai ales daca ai familie sau esti cu familia. Daca esti doara tu singur e buna si mazda aia.Vad cineva spune ca a luat nu stiu ce electromotor pai cine la pus, poti lua electromotor si aftermarket. Dupa cum observi msinle japoneze au si ele piesele scumpe, pai sa dau 400 de euro pe un electromotor dal la jalea laughing Deci cam asa stau lucrurile.Asa ca eu daca iau masina folosita iau cemi place, o repar daca e de r eparat, o pun la pct si apoi o intretin asa cum trebuie, iar masina va merge bine multi ani.Ca motor ce spune cineva pe aici da Toyota merg nau treaba is fiabile, dara care motor nu merge? Nu mai sunt Daciile alea de pe vremuri care sati manince zilele motoru.Acum orice masina are motor fiabil, nu poti sa spui ala e mai fiabil, pentru ca e concurenta, deci unu daca ramane in urma s-a ars da faliment.Deci masina e masina nu e doara un motor, nu tractor, desi si tractoarele acum trebuie sa aiba destule cabina, aer conditionat etc laughing. Concluzia ai grija ce cumperi sa nu nimeresti un junghi sati manince zilele.Cauta ia pe cineva cu tine cand cumperi o masina care se pricepe, eventual duo la testat sa naibe coduri sa fie curata.Ca nu cumperi msina in fiecare zi si nu costa 2 lei.Banii aia ai muncit pentru ei asa ca nu te lasa inselat, nu te grabi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am intalnit un nenea acum doua zile la cluj, la vulcanizare. Are mazda 323 cumparata de noua, acum 13 ani. A specificat ca nu a investit nici un leu in reparatii, absolut nimic, doar schimburi pentru consumabile.

| DepravatRo a răspuns:

Pe spatele cui intreti masina?

| JustRoby a răspuns:

Iti spun, eu am o Toyota Avensis d4d din 2008 si acum aproape un an s-a stricat electromotorul si a trebuit sa scot 400 euro din buzunar sa cumpar unul, si problema era ca motoarele japoneze sunt complexe si ca sa schimbi anumite piese trebuie dat jos mult, acum depinde de tine, te axezi be idea ca-mi iau masina ca sunt piesele ieftine sau imi iau masina ca o am la suflet si imi place.

| Anomim2025 explică (pentru JustRoby):

Tu după cum ai mers? happy

| JustRoby a răspuns (pentru Anomim2025):

Dupa nevoie, 2 copii o sotie, si fac drumuri de Romania - Germania, si pur si simplu dupa parerea mea masinile japoneze sunt foarte bune si rezistente si chiar duc bine, acum e decizia ta pentru ce o cumperi.

| Teemey a răspuns:

Eu as face asa:

1. M-as uita care masini sunt cele mai usor de intretinut si de reparat si sa coste si putin repararea.

2. Sa aiba consum pentru bugetul tau.

3. Sa indeplineasca tot ce vrei tu sa faci cu ea.

As zice sa te gandesti, sa discuti si cu ai tai, si sa puneti pe foaie pentru fiecare negativele si pozitivele. Iar daca sunt mai multe lucruri pozitive despre o masina fata de alta, atunci aia o iei.

Toate cele bune,
Teemey!