| danyzew2238 a întrebat:

Mda ce sa zici...De mult timp vreau sa ma ajute cineva, dar csf...Sa incepem

Parintii, fiintele care ti-au dat viata dar mai mereu ne fac sclavii lor, frt fain.Se comporta urat,ne injura,le pasa doar de note, nu discuta ca omul rational s-a.m.d. Prietenii imi zic ca am o viata frumoasa, da daca ai TV in camera si un ps4 nu inseamna fericire.Mda,mama,e unica care ma intelege dar parca tata ii otraveste inima,cand suntem singuri, radem si glumim, dar cand vine tata ( e plecat in alta tara ) acea perioada de timp imi pare un calvar, ma injura, daca fac o boacana urla la mine.Parintii ar trebui sa te incurajeze dar el deja ma numeste drogat doar daca stau 2 ore pe ps... Zice ca face astea pentru binele meu, PAI CUM P*LA MEA, imi zice ca-s un drogat, si ma loveste intr-una.Cand e plecat intreaba oare "Dc Daniel nu vrea sa vb cu mine?". Pai daca iau un 7 imi face scandal ca se aude pana la primul etaj...dar cand iau un 10 imi spune ca invat pentru mine.

Am o problema la o materie, la fel ca altii...mate, nu pot sa ma urc de 6, iau si meditatii la mate de 2 ori pe saptananasi fara rezultate.Anul trecut aveam problema la geografie si fizica ( 6 la ambele ) dar anul asta m-am ridicat la 8, la ambele dar la mate nicicum nu ma pot ridica.Si ma tot ameninta ca vine acasa si ma tot bate...

Va rog cum sa-l opresc...

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand te vei independiza si va avea nevoie de tine ii dai muye. Pe maicata o ajuti maxina prioritate dar lui ii zici auzi magarule nu uita cum mai tatat de mic si asa ii va parea rau pentru tot

| Freya1 a răspuns:

Daca e atat de aspru bucurate cat nu este acasa iar daca iti spune sa faci mai mult ii spui ca ai incercat dar atata esti ce sa faci.
Nu ii raspunde inapoi cand te cearta si aproba ce spune dar fa cat poti ca nu o sa iti inchizi viata si sa o limitezi doar pe scoala...

| Emma30555 a răspuns:

Poti sa ii spui ca inveti cat poti ca nici el nu poate mai mult decat ceea ce este. Spune-i ca si tu ai putea sa l compari cu alti tati care au reusit mai bine in viata si nu i ar placea. Spune i sa nu te mai loveasca sau sa te jigneasca ca tocmai asta te va face sa nu reusesti in viata nu niste note, pentru ca te descurajeaza si demoralizeaza in felul asta. Acum depinde si cum esti tu. Ca daca si tu esti un copil dificil e greu si pentru parinti sa si pastreze mereu calmul. Adevarul e undeva la mijloc. Incearca sa eviti certurile fii cat poti tu de linistit si sa ti vezi de scoala cat poti tu

| Nevroza a răspuns:

Da-l dracu. Respecta-l ca e tatal tau indiferent ce circumstante, dar fa tot ce vrea p''a ta. Nu trai in frica, nu ii mai da raportul la tot ce faci si fa ce iti place. Ai ajuns intr-un punct in care trebuie sa te dezvolti, sa iti iei viata in piept deci concentreaza-te pe asta. Daca ai o materie ce iti place, axeaza-te pe ea si la celelalte incearca sa treci.

Daca te va compara cu alti elevi, compara-l si tu cu alti tati. Se va simti stanjenit si poate iti va da seama. Daca te bate gandeste-te ca exista protectia copilului. Dar o bataie nici un animal macar nu o merita!

| JustAskingBruh a răspuns:

O sa fiu cat mai realist posibil

Nu spune ca nu poti sa urci mai mult de 6 sau unde ai probleme, inseamna ca nu investesti destul timp pe ramura respectiva.
Cand reusesti sa faci mediile alea frumoase de 8-9 cand iti mai zice ca stai ca drogatu' pe PS4, spune-i ca drogatii n-au asa medii.
De lovit cum te loveste? Daca e doar asa un pumn in umar si iti zice ceva de genu "Hai ma fii barbat" nu prea ai de ce sa te plangi.

| danyzew2238 explică (pentru JustAskingBruh):

Sa ma plang? Sa am medii bune? In scoala in care umblu e imposibil sa ai medie peste 9... Tata nu ma loveste asa sa fiu barbat, el chiar urla la mine, ma face de rusina in fata rudelor si inca ei cand intreaba de ce te comporti asa cu el, el le raspunde cica "Dac-i un ratat", uneori simt nevoia sa fug de acasa...