| girl95 a întrebat:

Mi se pare geniala melodia http://www.youtube.com/watch?v=ZOJA8gtNdBQ
Barbatii ar avea ceva de invatat din ea.

Multe femei desi abuzate de sot, decid sa nu divorteze datorita copiilor, ele considera ca trebuie sa pastreze familia unita dragul lor.Acepta sa traiasca in suferinta si durere, se lasa calcate in picioare, ba mai mult unele considera ca este ceva normal ca barbatul sa le mai aplice cate o corectie din cand in cand(cunosc un caz), inca traiesc cu ideea ca barbatul este stapanul si ca nu trebuie sa iasa niciodata din cuvantul acestuia.

Copiii crescuti in astfel de familii isi pierd copilaria si se maturizeaza mai repede decat ar trebui.
Invata de mici ce inseamna suferinta, iar in unele cazuri acestia incearca sa imite comportamentul intalnit in familie.Devin la randul lor niste brute ale societatii(nu toti, dar o parte din ei)care vor proceda la fel si in viitoarele lor familii.

Cu totii suntem oameni, avem aceleasi drepturi, fie barbarbat fie femeie, iar un astfel de comportament nu este normal.
In cazul in care un barbat isi loveste sotia, fireste ca vina este intr-o proportie mai mare a lui, dar si femeia are parte ei de vina atunci cand incidentul se repeta, iar aceasta nu i-a nicio atitudine.Ar trebui sa se respecte mai mult pe sine, si sa se indeparteze de acel barbat, pentru ca daca s-a intamplat o data...se va repeta si a doua oara.

Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Domyno a răspuns:

Toata discutia asta are mai multe taisuri.
Cazurile in care nu sunt inplicati copii, clar ce sa mai discutam, din vreme ce el o trateaza ca pe ultimul gunoi, ea fara sa se mai gandeasca trebuie sa plece, insa din pacate multe nu au curajul si vointa de a o lua-o de la capat.
Nu pot sa spun din pacate, ca Doamne fereste nu e un pacat sa ai copii insa din nefericire cand sunt implicati copii, e mai greu, mult mai greu crede-ma.
Acum depinde foarte mult de statutul pe care il are femeia. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar multe femei pana mai acum 9-10 ani s-au limitat doar la a face liceul neavand o meserie foarte banoasa, de aceea din vreme ce sunt implicati copii, e greu sa iti iei copii cu tine sa pleci de langa el stiind ca nu te poti descurca de una singura cu un copil dar cu doi, pentru ca partea financiara vine din partea amandurora. Insa daca ea stie ca se poate descurca si doi copii, singura lunad-o de la capat avand relatii, un serviciu bun, nici nu are rost tu ca femeie inteligenta si descurcareata sa stai langa un nemernic de doi bani.

CONCLUZIA!?! Barbatul roman la betie e un idiot, imediat devin major, si nu mi-e rusine sa o spun (si Doamne ajuta-ma sa nu fac ca ei). Stiu, vad, cunosc zeci de barbati medici, avocati, barbati care au studii, ti se rupe inima sa porti o conversatie cu ei de oameni inteligenti, insa cand dau in bautura clacheaza ca nimeni altii. Urla, isi bat nevestele, ti se face groaza ce face unul ca ei. Nu mai zic, animalele astea de pe la tara care fac ei pe grozavii, hai sa fim seriosi, asti-s leprele tarii, dupa ce ca ca poate stai ziua si mori lucrand pamantul sau cine stie ce mai face mai si bea ca idiotul si incepe pentru cei de acasa calvarul. Daca ar fi dupa mine le-as da otrava sa bea.

Eu cunosc destul de bine situatia, am 18 ani imediat, iar tatal, a fost o perioada cand efectiv nu mai stia masura la bautura. Doamne fereste nu a ridicat odata mana la mama mea, insa avea un stil de a vorbi de nu se mai oprea, te obosea numai ascultand-ul! Eu din cauza acelei perioade pot spune cu mana pe inima ca nu il iubesc, nici macar nu il respect (aici recunosc e vina mea dar nu o pot face, ca imi face mie toate mofturile... degeaba nu ma pot schimba). Mai erau nopti cand erau scandaluri prin casa, din cauza lui. Totul s-a oprit cand mama mea, care pentru mine e cea mai minunata femeie de pe pamant si de la care am invatat o groaza, l-a amenintat cu divortul, si exact in vremea aceea el a suferit o operatie de hernie de disc, timp in care a promis ca se lasa de bautura si asa a si facut. Au trecut doi ani de atunci si i-ar a revenit la vechile lui obiceiuri, sincer va spun ca nu ar fi facut asa, daca nu era anturajul prietenii lui idioti care il cheama la un bar dar ma rog. Insa de fiecare data cand vine vorba de cearta si eu sunt prin preajma sau sora mea, mama mea il face vorba aia "cu ou si cu otet", il insulta laughing ca sa spun asa facandu-l sa ii fie rusine de el si de ce a facut, si cam functioneaza terapia asta. Oricum eu am planuri mari pe viitor, vreau sa devin medic si mama mea stie ca am nevoie de mult sprijin financiar si de aceea cam ea "domneste" in casa, ca de nu pleca de mult. El stie ca, eu nu cunosc frica fata de el, si chiar i-am spus, odata si odata va muri de la bautura, facandu-i observatie ca cine stie ce va gasi in ea. Mdeaaa m-am intins mult cu vorba dar C'est la vie!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| girl95 explică:

Barbat*...partea*(in cer scuze pentru greselibig grin, au fost din neatentie si graba)

| kryssumik a răspuns:

Nu toti barbatii sunt asa dar... tata se comporta asa

| PetruM a răspuns:

Poate că nici divorțul și nici continuarea unei vieți triste nu este soluția. Mai există și o a treia cale care se numește dialog. Sigur că îmi veți spune că dialog este și cearta și reproșul dar dacă oamenii ar apela la profesioniști dialogul ar fi mult eficient. De exemplu mediatorii sunt niște profesioniști instruiți expres pentru gestionarea eficientă a conflictelor. Uite:http://academiademediere.ro/......-judecata/

| jm3k3ru10 a răspuns:

Ai dreptate dar nu toti barbati sunt asa.In fine TaTa nu e asa.