| laSoledad a întrebat:

De curand, am povestit pe site-ul asta despre femeile hartuite in anumite familii din Romania, despre cazurile crunte in care acestea sunt batute, amenintate in diferite moduri de barbatii lor agresori sa nu-i toarne la politie, despre modul cum traumele lor sunt reduse la tacere, fara sa fie capabile sa depuna plangere, in anumite zone ale Romaniei. Ce sa vedeti? La aceste comentarii despre problemele unor femei abuzate de barbatii lor, a intervenit cu reactii negative tocmai un crestin inrait. Profilul sau este a unui barbat care se considera superior in toate cele, pe deasupra se considera si un crestin. A avut inclinatia de a le lua partea barbatilor, chiar si-n cazul in care acestia sunt agresori, pe temeiul ca barbatul este superior in familie, el fiind atat judecatorul, cat si călăul intr-o familie. Asadar, atitudinea lui negativa a dat dovada de o lipsa totala de intelegere si empatie fata de problemele crunte cu care se confrunta unele femei din Romania. Atitudinea lui nu pare a avea vreo legatura cu credinta, desi se considera a fi crestin.

Eu, cel putin, am intalnit la oras familii crestine bine inchegate, in care barbatul si femeia chiar cooperau si le mergea bine. Insa, cu siguranta, sunt cazuri atat la sat, cat si la oras, de familii crestine in care barbatul sufera de stari de grandomanie si are atitudini neconventionale si antipatice fata de femeia sa sau mai rau, fata de copii.

Pentru crestini:
1. Cum comentati voi reactia negativa a userului ce se considera crestin, insa care este un om antipatic cu femeile traumatizate si empatic cu agresorii?
2. Ce atitudine au barbatii crestini din zilele noastre fata de iubita/ sotia lor? Au ei o atitudine superioara, toate activitățile familiei fiind subordonate lui, inclusiv femeia? Sau au o atitudine axata mai mult pe cooperare, recunoscandu-i si femeii rolul important si drepturile intr-o familie? Daca cunoasteti cazuri, mentionati-le ca exemple pentru opinia voastra.

Unii veti intreba "Ce legatura are credinta cu barbatii care isi agreseaza femeile sau care sunt antipatici fata de femei?
Are. Aceia sunt crestini doar cu titlul. Si avem multe astfel de falsuri in tara noastra.

43 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dar ce relevanta are daca esti crestin sau nu, toti care suntem botezati suntem crestini, cel putin pe foaie. Si criminalii si hotii si oamenii cumsecade sunt crestini. Nu are relevanta in acest context a fi sau nu crestin.Iar acela de care ne spui nu este nicidecum un crestin practicant pentru ca daca ar fi practicant ar sti ce spune Biblia, iar Biblia intareste ideea de familie in primul rand si nu cea de violenta in familie.
Cum spuneam nu are importanta daca esti crestin sau nu, iti dau exemplul tatalui meu care este ateu si nu bate nu injura nu se comporta urat cu ceilalti si apoi modelul crestinilor care se bat cu pumnii in piept ca ce crestini sunt si se cearta cu toata lumea si dusmanesc pe toti.
Deci cum spuneam irelevant daca esti sau nu crestin daca esti prost si manios tot o sa-ti bati nevasta...
Daca esti un om educat poti sa nu crezi in Dumnezeu si sa respecti regulile morale in primul rand.
Eu sunt crestin ortodox dar nu practicant.

| laSoledad explică (pentru Simpatic):

De acord. Eu vorbeam de cazul unui crestin inrait, practicant, care se afla insa intr-o contradictie cu o regula esentiala in crestinism si anume, sa-si respecte semenii, inclusiv femeia. Tocmai, majoritatea suntem numai pe foaie crestini, insa unii dintre noi se considera mai superiori si dau triumfător citate din Biblie pe TPU in disputele lor cu ateii. Carevasazica in teorie, in vorbe, sunt crestini inraiti, sunt oameni care respecta morala crestina, insa cand vine vorba de practica, o iau pe aratura (misoginism, superioritate fata de alte religii etc).

| Simpatic a răspuns (pentru laSoledad):

Corect ce spui.
Parca am mai povestit candva pe TPU despre relatia mea cu pocaitii, am cunoscut o persoana si am zis sa merg la ei la biserica, si am fost, toate bune si frumoase oamenii aia vorbesc non stop de Dumnezeu, dar oare chiar asa este?
Dupa un studiu mai amanuntit am aflat ca majoritatea dintre ei sunt fie rromi fie fosti condamnati, femeile lor sunt la loc de cinste una nu munceste angajata undeva, iar majoritatea dintre ei plimba vorba despre Dumnezeu de colo colo si cauta sa faca bani din asta, cei care nu le au cu oralitatea, merg pe alte chestii gen bisnita in diferite domenii, adica tot prostit oameni si atunci cum e cu Dumnezeu pe care mi-l pomovati? Era de ochii lumii happy
Si ce nu-mi place la noi crestinii este ca suntem diferiti si cei care fac parte din congregatii si isi spun tot crestini spun despre ortodocsi ca sunt rai si nu respecta Biblia, ok dar fiecare padure cu uscaciunile ei, si ei au aceleasi practici de colecta a banilor, de inselat oamenii, de mintit si manipulat, doar ca la ei fiind cu perdea si facandu-se restrans zic ca sunt mai sfinti ca noi ortodocsii, nu e adevarat.
Asa ca m-am lamurit si cu crestinii autoproclamati cum e.

| RAY a răspuns:

Eu ca ateu la ce intrebare sa raspund, religia crestina este una misogina, nu doar crestina si mulsulmana,iudaica,hindusa, barbati care au scris acele basme au fost niste frustrati, complexati de marimea lor mica laughing fetelor trebuie sa demonstrati ca nu sunteti inferioare sau obiecte sexuale, obiecte de consum, sclavele barbatului, in Romania misogismul si religia sunt la putere, niciodata nu am inteles ura asta fata de femei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea religiilor sunt misogine. Ortodoxia si islamul cred ca sunt cele mai misogine.

| laSoledad explică (pentru suntserios):

Da. Pacat ca desi se considera crestini, nu vor sa-si respecte semenii, un lucru de baza pe care al trebui sa-l indeplineasca ei. De asta atata haos printre oameni. Sunt credinciosi si morali doar cu numele.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Mi se pare si de asteptat ca religiile sa fie misogine, caci rolul social al religiei este sa justifice inegalitatea, sa dea dreptate celor privilegiati. Iar cand vad ca religia dominanta in zona noastra, crestinismul, justifica sexismul, misoginismul, subjugarea femeii, a copiilor, a celor cu conditie economica modesta sau statut social inferior, crestinismul imi apare ca un simplu fenomen social, lumesc, pamantesc, nicidecum purtatorul unui ideal moral sau spiritual superior.

| suntserios a răspuns (pentru laSoledad):

Pai ce sa respecte daca religia, vorbesc de aia ortodoxa acum, discimineaza femeile. Cum poate un barbat indoctrinat de religie sa respecte femeia si sa o considere egala cand in biserica femeia nu are niciun drept, ba ii mai este si interzis sa intre cand se afla la menstruatie ca nu cumva sa murdareasca covoarele popilor. Ca sa nu mai zic tampeniile pe care le propavaduiesc aia cu roaba barbatului, sa aculte de el samd

| laSoledad explică (pentru suntserios):

Asa este. N-ai cu cine. Conceptiile astea genereaza haos.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in aceasta intrebare te-ai referit la acest ''crestin inrait'', (eu il consider un dobitoc ticalos si nenorocit; parerea mea) la
Profesorul? :-? Vasile Răducă, prodecan la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul", conducerea bisericii ortodoxe condusa de un alt personaj sinistru, prea NEfericitul Daniel, a anuntat ca : și-a dat demisia în urma scandalului creat după afirmațiile sale controversate (SOCANTE) legate de viol.
https://www.digi24.ro/......ia-1164139
Din nefericire foarte multi astfel de ticalosi nenorociti au reusit sa prosteasca poporul si au fost desemnati ""alesii'' doriti de noi sa ne conduca. Halal natiune, Halal conducatori. Halal formatori de opinie. NO COMMENT.

| laSoledad explică (pentru corbulalbrosu):

Am auzit despre controversatul ala.
Evident ca era peiorativa expresia "crestin inrait".

Adevarat, no comment.

| minrest a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si-a dat demisia din functia de prodecan, ramane profesor universitar. Catedra e baza, ca prodecan ai o cinste in plus, si niste responsabilitati pe cap, poate si ceva bani, oricum el bani are.

| mihai69 a răspuns:

E suficient să mergi la orice biserică ortodoxă (catolicii nu-s nici ei prea departe, dar au ceva mai multă decență) și să asculți o slujbă de cununie.
Să vezi ce mai dă popa cu „bărbatul în sus", „bărbatul în jos" etc.
Plus ce s-a mai spus deja mai sus - n-are rost să repet și eu.
Cât despre „iubește-ți aproapele"... asta a devenit de mult doar o simplă sintagmă - cam cum e și aia cu „clientul nostru, stăpânul nostru". Dacă nu ai un interes, nu iubești, nu servești, nu faci nimic pentru altcineva.
Din păcate aici s-a ajuns.
Prea puțini mai sunt dintre cei ce fac ceva ca să ajute, și culmea nu prea mulți dintre aceștia o fac din credință, ci din convingere.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu este frumos sa judeci o persoana sad Dar daca comentam pe baza profilului psihologic in scop "educativ" atunci e altceva happy

Legat de cuvantul "crestin", a devenit doar un cuvant al cuiva care crede in existenta lui Dumnezeu si a alor lucruri sacre, atat. Nu este vina lor, nu este vina noastra, asa a trebuit sa fie. De altfel nu il indepartez si nici nu ii iau apararea, termenul "crestin" asociat lui este doar un pretext in mintea lui prin care si-ar insusi anumite drepturi imaginare si poate face ce crede el de cuviinta.
Dar nu o sa spun mai multe despre "scuza" mea din spatele raspunsului pentru ca cred ca ar conta, asa ca raspunsul meu la cele doua intrebari (pentru nota 5, de trecere) este:

1. Asa a fost invatat, nu este vina lui. Nu zic ca e prost, destept sau ca nu se mai dezvolta, pentru ca poate o face, poate nu, nu il cunosc. Nu este vina cainelui ca musca un om nevinovat, nu? Femeia care s-ar presupune a fi agresata de acel crestin, este agresata pentru ca asa... stau lucrurile. Daca este sa iasa din acel cerc, o sa iasa, daca nu, nu. Eu sper sa iasa.

2. Da, nu. Nu stiu exact legatura intre faptul ca persoanele crestine sunt asa cum ai spus cu femeile (stiu ca nu la toti te-ai referit).
Cred ca totul se datoreaza evolutiei. Lumea nu se mai dezvolta in anumite planuri, refuza sa mai invete, considera de bun un lucru si atat. Nu contest existenta lui Dumnezeu, cred in El, insa imi place sa cred ca nu asa cum am fost invatat de mic sa cred. Si urasc aceste catalogari, aceste tipuri de religii, faptul ca lumea nu este mai buna...

Cum am zis, asa au fost ei invatati, legat de femeie si legat de ei (scuze ca folosesc cuvantul "femeie"). O descriere mai amanuntita nu isi are rostul, poate doar sa fim noi impacati cu noi sau sa credem ca stim ce stim si altii nu, insa iar, este irelevant.

| Freya1 a răspuns:

Eu sunt credincioasă dar nu neapărat cu biserici, popi si etc, dar într-un zi am auzit un călugăr care a spus niște lucruri frumoase despre cum ar trebui să funcționeze o familie sau un cuplu.
Eu stiu ca in religie se spune (doar ca in termeni mai vechi si se pare ca înțeleși gresit) ca femeia e mai slabă din punct de vedere fizic ca si bărbatul si ca din punct de vedere sexual el conduce pentru ca sti si tu ca bărbatu....nu femeia.Dar asta nu inseamna ca femeia nu are drepturi, femeia nu trebuie respectată iubita sau luată în considerare.Nu trebuie sa ridicam in slavi femeia, dar nici nu trebuie să o calmă in picioare doar pentru ca avem forta fizică mai mare.Nu trebuie sa calcă nici un om sau animal in picioare din pricina asta fie el de sex masculin sau femini.
Probabil acea persoana ce ti-a raspuns asa nu este neaparat un creștin, ci un misogin crescut si educat prost de acasa ce crede si considera ca asa este normal sa decurgă o relație de cuplu.E plina tara de ei si probabil singura modalitate de ai estirpa este internatul la psihiatrie, puscaria sau izolarea completa de societate ca sa nu mai înmulțească prostia.

| Celcestietot a răspuns:

Daca despre mine vorbești, mai bine îmi spui direct in fața. Haide că de abia aștept să demontez niste mituri cu privire la mine, bineînțeles dacă este vorba despre mine aici. Întreabă-mă orice vrei tu dacă ai nelămuriri. Apropo, eu cred că nu am vorbit cu tine niciodată, dar chiar aștept să vedem ce îmi spui. Ar fi bun și un link dacă tot începi ceva.

| laSoledad explică (pentru Celcestietot):

Stai linistit! Era vorba despre altcineva. Noi nu am vorbit pana acum. Ana amintise de tine.

| Celcestietot a răspuns (pentru laSoledad):

Ok, sper că nu te-am deranjat. Mi-am făcut puțin griji, recunosc happy!

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai un crush pe ana

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Daaaa, sigur. De ce ai crede asta?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Va cam potriviti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Poate că da, poate că nu, cine știe...

| minrest a răspuns:

Termenul ''crestin'' este prea general, dupa parerea mea. E vorba aici de un pocait sau de un ortodox fanatic, de un literalist, adica o persoana care crede ca scriptura e inspirata ''ad literam'', un creationist care crede ca universul e vechi de cca 6000 de ani, si ca sa poata crede aceste aberatii e nevoi sa respinga stiinta in bloc. Si de ce ar vrea el sa creda Biblia ''ad literam''? Caci in Biblie scrie de femei supuse barbatului, de barbati care au dreptul sa isi pedepseasca copiii cu bataia, de sclavie, ''blestemat fie Canaan, sa fie servitorul servitorilor fratilor sai'', de omorarea cu pietre a celor ce nu isi asculta tatal. Credinta lor ii justifica sa fie sexisti, misogini si dusmani ai oricarei egalitati intre oameni.

| laSoledad explică (pentru minrest):

Adevarat. Insa eu ma refeream ca cei crestini cand rostesc crestinism, n-ar trebui sa uite un aspect esential despre Iisus. Despre cum acestia ar trebui sa -si iubeasca aproapele. Sa-l respecte. Asta-i ideea esentiala pe care ar trebui s-o respecte din start. Degeaba dau ei citate din Biblie pe TPU, daca nu respecta conditia minima. Dar cum ai spus si tu, "Credinta lor ii justifica sa fie sexisti, misogini si dusmani ai oricarei egalitati intre oameni", aceasta mentalitate predomina.

| minrest a răspuns (pentru laSoledad):

Pai Isus e o juninca pentru jertfa, faptul ca exprima idealuri superioare confirma eficacitatea jertfei, caracterul ei miraculos, dar cum se traieste credinta nu spune Isus, ci apostolul Pavel: femeia sa isi asculte barbatul, femeia sa nu vorbeasca in biserica, sclavii sa isi iubeasca stapanii, toti sa dea cinstea cuvenita si bani conducatorilor bisericii.

| laSoledad explică (pentru minrest):

Mai presus de toate, Iisus i-a indemnat sa-si iubeasca aproapele, sa-i vrea binele. Sunt niste oameni pierduti in toata superioritatea lor.

| minrest a răspuns (pentru laSoledad):

Da, Iisus. Ce minunat, jertfa vorbeste lucruri mari, propovaduieste iubirea universala, inseamna ca jertfa a fost eficace, si trebuie sa il ascultam pe Pavel, care justifica inegalitatea extrema. Cam astea ar fi, in mare, rolurile lui Iisus si Pavel in crestinism.

| minrest a răspuns:

Daca Raduica, cel mai titrat teolog ortodox din Romania si profesor universitar de teologie, poate sa spuna la Trinitas ca daca o femeia violata ramane gravida, inseamna ca i-a placut violul, de ce te miri de crediciosii de rand? Spune-mi si mie, cum de nu a zburat asta de la catedra, in secunda doi? Si-a dat demisia din pozitia de prodecan, si ii invata pe studenti in continuare misoginismul extrem. Il inveti tu pe gunoiul asta cu cele mai inalte studii teologice, ce vrea sa zica Iisus?

| laSoledad explică (pentru minrest):

N-ai cu cine. Oameni pierduti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Biblia e o carte ce contind ambele parti ale argumentelor, pro si contra, despre cum sa iti traiesti viata. De acolo poti alege orice vrei.

Iar crestinul ala de care vorbesti cel mai probabil era fundamentalist, fundamentalistii fiind cei mai periculosi, fiindca ei n-au habar ca Biblia trebuie interpretata, ci o iau cuvant cu cuvant.

A doua intrebare e mult prea generala, singurul raspuns ce-l consider corect fiind "depinde".
Depinde de mediul in care au trait.
La tara lumea nu e prea educata, iar daca iei exemplu pe tatal alcoolic ce vine acasa plin de nervi ca si-a pierdut banii la pariuri, atintindu-si furia asupra sotiei, cel mai probabil sa ajungi sa faci si tu parte din acelasi cerc vicios. Chiar azi vazusem o stire despre un abuz, in care fata se despartise de iubit din cauza ca-i murise un parinte, iar ala din gelozie si prostie o ameninta cu moartea. Stirea se axa pe faptul ca autoritatile nu au chef sa intervina. Toate astea se intampla la tara, unde nu exista cultura si colcaie de cocalari.

Intr-un oras boem, in schimb, ai mai multe optiuni sa afli ca barbatul si femeia stau pe aceeasi treapta sociala: gradinita, scoala, liceul, opera, teatrul, parcul, muzeul, cinematograful, pana ca si intr-un restaurant.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cei mai multi bărbați "creștini" înțeleg din Biblie ca femeia trebuie sa fie supusa bărbatului (soțului) fiindca așa a fost blestemata de Dumnezeu deoarece ea a fost cea care a păcătuit. Dar Biblia confirma ca Adam era lângă ea când a ales sa asculte de șarpe, si i-a dat si lui si nu a tefuzat, așa ca ambii sunt vinovați in fata lui Dumnezeu. Iar apostolul Pavel sfătuiește pe bărbat să-și iubeasca sotia cum iubește Isus Biserica, iar pe femeie sa fie supusa bărbatului in Domnul, si nu in alt fel. Cel ce înțelege greșit aceste versete nu este creștin decât cu numele.Cat am comentat eu sa il fac sa înțeleagă pe "celcestietot" si nu am reușit. Dar si in Biserica din care am făcut parte am întâlnit femei care nu-și doreau sa meargă la biserica sa isi audă predicând(era presbiter) barbatul știind ca e fățarnic.Una zice de la amvon, alta face acasă. Credința nu trebuie trâmbițata, ea trebuie sa se vada din fapte, si din vorbe.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am înțeles mai bine acum cum ar sta treabă cu femeile Ana, nu neapărat că mi-ai spus tu, dar m-am documentat în ultima perioada mai mult. Recunosc că ai avut și tu o contribuție acolo. Creștin cu numele nu sunt, omul se schimba cu timpul fie în bine, fie in rău. Dar, am avut și eu dreptate la ceea ce am zis, nu a fost totul greșit. Gândește-te puțin de ce spun asta.

| laSoledad explică:

Functia nu exclude umanitatea.

| Thecurious a răspuns (pentru laSoledad):

Profesia, nu functia.
Ca femeie, simti nevoie sa empatizezi cu ele.
Eu am copilarit la tara (mediul rural), unde BARBATUL e STALPUL, autoritatea suprema. E vorba de familia traditionala, care in Europa e pe cale de disparitie.
Totusi...nu ai fi de acord cu putina bataita cateodata?

| laSoledad explică (pentru Thecurious):

@thecurious

Umanitatea, empatia nu tin cont de sexul omului. Daca o femeie e traumatizata, nu doar femeile trebuie sa empatizeze cu ea. Daca un barbat este traumatizat, nu doar ceilalti barbati trebuie sa empatizeze cu el. Oamenii trebuie sa empatizeze cu cei traumatizati fiindca e vorba tot de oameni la mijloc, mai presus de sexul lor. Familia traditionala nu trebuie luata intotdeauna in nume de rau. Sunt familii tradiționale carora le merge bine si asta nu i se datoreaza numai meritelor barbatului suprem. You're biased in many aspects.

"Totusi...nu ai fi de acord cu putina bataita cateodata?" aici ti-ai dat brainfart. Comentezi sa te afli-n treaba.

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Dar ce, tu esti de acord sa fi batut? Daca esti de acord sa fi batut, nu ai stima de sine si demnitate. Daca nu esti de acord sa fi batut, dar ai vrea ca altul sa fie, esti un stapan de sclavi fara nici un sclav, falit si frustrat.

| laSoledad explică (pentru minrest):

Dorinta de a parea sarcastic pe net i-a furat gandirea critica.

| minrest a răspuns (pentru laSoledad):

Chiar sper ca e asta, caci am avut schimburi de idei utile cu acest user.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"1. Cum comentati voi reactia negativa a userului ce se considera crestin, insa care este un om antipatic cu femeile traumatizate si empatic cu agresorii?"

Aproape oricine are "empatie" cu niste fete/femei traumatizate dar asta inseamna ca trebuie sa le si ajute cumva, degeaba te pui tu in locul uneia ca doar te simti prost de fapt pentru tine, nu pentru una. Empatia funcioneaza ca te pui In picioarele unor persoane si le si ajuti. In sens sa scape de traumele emotionale sa duci mai multe chestii societatii care sa le vindece de acele traume.

Chiar este empatic cu agresorii? Aratã conversatia... in fine, nu am cum sa am empatie pentru parinti, hai sa ziceam ca ele nu au o parte de vina Dar de vina sunt parintii deoarece nu existã educatie data din partea lor. Asta e problema, agresori o sa existe intotdeauna chestia ca unele dintre victime sunt extraordinar de naive sau au fost crescute din casele de plasament/asistati sociala si alte rahaturi de oameni.

"2. Ce atitudine au barbatii crestini din zilele noastre fata de iubita/ sotia lor? Au ei o atitudine superioara, toate activitățile familiei fiind subordonate lui, inclusiv femeia? Sau au o atitudine axata mai mult pe cooperare, recunoscandu-i si femeii rolul important si drepturile intr-o familie? Daca cunoasteti cazuri, mentionati-le ca exemple pentru opinia voastra."

da sunt de acord ca toate activitatile familiei trebuie coordonate de barbat, mai ales daca el este capul familiei si mai ales daca el aduce bani mai multi in casa. Femeie trebuie sa-l suporte sa-l complementeze.
Femeia este libera sa plece daca nu-i convine, nu sunt pentru agresivitate fizica.

| Thecurious a răspuns:

De cate trebuie sa se mai ocupe un viitor economist.

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Numai tu ai voie sa fi curios, sau care-i treaba?

| christine99 a răspuns:

Femeile sunt mai credincioase decat barbatii, e comic pentru ca se inchina unui cult care le proclama inferioare. Uitati-va ce scrie in biblie, dragelor!
Eclesiastul 7: 26
Şi am găsit femeia mai amară decât moartea, pentru că ea este o cursă, inima ei este un laţ şi mâinile ei sunt cătuşe. Cel ce este bun înaintea lui Dumnezeu scapă, iar păcătosul este prins.
Efeseni 5: 22-24
Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului. Pentru că bărbatul este capul femeii, precum şi Hristos este capul Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul.

| Raizing a răspuns:

Nu doar Romania -Toata -Tera se confrunat cu asa ceva!
Off! Toate acestea pleaca de la d-zeu(pedeapsa/blestemul femei -ca muscat prima din Mar). Chiar si isus a fost batut -etc. ceea ce rezulta: aveam un d-zeu pus pe lovituri!

Ce-am observat eu in toate cazurile => ne pierdem controlul, nu suntem stapani pe situatie, ne scapa practic de sub control, atunci cand lovim sau devenim agresivi(in special cu femeile)

Este acel impuls trimis de catre d-zeu drept blestem asupra femeilor! De ce impuls? Deoarece ne pierdem controlu(fara sa vrem, ceva ne controleaza, indeamna sa va lovim+agresivitate, iar acest indemn vine decat de la d-zeu!) 99% sunt manipulati de catre d-zeu s-o faca!

O singura data am ridicat mana la a mea(dar am avut cumva stapanire de situatie, nu stiu cum, si-am lovit in perete!)

Asa ca dragele mele, daca aveti plangeri, mergeti la Domnu! Evident o sa va ignore.Nu prea va are la suflet.Ghinionu vostru!

Venind cu un mic sfat, de la cineva care nu prea ii de acord cu ce face domnu'.cum vedeti ca incepe prietenu / sotul, sa va agreseze/loveasca, PARASiTi-L, nu stati langa elwinking

Desi mare scapare n-aveti(ca ve-ti intalni altul...)