| Florennce a întrebat:

`Neata! Ce parere aveti despre dorinta parintilor de a-si proteja copii extrem de mult? Ce parere aveti despre parintii care isi dau seama ca ar trebui sa-l mai lase pe copil sa se descurce singur (in unele cazuri )si totusi nu au puterea de a face acest lucru?
Ce parere aveti despre parintii vostri?
Multumesc!kiss

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e atat de bine,dar e greu sa-i faci sa inteleaga.
Copilul trebuie invatat de mic sa fie raspunzator in orice ar face,bun sau rau,cu recompensele sau pedepsele aferente.
Un copil supra protejat aflat la greu,nu va sti sa iasa din necaz,va astepta mereu ca ceva sau cineva sa-l scoata din impas,fara sa incerce macar sa se descurce singur.
Personal,imi cresc copiii independenti, in ideea ca eu maine pot sa nu mai fiu si ei trebuie sa se poata descurca singuri! In orice situatie!
Poate asta sa fie motivul pentru care am ani de zile sa ma cert cu fiul meu, azi in varsta de aproape 19 ani!
Eu nu pot sa traiesc viata lor, si-o vor trai singuri si cum isi astern, asa vor dormi!
Cu toata dragostea mea de mama!

8 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Consider ca am dreptul sa-mi judec parintii atunci cand si eu voi deveni unul pentru o persoana, atunci cand voi sti cum este sa fii asezat in locul lor. Pana atunci, nu-mi permit.
In schimb, in "manualul" meu spune ca este gresit sa ii acorzi totul servit copilului tau; una din "datoriile" parintilor este sa-l protejezi, dar si sa-l inveti sa se protejeze singur. Singurul mod in care poti face asta este sa-i acorzi spatiu, timp, bazandu-te pe educatia si lucrurile pe care i le-ai aratat, oferit, cum l-ai crescut si invatat. Uneori, gresesti ajutand.
La capitolul acesta, sunt multumita de parintii mei. Poate si datorita firii mele, dar sunt sigura ca fara deciziile lor nu as fi putut face acestea, nu ar fi fost posibil poate, desi am mai si gresit, au existat momente cand parintii m-au sprijinit in continuare, insa lasandu-ma sa pasesc si singura.

| daηă a răspuns:

Pai mama mea este super-foarte grijulie şi mă iubeşte mult.Dar mai tot timpul exagerează.

| Takocska a răspuns:

O parere foarte proasta altceva nu pot sa zic. Am 20 de ani si nici amu nu ma lasa sa fac ce vreau precizez as si baiat mai se intelege la o fata daca se baga da nu la un baiat. Sincer sa fiu as dezamagit de ei, si cum continua o sa fiu si dezgustat. O sa ajunga la faza aia daca nu se opresc ca dupa ce termin facultatea nu o sa auda nimic de mine.

| Ella a răspuns:

Eu de mica am fost invatata sa fiu independenta(poate si din lipsa mamei). Toate problemele m-au facut sa ma maturizez, iar acum sa ma descurc cumva in orice situatie(fac pe drac*-n 4 si tot trebuie sa o scot la capat). Poate asa e mai bine, pentru ca imi cladesc singura viata...nu pe spatele parintilor, nu sa ma impinga ei de la spate, sau sa ajung la varsta de 20-25 de ani si sa nu stiu sa fac nimic si sa o sun pe mama sau pe tata sa ii intreb ce trebuie sa fac.Eu consider ca trebuie sa iti lasi copiii de mici sa fie mai independenti,chiar daca uneori ii ajuti, pentru ca apoi sa le fie tot lor mai usor, cand vor creste sa poata sa se descurce singuri.happy

| oanyoana a răspuns:

E bine sa ne protejeze, dar nici chiar 24 din 24
Uneori parintii mei sunt de treaba, alte ori nu ma inteleg

| Florennce explică:

Pff. ma gandesc ca nici extrema de "prea bun" nu e bine, dar nici de " prea rau". Uneori parintii mei sunt de treaba, n-am ce zice; alte ori ma inteleg.si ma lasa sa mai ies, dar observ ca uneori exagereaza, sunt prea protectori, prea "cade bolovanu` cu sare". Din acest motiv le e frica sa ma lase si pe mine "singura".(uneori ) cand am nevoie.Ma gandesc ca poate nu o sa ma descurc mai deloc in viata, din cauza lor. Ba isi schimba parerea ca trebuie sa ma lase singura sa ma descurc, ba ma protejeaza prea rau, ce sa mai cred?

| Andreea19Alina a răspuns:

Hmmm.parintii ma protejeaza destul de mult, si nu mi se pare ok pentru ca este exagerat, nu am voie sa fac nimic fara pemisiunea lor...

| Skaner a răspuns:

La mine nu-mi zice nimic, nu ma intreaba nimic, daca vreau ies pur si simplu din casa si plec unde vreau sau eu stiu cluburi etc.
Ai mei sunt ff de treabalaughing