| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU

1. Ce ati invatat din greselile parintilor vostri?

2. Cand o sa aveti si voi un copil, ce anume o sa faceti diferit?

3. Ce lucru este gresit in opinia voastra, desi multi parinti il fac?

4. Cand o sa aveti un copil, o sa il certati in public sau in privat?

5. Ce parere aveti despre parintii care isi cearta copilul in public?

Răspuns Câştigător
| Yrem3119 a răspuns:

1.Parintii mei s-au despatit cand aveam 8 ani, adica acum 14 ani, nu stiu daca am invatat ceva din greselile lor, sincer eram prea mica sa-mi dau seama ce se intampla. As fi vrut doar sa nu renunte asa repede.
2.Am deja copii, si ce cred eu ca a facut mama gresit cu mine este ca in afara de mama nu mi-a fost si prietena, mai ales in relatia mama-fiica cred ca e necesar.
3.In opinia mea...laughing hm. Uneori isi rasfata prea mult copii, cred ca un copi trebuie responsabilizat de mic, adica pe etape, la 5 ani de ex sa stie sa isi stranga singur jucariile, si tot asa. Adica lucruri mici, dar trebuie sa stie ca lucrul ala e responsabilitatea lui.
4. In public nu, in privat uneori foarte foarte rar am certat fetita cea mare, de exemplu daca si-a impins sora mai mica, dar sunt de parere ca cel mai bine este sa vorbesti cu un copil nu sa il certi!
5.Ce parere sa am..Nu cred ca este ok sa iti certi copilul, adica sa tipi la el la asta ma refer, cu copilul oricat de mic ar fi trebuie sa porti un dialog sa il faci sa inteleaga unele lucruri, chiar daca de ex la 4 ani nu pare ca intelege tot, ceva ceva tot ii ramane in capusor.winking

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ma vad familist de meserie. Parintii mei au trecut prin multe probleme incat sa le retraiesc din nou in viata mea. Mai bine liber in viata

| Yrem3119 a răspuns (pentru mgtow):

Wow...trist. Poate tu ne vei trai aceleasi momente, acum sunt alte timpuri

| mgtow a răspuns (pentru Yrem3119):

Mai dure decat atunci. imi convine asa e mai indicat pentru mine

| Yrem3119 a răspuns (pentru mgtow):

Intr-adevar lumea este mai rea decat inainte. Dar na, parerea ta happy

| Vântulalb a răspuns:

1. Tu crezi ca parintii care gresesc, gresesc doar in privinta copiilor?
2. Multi copii cred ca parintii gresesc atunci cand nu li se fac mofturile, cand sunt pedepsiti pentru greselile lor.
3. Cu certatul in public, depinde ce a gresit. Uneori, este nevoie sa se faca asta, tocmai pentru a arata celorlalti ca sunt constienti de greseala copilului si ca nu sunt de acord cu ea.
4... si tot asa.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

De curiozitate, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

1. Pot sa greseasca si in privinta colegilor de munca, a rudelor etc. Pot gresi in privinta oricui.
2. Unele persoane considera "moft" absolut orice lucru in afara de apa si mancare. Sper ca nu si tu. laughing Din cand in cand e bine sa ne mai facem si placerile. Sau mofturile, cum spui tu.

| Endoryus a răspuns:

3. Nu gandesc ca prin a cocolasi copilul, o sa ajunga vai steaua lui in viata. Lunile trecute era un baiat ( clar nu era barbat desi avea aproape 30 de ani) care se plangea ca mai toata viata lui a fost obligat sa invete. Nu stia sa faca nimic, pentru ca a stat sub fusta mamei. Nu era in stare sa se duca la un interviu singur. Praf cand vine vorba de orice. Nu tu iubita, prieteni, nimic. Nu era in stare sa locuiasca singur, deci nu stia sa aiba grija de el daramite o femeie sau un viitor copil. Desi, ce femeie se uita la cineva de genul, doar sa fie putred de bogat ceva ce nu era cazul pentru el. Vina era mai mult a parintilor pentru ca el deja de la 20 de ani ( parca) a vrut sa munceasca pe unde poate, sa mai aiba un ban de buzunar dar parintii i-au interzis. De ce? Pai printisorul mamei era prea bun pentru munca de jos dintr-un magazin/restaurant etc. Mai bine un ratat cu facultate dar in casa cu parintii pana la ultima basina.

| Yrem3119 a răspuns (pentru Endoryus):

Daa, nici eu nu sunt de acord cu chestia asta, sa iti cocolosesti asa copilul. De obicei chestiile astea sunt mai intalnite la baieti, care au mame din astea "vai baiatul meu"... Sincer cunosc si mi-e scarba!

| Endoryus a răspuns (pentru Yrem3119):

Am o colega de munca " care are o pramatie de baiat de 4 ani. I-a stricat 3 tv-uri, 1 laptop, 1 telefon. De ce? Il cocolaseste prea mult. Problema nu e ea pers se. Nu am pretentii la mame, ele asa sunt. Mai cu bunatate si chestii de genul. Problema care o vad eu e sotul ei, ca nu stie sa fie barbat. Copilul trebuie mereu sa stie de frica cuiva ( parerea mea ). De asta mama e iubita si tatal respectat. Cand sunt ambii moi, ajungi pramatii ca cel de mai sus de care am zis.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Pai greseala parintilor mei sunt eu asa ca sincer ce am invatat este sa nu fac copii pentru alocatie ca sa beau bere si sa sparg seminte