| anonim_4396 a întrebat:

Neata TPU! Sincer, m-am saturat sa fiu tipu` care iarta pe toti.Adica mereu la scoala cand se ia unul de mine vreau sa ii dau una in fata,sa se invete minte,dar eu mereu,plec si il tratez cu indiferenta,dar el, bineinteles, continua.
Azi m-am gandit sa ma schimb.Sa ma schimb in ceva gen 'bad boy', pentru ca stiu ca pot, dar nu ma prea lasa inima.De ce dracu' am fost nascut cu atata mila?!
Mai bine sa va povestesc o mica intamplare de azi. Dupa ce am plecat de la scoala, niste pustani din a 6-a(eu sunt a 8-a),au inceput sa comenteze la mine si la un prieten de-al meu.Le-am zis sa termine frumos prima data,dar bineinteles,au continuat,asa ca le-am spus-o cu un ton mai ridicat,dupa care au incetat pentru cateva minute,dupa care au inceput din nou,iar eu,deoarece am o fire asa blanda, nu le-am facut nimic, ci i-am tratat cu indiferenta.
Ce credeti? Este o idee buna sa ma schimb? Deja m-am saturat sa iau luat de prost pentru ca sunt milos.Cu toate ca vreau sa par mai rau, nu sunt chiar asa...Astept raspunsuri, multumesc mult, funda!

Răspuns Câştigător
| AlinaBuc a răspuns:

Numai sfaturi proaste. parerea mea este ca tu ai o mare calitate : BUNATATEA. am trecut si eu prin scoala prin liceu etc. si am intalnit multe specimene de genul asta. nu sunt de acord sa intorci si celalalt obraz dar nici sa te transformi in ceea ce nu esti.mai bine ti-ai folosii inteligenta cand se ia cineva de tine da-i o replica inteligenta pe multi prosti asta ii lasa masca. raspunde cu violenta doar atunci cand primesti violenta. parerea mea...

15 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Aplica legea "pumnii mei minte nu are"!

| stresat a răspuns:

Apuca-te de arte martiale sau lupte. Iti va mari increderea in tine si lumea te va vedea altfel. Nu zic sa si aplici apoi ce ai invatat, in nici un caz. Mai bine sa eviti bataia pe cat posibil, ca de la o bataie se poate complica foarte urat. Nu am patit-o dar exista si riscul sa iasa rau. Si doar nu vrei sa mergi cu figura plina de vanatai pe strada, nu? E bine cum faci dar poate ca ar trebui sa mai si actionezi cateodata, sa vada ca nu esti chiar asa de "baiat bun".

| Remus13 a răspuns:

Cu aceste persoane ar trebui sa te schimbi, stiind ca tu poti sa le dai lectia potrivita. Daca mai comenteaza cineva la tine ii spui prima oara cu frumosu: te rog lasa-ma sau cum vrei tu, daca mai faci il atentionezi: ti-am spus sa ma lasi, da? si il pocnesti in fata. Adica asa am facut eu. I-am atentionat si cand a fost le-am spus: sa nu spui ca nu te-am atentionat, si jap. fi mai rau cu persoanele care te trateaza asa.

| N0xEterniS a răspuns:

Salut, fii mai rau.Nu-i lasa sa te ia de prost, daca stii ca esti in stare sa le-o intorci.Nu te bate, dar o palma, sau un sut in fund nu strica pentru ca sa nu te ia de prost.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Agresivitatea pare doar a fi un avantaj, în realitate este o slăbiciune. Cineva agresiv dovedeşte că-i lipseşte puterea de a se stăpâni. Cel stăpân pe sine este în realitate puternic. Gândeşte-te de asemenea la posibilele consecinţe dacă ţi-ai schimba comportamentul. Crezi că vei avea mai puţine probleme ca acum. Eu nu cred asta. Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna ksuper31,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Nu are nimic daca este blan, este chiar bine asa! Dar daca vrei sa se rezolve lucrurile atunci cand vezi o persoana care vorbeste urat de tine(sau daca vezi o persoana care nu te place) pur si simplu mergi mai departe ca si cum nici macar nu iai auzit si nu i-ai vazut.O sa se plictiseasca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nah, e bine sa fi mai bland mai pacificator, dar daca situatia o impune trebuie sa actionezi ca atare, si daca o sa actionezi odata asa o sa isi cam dea lumea seama ca nu e de gluma cu nervii omului, si crede-ma dupa ce unul din cei de a 6-a, cel putin unu din ei ar suferi de deviatie de sept toti pustanii s-ar gandi de 2 ori pana sa se mai uite urat inspre partea unde esti tu prezent!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Esti prost!

1.Nu te supara.
2. Daca esti bun esti prost, eu din experienta stiu, o data daca il bati pe unu bine sau pe mai multi, restul o sa devina niste iezi.
3. Nu mai fi bun cu cine nu merita, fi bun cu cine e bun la randul lui.
4. Inima mare o poti invinte treptat (eu unu incerc) sau pur si simplu il bati pe unu (la mine nu a mers, eu m-am simtit prost si culmea eu l-am batut).
Poti incerca sa te lasi condus de nervi, macar sa nu mai fi moale (fi mai dur, nu mai zi cu frumosu cui nu merita).

Sa nu uit, sa ai o inima mare e un dar, dar cu idioti de la noi nu ai ce face, macar fa pe duru, nu e nevoie sa devi la fel ca restul, poti sa continui sa ai o inima mare si totusi sa fi dur.

Bafta!

| adisuper a răspuns:

Este bine aşa, adică ce câştigi dacă iai bate? Ar ieşi cearta şi mai mare şi s-ar ajunge la note scăzute la purtare, poate şi accidente tragice şi nimeni nu ar câştiga din asta, deşteptul cedează primul.

| DANIEL72 a răspuns:

Salut.inainte sa actionezi sa te si gandesti ce se poate intampla si dupa accea este o vorba "ca cel mai destept renunta"deci eu zic ca esti un baiat mai destept decat ei, dar sa iti spun ce urmeaza "dupa"te iei la cearta si cum nici unul nu vrea sa cedeze intervine aotomat bataia sa se stabileasca cine a avut dreptate sa te gandesti ca poti sa lovesti pe cineva si pica (sau chiar daca nu pica ) sau il lovesti intr-o zona vitala a corpului si dupa accea poate sa decedeze? eu zic sa iti impui punctul pana la un anumit nivel dar sa stii sa si planezi pentru siguranta ta fa un sport de contact (jodo, lupte, karate)dar doar sa te sti apara in anumite situati si nici deloc pentru a arata ca tu esti cel mai tare.eu zic ca esti un baiat destept dar si unu care stie sa iasa din anumit situatii cu fruntea sus adica fara sa se intample ceva grav.iti doresc mult succes in viata.

| Rigbby a răspuns:

Da, ar trebui sa te schimbi, si mie mi s-a intamplat asa pana in a 8 a, dar apoi am spus ''stop'', iar acum oricine încearcă sa se ia de mine il iau mai tare si nu mai zice nimic, dar intr'o buna zi va trebui sa'i dai si una pentru ca nu va merge doar asta (bineinteles trebuie sa ai ''spate''), dar daca nu atunci rămâi in banca ta si lasa'i pentru ca o sa se plictiseasca si o sa te lase in pace, dar e decizia ta, succes!

| ana27756 a răspuns:

Nu te mai lasa la toti copii mai de aia se compoarta asa cu tine k stiu ca nu le faci nimic asa ca compoartate ca tare dale un picior in fud si alta data nu se mai ieu de tinehappy

| Daniela_Ursu_1965 a răspuns:

Daca pana acum nu ai reactionat violent inseamna ca esti un tip cu o stapanire de sine deosebita si merita sa fii asa.Stapanirea de sine, rabdarea si mila sunt calitati extraordinare care isi vor arata mai tarziu roadele in viata.Incearca sa devii un om al dialogului.Sa te opui ideii de violenta chiar si daca iti apare in gand.Mergi la sala, fa sport si lasa-i pe cei pe care nu-i duce mintea si isi rezolva problemele doar cu pumnul sa culeaga roadele violentei si singuri.Rareori violentii nu ajung sa regrete amarnic clipe cand nu s-au putut stapani.

| stefan2345 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebuie sa iti continui comportamentul..arata-le ca tu esti mai destept decat ei, nu are niciun rost sa iti pui mintea cu cei inferiori tie. daca incepi sa fii violent si bati unul din ei atunci tot tu o sa ai probleme, parinti pe la scoala, bla bla bla..incearca sa fii asa cum esti acum ca nu ai nimic de pierdut.cine te place te place asa cum esti tu acum.