| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am 13 ani si am o mare problema.La scoala nu ma pricep, dar anul acesta am incercat sa iau note mai bune.Am luat 7 in teza la romana dar mama mea nu este multumita de mine, si ma cearta si imi spune uneori cuvinte urate si ma face sa ma sint foarte prost.Fiecare zi proasta care o am e din cauza ei.Ea imi strica mereu ziua.Nu e multumita niciodata de mine si m-am saturat as vrea sa mor undeori dar sinuciderea nu e o solutie, nu vreau sa ajung in iad. Vreau sa stiu ce pot face sa ma simt mai bine si cum pot face sa iau note mai mari pentru ca eu invat si retin dar dupa 2 ore nu mai tin minte nimic.

Răspuns Câştigător
| Mirunelu a răspuns:

Dupa ce inveti o ora nu te uita la televizor deoarece creierul incearca sa-si creeze o imaginea a ceea ce ai invatat si televizorul o va distorsiona. Repeta ceea ce ai invatat seara, dimineata, intr-o pauza. Daca crezi ca te ajuta mai mult citeste cu voce tare sau invata cu un coleg, de exemplu eu retin mai bine cand imi citeste cineva. Fiecare e diferit, incearca mai multe metode, fa-ti desene, scheme, chestii colorate, cuvinte cheie care sa te ajute. Lipeste-ti prin camera formule de matematica, astfel daca le vezi zilnic le retii mai usor.
Am citit undeva, inca n-am apucat sa probez treaba: cand inveti mesteca o guma cu aroma si a 2-a zi cand trebuie sa stii lectia respectiva mesteca o guma cu acelasi gust; inca n-am probat dar auzit ca iti amintesti mai usor ca te duce cu gandul inapoi cand invatai si iti amintesti mai repede.

2 răspunsuri:
| fearlessss a răspuns:

Pai in primul rand mama ta are intr un fel dreptate.totusi ar trebui sa te ajute vazand ca incerci sa progresezi.dar sincer acum, 7 in teza? Eu plang si daca iau 9.
Uite.la romana nu trebuie sa inveti.Gramatica trebuie pur si simplu inteleasa, e usoara daca o intelegi. Pune pe cineva sa iti explice modul in care sa gandesti practic.nu trebuie tocit ca se uita..La literatura.Nu INVATAA! E o prostie crede ma nu am invatat in viata mea la literatura si am cateva diplome de premiu 3 la judet, fata de altii care invata si nu au.Scrie exact ce simti.Invata vreo 4-5 cuvinte mai interesante gen abis, inefabil si fa i compunerile invartindu te in jurul lor.Transforma compunerea in starea ta de spirit.Cum ar fi. daca ai sa zicem o compunere despre un Ocean.Scrie despre oceanul format de lacrimile tale din cauza tristetii etc. Daca esti vesel scrie cum era inainte si caa acum s a schimbat etc...

| fearlessss a răspuns:

La mate..incearca sa intelegi nu sa inveti.Pur si simplu ..nu stiu.fa multe probleme si daca nu stii uita te la rezolvari.La fel la fizica si chimie.La restul.n ai ce le face asta e materia..toceala...trb sa incerci sa retii..nu stiu ce sa iti zic.