| Gabitza96 a întrebat:

Nu ma inteleg bine cu mama... vb urat cu mine si ma cearta pentru orice lucru marunt.Va rog sfaturi ce as putea face nu mai suport sa fiu tratata astlfel...cryingsad

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Provoac-o la o discutie deschisa despre acest subiect. Spune-i sa isi faca timp ca vrei sa discuti ceva cu ea. Explica-i faptul ca intelegi ca e obosita cand vine de la servici, ca intelegi ca are de facut multe in casa si nu e usor si ca nu faci cu intentie lucrurile pentru care te cearta. Explica-i ca incerci sa o intelegi, sa te pui in locul ei, dar situatia este asa cum e, esti si tu asa cum esti, ai comportamentul tau, etc. Vorbeste cat mai deschis cu ea despre acest lucru si cu calm! Ai grija sa nu degenereze discutia voastra intr-o cearta. Unul dintre cele mai importante elemente in orice tip de relatie este comunicarea.

4 răspunsuri:
| andru8700 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu mama mea.Nu pot face nimic, ma tine stransa ca intr-un balon de sticla pe care nu am voie sa il ating.Esti fata la fel ca si mine, iar mama mi-a spus ca ma protejaza acum ca sa nu sufar mai tarziu.Nu inteleg de ce.Cand vezi ca incepe sa te certe, pleaca de langa ea, sau cand se enerveaza du-te si fa altceva decat sa stai langa ea.Eram intr-o zi si ma certasem cu ea si am inceput sa plang, iar ea m-a intrebat ce faci plangi iar eu i-am zis da.Atunci mi-a tras doua palme si m-a tras de ar asa, ca asa a avut a chef.Sunt dificile mamele astea.sad

| Anname a răspuns:

Si cu mama mea este dificil, ea vrea sa ma protejeze insa imi da mari batai de cap, ma lupt cu stresul si simt cum imi cedeaza inima cand ma gandesc la tot ce.mi cere. Eu acum ceva timp m.am taiat pe mana si de atunci nu am voie prea mult afara, nu ies cu persoane pe care ea nu le cunoaste si nu mai ma lasa sa stau singura acasa in ciuda faptului ca i.am explicat ca a fost o greseala si ca am invatat din ea. Am un sfat pentru tine.sa te pui contra ei nu va tine niciodata crede.ma nu ai de ce sa te confrunti cu ea asa ca opreste.te 2 minute din ce faci tu si ascult.o... daca iti cere sa te duci pana la magazin.te rog sa te duci happy daca iti cere sa faci teme sau suplimentar, fa si tu 2 -3 probleme ca sa vada ca faci, iar daca te roaga sa iesi de pe calculator ( ce imi face mie mereu) poti sa faci o pauza de o orahappy. MUlta bafta si va inceta cand isi va da seama ca o asculti si ca esti destul de mare ca sa.ti alegi singura telul in viata

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Toti trecem prin asta la un moment dat. Incearca sa o intelegi tu prima pe ea, iar apoi te va intelege si ea pe tine. Crezi ca ei ii place sa te trateze astfel? Dar noi facem unele lucruri de care ne dam seama prea tarziu si astea ne aduc parintii in situatia in care nu exista pace, ci doar certuri.
Totul va fi bine cu trecerea timpului.Mai purtati cate o discutie pasnica, fa-i cafeaua de dimineata si stati de vorba la o cafeahee hee Sa stii ca functioneaza happy As putea sa iti spun mai multe, ca am trecut de etapa asta cu certurile.Dar nu stiu cat de mult da roade si in alte situatii.Pot spune ca totul se trage in special de la varsta. Ajungem la o varsta cand parintii vor mai mult de la noi...si asta tot pentru binele si viitorul nostru.

| Sissy_8260 a răspuns:

Buna...nu stiu ce sa zic...Incearka sa nu ii rasp urat, comporta-te frumos si poate isi va schimba gandul