| anonim_4396 a întrebat:

Nu o mai suport pe mama mea. Ma cearta chiar si noaptea cand dorm. Ce sa fac? Am 14 ani.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-i da motiv sa te certe!
Fa cum spune ea. Macar de dragul aparentei, in fata lumii.

| darrio2007 a răspuns:

Daca te cearta si noaptea cand dormi inseamna ca vorbeste singura. O fi avand motivele ei de te cearta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din ce cauze te ceartă? Chiar si noaptea cand dormi? Ea nu doarme noaptea? Noaptea te ceartă pe tine si ziua doarme?laughing Esti fată sau băiat?

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer cu ea și spune-i ceea ce simți, dar intr-un moment în care este bine dispusa. Explica-I ca te deranjează când ridica tonul, dar fără lucruri acesta cu respect și blândețe. Tot ce vreți sa va faca vouă oamenii faceti-le și voi la fel.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu mai exagera, asta sa faci.

| MeForeverAlone a răspuns:

Hey
E ok, mulți copii au avut probleme cu părinții. Câteodată părinții nu ne înțeleg, mamele în general sunt cicălitoare și le pasă mai mult să le faci treabă în casă decât să înveți bine la școală. Dar asta e, sunt mamele noastre și nu vom primi altele doar pentru că nu le suportăm sau pentru că nu ne înțelegem bine cu ele. Și noi suntem vinovați de multe ori, după cum spun și ceilalți. Că stăm prea mult pe calculator, că nu ne facem curat în cameră sau că n-am făcut curat în casă, că n-am spălat vasele sau că n-am dat cu aspiratorul, și multe altele. Se găsesc destule. Crede-mă, de multe ori mi-a venit să mă dau cu capul de pereți din cauza mamei. Dar vezi tu, mamele fac și ele multe lucruri pentru noi, ne fac mâncare, ne spală hainele, fac zi de zi curat prin casă, vin la ședințe când trebuie și au grijă să ne facem patul happy
Sfatul meu este să înveți bine ca atunci când devii major să poți pleca să lucrezi și să fii pe cont propriu,, departe de gura mamei". Iar până atunci suportă-i toanele că n-ai ce-i face, eventual ia-ți niște căști și ascultă muzicăwinking
Oricum, învață să privești partea plină a paharului, pentru că întdeauna există un echilibru între bine și rău. Te ceartă dar are și grijă de tine. Te cicălește dar îți face de mâncare, nu te înfometează, nu te trimite la cerșit, nu te obligă vara să muncești la vie.
Îți doresc multă baftă!

| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Salut! Ei bine trebuie sa te linistesti. Uneori din cauza problemelor parintii isi neglijeaza comportamentul fata de copii lor. Daca tu consideri ca nu ii dai motive clare pentru care sa te certe iti recomand sa porti o discutie matura cu ea si sa fii foarte sincer cand faci asta. Ai putea spre exemplu sa incepi asa: "Mama te rog, putem sa vorbim cateva minute. Inainte de toate vreau sa stii ca sunt constient de faptul ca uneori mai fac prostii, (toata lumea trece prin perioada asta) si mai stiu ca te iubesc si tin foarte mult la tine, pentru ca tu esti mama mea si doar pe tine te am, dar... nu imi place absolut deloc cand ma certi" (sunt sigur ca asta o va face sa se fie mai atenta si constienta de acest lucru). Deci asta e punctul cand tu ii prezinti problema, acum trebuie sa vii cu solutia, iar pentru asta ai putea continua astfe: "Mi-as dori sa ca aceste certuri sa inceteze. Vreau sa stiu ce anume te deranjeaza in comportamentul meu pentru a mi-l putea indrepta?" Din acest moment lucrurile ar trebui sa decurga natural. Iti doresc mult succes si nu uita, e mama ta si alta nu mai ai. Comunicarea eficienta e cheia! Pa pa sper ca lucrurile sa se indrepte intre voi! happy

Răspuns utilizator avertizat
| andreeahello a răspuns:

Incearca sa o intelegi. Sunt sigura ca o face spre binele tau

| MattyAjuta a răspuns:

Omoar-o, da vina pe taicatu, spune ca are probleme cu alcoolul. Asa am facut si eu, si asa am capatat o viata foarte frumoasa, momentan scriu de pe un sezlong in elvetia.