| danielvvv88 a întrebat:

Nu pot sa imi dau seama daca iubita mea ma mai iubeste sau nu. Sunt impreuna cu ea de 8 luni jumate iar primele 6 luni au fost deosebite. Ne intelegeam perfect incepusem sa povestim din cew in ce mai multe, ne consolam unul pe celalalt: ea avea probleme cu familia iar eu cu serviciul. Ne intelegeam de minune. Insa de prin iulie a inceput sa se strice relatia. Ea a inceput sa mearga la facultate la examene si ma suna mai rar. Obisnuit fiind sa ma sune foarte des i-am reprosat de cateva ori de ce ma suna asa de rar. Mi-a spus ca nu prea avea timp fiind la facultate iar de cateva ori a uitat sa ma sune. Apoi am inceput sa e certam din ce in ce mai des din diverse motive destul de marunte... certuri pe care le provocam eu. Dupa fiecare cearta stateam si vorbeam linistiti si de fiecare data ajungeam la concluzia ca eu eram cel vinovat. Mi-am cerut scuze de fiecare data si m-a iertat de fiecare data. Problema e ca dupa ce s-a terminat cu certurile astea s-a schimbat si comportamentul ei devenind mai rece fata de mine. Au aparut atunci certuri si reprosuri din aceasta cauza ea justificandu-se ca nu isi da seama ca a devenit mai rece. Acum doua saptamani mi-a cerut sa luam o pauza. Am acceptat apoi la o zi dupa ce mi-a cerut acest lucru m-a sunat ea. N-am vorbit mare lucru, de fapt in ultima perioada nu prea mai vorbim mare lucru. Am intrebat-o cum de m-a sunat doar a zis ca luam pauza. Mi-a raspuns ca posibil sa luam pauza dupa ce ne intoarcem de la mare. Am mers la mare insa si acolo a fost destul de distanta fata de mine. La inceput o luam de multe ori de mana, mergeam cat mergeam de mana apoi ocolea un om sau ceva, ma lasa de mana si nu mi-o mai dadea. La un moment dat am intrebat-o daca ii e rusine de mine de nu imi da mana. A fost putin deranjata de intrebare insa nu am rezolvat mare lucru pentr ca facea la fel. Seara in camera in cele 5 nopti cat am stat mereu a dormit cu spatele spre mine, incepeam sa o sarut, scurta sarutul, imi spunea noapte buna si somn. Am venit de la mare sambata dimineata, iar duminica s-a stabilit sa luam o pauza. Eu i-am spus ca nu am nevoie de aceasta pauza, ea are nevoie pentru ca eu stiu ceea ce simt pentru ea. Am intrebat-o pentru ce are nevoie de aceasta pauza iar ea mi-a spus ca in perioada asta va fi foarte ocupata si nu va avea timp pentru mine. I-am spus ca nu consider ca acesta e un motiv iar ea a zis apoi ca are nevoie de aceasta pauza pentru a-si face ordine in ganduri pentru ca e confuza. Intr-adevar va fi ocupata pana prin octombrie dar nu cred ca ar fi motiv pentru pauza deoarece i-am explicat ca inteleg ca va fi ocupata si accept ideea ca nu ne vom putea vedea asa des. Voi ce credeti...mai e vreo sansa sa mearga relatia dupa pauza sau ma mai iubeste? Am intrebat-o daca mai simte ceva pentru mine iar ea a spus ca in continuare are sentimente fata de mine dar nu mai sunt ca la inceput. De vreo doua saptamani foarte-foarte rar mi-a spus te iubesc. Problema e ca nu inteleg de ce s-a ajuns aici. Din cauza certurilor? Pentru ca o alta persoana nu a aparut.

Răspuns Câştigător
| alexutza1183 a răspuns:

Poate acele certuri au indepartat-o de tine, avea nevoie sa fii mai intelegator deoarece ea era ocupata...cu pauza nu stiu ce sa zic cred ca e nehotarata in privinta asta intr-un fel nu te vrea dar nici nu vrea sa te piarda.Noi fetele suntem ciudate cateodata, ar fi posibil sa aiba si alte probleme pe langa facultate de care nu doreste sa iti spuna... Sper ca te-am ajutat si iti doresc succes!

10 răspunsuri:
| mamasita00 a răspuns:

Deci asta e cea mai mare greseala pe care ati facut.o. Pauza. Multi oameni au impresia ca rezolva ceva cu chestia asta. Dar acest lucru mai rau va distantziaza. Stiu asta pentru ca si eu am trecut prin asa ceva. Incearca sa vorbesti cu ea deschis, sa o intrebi ce simte, sa ii spui parerile tale, sa o intrebi daca se poate ceva ca sa fiti din nou asa cum erati inainte. Asta poate rezolva totul. Mai bine decat pauza. Sper sa va impacati si sa fie totul bine.

| thisisMirel a răspuns:

Pai o poti testa, dar e cam riscant.Fii atent deci iei o fata de gat si treci pe langa ea.Depinde de ce zice. Daca plange sau rade de tine si spune hahaha uitel pe ala ceva de genu inseamna ca te iubeste,daca tace si plange, la fel, iar daca nu zice absolut nimic sau nu face nimic inseamna ca nu mai simmte absolut nimic pentru tine.In cazul in care te mai iubeste si cand te-a vazut cu fata aceea de gat vrea sa se desparta de tine explica-i ca ai vrut doar sa o testezi si fai mai multe dedicatii de dragoste si mai ales fa-o sa rada mult. Sper ca te-am ajutat. Funda? PLz

| marlanuu a răspuns:

Poate si distanta dintre voi o face sa fie mai rece.Se spune ca ochii care nu se vad se uita dar daca te iubeste asa cum o iubesti tu,nu exista motiv sa nu aveti o relatie frumoasa si la distanta.cel mai bine ar fi ca atunci cand va intalniti sa purtati o discutie mai serioasa, fara ocolisuri sa spuna fiecare ce simte, ce vrea sa faca...etc

| maria_4358 a răspuns:

Eu cred ca ea ca ea la inceput a fost ocupata cu liceul iar tu ii tot cereai esplicatii si ea a vrut sa-ti dea o lectie recunosc se poarta ciudat dar vrea neaparat sa te faca sa suferii cum a suferit ea cand va certatii ea chiar e confuza ptc nu stie ce sa faca cerei scuze pentru tot ce iai facut sper ca te va ierta multa bafta

| maria_4358 a răspuns:

Nu lua alta fata de gat sau ceva de genu ptc nu te va ierta niciodata daca te va ierta mi-e rusine ca sunt fata

| danielvvv88 explică:

Problema e ca eu tot am incercat sa port cu ea o discutie serioasa insa ea nu prea participa la aceasta discutie. Spune ca s-a saturat sa-mi dea atatea explicatii si e satula de aceasta situatie.

| danielvvv88 explică:

Adevarul e ca incep sa imi pierd rabdarea pentru ca in ultima perioada i-am facut fel si fel de atentii insa nu vad nicio imbunatatire. Chiar si la mare cand am fost m-au deranjat anumite lucruri dar nu i le-am spus atunci. I le-am spus dupa ce am vorbit de pauza. I-am spus ca m-a deranjat faptul ca a fost asa distanta fata de mine iar ea a raspuns ca nu si-a dat seama. Ma macina gandul ca nu ma mai iubeste. Daca as fi sigur ca inca ma iubeste sincer as lupta in continuare si mi-ar fi mult mai usor. Oricum am de gand inca sa lupt, dar nu stiu daca ma mai iubeste si daca mai are rost. Cateodata simt ca nu mai are rost. Nu stiu cum sa procedez in situatia asta. Nu am mai trecut niciodata. Mi-a cerut ca in pauza sa nu ne sunam si sa nu ne trimitem mesaje. Nu stiu ce sa fac...sa nu mai dau nici un semn? sa astept sa sune ea?

| danielvvv88 explică:

Problema e ca m-am schimbat tare mult de cand cu problemele astea. Inainte eram o fire vesela, plina de viata, ii faceam mereu pe cei din jur sa rada. Acum mi-e greu si sa zambesc. Nu ma pot detasa de aceste probleme. Sunt mereu trist abatut. Am incercat sa ies cu prietenii sa mai uit de griji dar parca nu sunt cu ei. Singurul lucru de care vreau sa vorbesc este de aceasta problema cu prietena mea.

| danielvvv88 explică:

Mi-a trimis in seara cand mi-a cerut pauza acest mail:
Patru Legi ale Spiritualitatii

- prima lege zice: "Persoanele pe care le intalnesti sunt persoanele potrivite".
Cu alte cuvinte, nimeni nu intra in viata noastra din intamplare; toate persoanele cu care interactionam se afla alaturi de noi cu un motiv, acela de a ne ajuta sa invatam lectiile de viata care apar si sa continuam drumul personal;

- a doua lege zice: "Ceea ce ni se intampla este singurul lucru care ni se putea intampla". Nimic, absolut nimic din ceea ce se produce in viata noastra nu ar fi putut sa se intample in alt mod (nici macar detaliul cel mai nesemnificativ)…
Nu exista: "daca as fi facut cutare lucru….s-ar fi produs alt cutare lucru…." NU! Toate si fiecare in parte dintre situatiile care se produc sunt perfecte, cu toate ca mintea si egoul nostru nu le accepta …

- a treia lege zice: "Orice moment in care se incepe este momentul corect". Totul incepe in momentul potrivit, nici inainte, nici dupa; cand suntem pregatiti pentru ca ceva nou sa apara in viata noastra, exact atunci apare (incepe);

- a patra lege zice: "Cand ceva se termina, se termina". Dacaceva a luat sfarsit in viata noastra, este pentru propria noastra evolutie, deci cel mai bine este sa inchizi capitolul si sa mergi inainte, imbogatit cu acea experienta.

Cred ca nu este intamplator ca citesti aceste randuri acum; acest text ajunge la tine astazi, pentru ca esti pregatit(a) sa intelegi ca "nici un fulg de zapada nu cade niciodata in locul gresit"…

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta alaturi de cineva, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele..."
Am intrebat-o care parte se refera la mine iar ea mi-a raspuns ca nu e un apropo. Totusi asa numa nu mi la trimis. Vroia sa transmita ceva, ceva ce nu a vrut sa imi spuna direct. Pe care parte trebuie sa ma axez? O fi cea de final sau cea in care spune de finalul capitolului? S-o fi incheiat capitolul dintre noi?

| AnNéVidoff a răspuns:

Dureros si ce coincidenta, in mare parte si la mine se comporta la fel laughing))