| Tabriz2003 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac... Mama mea a fost plecată un timp, eu am rămas cu tata si fratele meu, tata a fost cel mai supărat ca a plecat încât in fiecare seara era nervos. Acum ca mama s-a întors se cearta mult mai mult, mai ales ca o sa mai plece... Dați-mi si mie un sfat va rog. Ce sa ma fac?

Răspuns Câştigător
| jamal000 a răspuns:

Daca intr-un cuplu nu exista armonie si intelegere, e mai bine ca cei doi sa o ia pe cai separate si sa duca o viata in liniste si armonie independent unul de celalalt. Tu nu ai ce face...ei sunt maturi si ar trebui sa ia o decizie.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Banuiesc ca mama nu a plecat de placere sa faca un ban prin straini.Dar, sunt sigura, ca tata nu poate trece peste orgoliul lui, ca nu mai este doar el cel care ajuta familia, sigur ii este si foarte greu sa se descurce in casa cu toate treburile femeiesti.Si de aici, toate certurile.
Din pacate, tu nu prea ai ce face.Este treaba adultilor,sa-si rezolve problemele,fara sa afecteze copii.
Poti eventual,vorbi cu fiecare parinte in parte,spunandu-le cat te afecteaza certurile lor, mai ales cu tatal, care nu poate intelege situatia actuala, ca totul ramane pe umerii lui, ca sa poata familia sa treaca peste aceasta problema.Banii batai norocul,ca fara ei nu te poti descurca in viata! Dar conteaza foarte mult si modul de gandire,educatie, indulgenta, intelegere intre parteneri(parintii tai).
Vorbeste cu ei si poate asa tata o sa inteleaga, ca nici mamei nu-i este usor sa plece printre straini, ca sa asigure banii casei.
Mai poti suna si la 116111(telefonul copilului), unde poti capata un sfat specializat sau sa scrii la www.asociatiatelefonulcopilului.ro

Răspuns utilizator avertizat