| laudima22 a întrebat:

Am avut o discuție cu MAMA, și ne-am certat ea fiind plecată în Anglia, și nu ne mai vorbim de aproape 1 lună jumate, amândoi suntem doua firii, mai reci care țin supărare. eu nu prea țin supărare mult timp, dar ea ține. totul a plecat de la muncă, un loc de muncă, eu i-am spus să se termine vacanța de vară, sa ies să mă distrez să mă plimb etc. iar ea s-a supărat pe mine din acest motiv banal. ce sa fac. sa o sun azi, și să îi spun ce am pe suflet? Ea pentru mine este totul de fiecare data m-a ajutat. chiar daca am supărat o. m-a ajutat cu aproape orice. bani, sfaturi, etc tot-tot. e plecată de mult timp și îmi e dor de ea, dar ea nu vrea sa vin acasă, vine doar în vacanțe. Așa mai stau cu TATA și BUNICA, dar nu se compară ca atunci când eram cu MAMA. Eu tot insist sa vina în țară. nu știu, mă simțeam altfel cu MAMA aici lângă mine, eram mai puternic atât fizic cât și emoțional, de când e plecată, mai mereu plecată, am devenit mai rece. mai supărăcios. și tot odată mai nervos. Dar ea zice că vine, vine. și nimic. ????
Ea în Anglia este foarte apreciată la locul de muncă, lucrează la firma BMW, mi-a zis că Șeful ei de la BMW vrea sa ii mărească salariul doar ca sa sa nu plece în România. Voi ce mă sfătuiți să fac. Mulțumesc frumos! ????????????????

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate vad eu dragostea de mama te roade numai cand ramai fara bani, ca-n rest ai gura mai mare ca a maica-tii si nu te doare de ea sau de munca.

Ma rog, vine si vremea cand te va educa maica-ta, fara sa-ti mai dea bani deloc, ca sa te forteze sa lasi nabii distractia si taiatul frunzelor la caini, ca sa-ti iei de munca asa cum fac toti barbatii de varsta ta, ca esti ditami omul care trandaveste pe spinarea unei femei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca daca ii spui pe un ton calm tot ce ai scris aici, se va induiosa si va lasa cearta avuta deoparte. Poate chiar va lua in considerare sa isi ia cateva concedii pe an, sa vina acasa.Si mama mea a fost plecata in Italia cand eram mica.Cea mai lunga perioada in care nu ne-am vazut deloc a fost de 2 ani.In rest vorbeam la telefonul fix de cateva ori pe luna.E pacat sa nu tineti legatura acum, cand e atat de usor sa vorbiti chiar si pe internet, sa va vedeti prin video call etc. Poate ea doar isi face griji in ce priveste limita aceasta a distractiei, mult mai incerta decat era pe vremea ei.E normal pentru un parinte sa stea cu inima in piept stiind ca propriul copil poate da in anturaje aiurea fix cand ambii sunt acasa, daramite cand distanta e atat de mare.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ce mama e asta care sta 1 luna jumate fara sa vorbeasca cu copilul ei? Nici macar un telefon sa vada daca esti bine? Nu poti sa o obligi sa se intoarca in Romania daca ea e fericita acolo

| laudima22 explică (pentru Furnicuta000):

Eu nu mai știu ce să mai zic. sunt pierdut complet.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru laudima22):

Tu esti baiatul care se tinea de fusta mamei. Casatoreste-te! Te tii dupa aia de fusta nevestei.

| Eireann a răspuns:

Daca ea zice "Ai dreptate, e vara - vreau si eu sa ma distrez si sa ma plimb, dar nu iti mai trimit nici un ban ca trebuie sa imi finantez eu vacanta"? Normal ca se supara cand vede ca ref0uzi un loc de munca fiindca mental tu te crezi la 16 ani cand ai 3 luni "vacanta de vara".
E apreciata la locul de munca fiindca chiar se prezinta si pleaca in Romania doar in vacante, nu cand te trezesti tu ca iti este dor de ea.

| vlllaaddd a răspuns:

Du-te la ea in vizita bro, fa-i o surpriza happy

| Drake21 a răspuns:

Suno Du-te in vacanta in uk poate ajungi ca romanul ala care o fugit de la nunta si il cauta englezoaica cu politia prin Romania rolling on the floor rolling on the floor

| petrisor23 a răspuns:

Tu iesi si te distrezi pe banii lu mamica desi esti bun de munca?

| laudima22 explică (pentru petrisor23):

E totuși vacanța de vară. bine că aproape e pe terminate.

| Xexexexexer a răspuns:

Sun-o. Nu poti merge tu la ea?

| Selenaaa a răspuns:

Salut.

Sfatul meu este sa faci ce simti. Sun-o si spune-i ce ai pe suflet.

Gasiti o alternativa. Poti merge si tu la ea daca ai posibilitatea. Sa fie si ea deschisa cu tine, sa iti spuna de ce nu doreste sa vina.
Daca vine in tara si nu isi gaseste nimic pe placul ei? Poate nici asa nu ar fi mai buna situatia dintre voi, frustrarile de la locul de munca se pot resfrange si in viata de familie.
Daca ei ii este bine acolo, cel mai bine gasiti o solutie. Vine si ea in RO, mergi si tu in UK.

Sa vina aici doar pentru tine…nu e chiar sanatos. Si ti-o zic cu tot dragul. La un moment dat e indicat sa incerci sa te desprinzi, sa stii ca e acolo, te iubeste, insa poti functiona sanatos si fara sa fie langa tine intruna.

Iti recomand sa citesti despre tipurile de atasamente, poate iti va fi de folos.

Numai bine!