| Evelina3000 a întrebat:

Nu stiu daca e întocmai o categorie potrivita.
Dar.
Am implinit curand 13 ani. Va rog sa nu veniți cu comentarii răutăcioase, chiar nu am nevoie de ele.
La varsta de 6-7 ani am inceput sa am mici vise cu ochii deschisi legate de relatiile sexuale dintre 2 oameni.
Acum un an, cred ca 2, m-am masturbat prima oara. Si, uite ca nu mai sunt virgina. Ideea e ca mie nu imi vine ciclul regulat. Nu mai e mult si luna asta trebuie sa-mi vina, chiar nu vreau sa ma duca mama la doctor. Va rog din tot sufletul sa-mi spuneti ce as putea face, ce ati facut voi, si toate celelalte. Nu imi Recomandati sa vorbesc cu parintii.(Ma masturbam aproape zilnic de vre-o 2 ori cred.)
Si inca ceva.
Nu am nici-un prieten. Scoala este mica, si nu as putea fi prietena cu toti oamenii. Dar nu stiu. Sunt foarte timida. Mama mea sufera de ca|ncer, e pe jumatate vindecata, cred.
Noua mea intrebare:
De ce nu am prieteni?
Inca ceva.
Nu am incredere in propriile forte.
De ce?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, mai ești virgină (poate și practic - nu e musai să te deflorezi prin masturbare, pentru fete cel mai plăcut punct e în afara vaginului - clitorisul, da' asta e altă poveste).
La vârsta ta, mai durează o vreme până ce ciclul va deveni cât de cât regulat. Dacă o va face vreodată - sunt femei care ajung la menopauză și constată că n-au avut niciodată ciclul regulat. Așadar, nu e ceva ieșit din comun. Ai răbdare deocamdată.
Pe de altă parte, nu e OK să te temi de medic; e până la urmă un fel de prieten, el (ea) e singurul care te poate ajuta la nevoie, nu Baba Safta din capu' satului, nici „prietenii" fictivi de pe FB!
Multă sănătate mamei! Fii tare și pentru ea!
De ce n-ai prieteni? Cine știe? Oricum, e bine să ai unu' (una) și bun(ă), decât o sută falși! Vei găsi pe cineva până la urmă; ajută dacă ești mai deschisă puțin față de ceilalți și dacă din când în când măcar mai participi la acțiuni în comun. Excursii de pildă.
Încrederea se câștigă. Chiar și față de tine însăți. Așadar, luptă! Și pe măsură ce vei avea rezultate, va crește și încrederea!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incepi sa cresti mare si viata te va invata cum so traiesti

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Psihologul scolii ar putea sa te ajute mult mai bine decat oricare dintre oamenii de pe site.

| mindmaze a răspuns:

In primul rand, faptul ca te masturbezi nu are nicio legatura cu ciclul. La varsta ta si eu am avut ciclul foarte neregulat, a venit odata, nu a mai venit 4 luni, iar a venit, nu a venit o luna si tot asa. Dureaza cam o jumatate de an sa se stabilizeze relativ. Si chiar dupa aceea se poate sa il ai neregulat (si eu am 26 de ani si inca e neregulat! nu mai sare peste nicio luna dar nu vine la numar egal de zile).

Sa stii ca mai esti virgina, nu te dezvirginezi masturbandu-te. Daca te masturbezi masandu-ti clitorisul, nu ai facut nimic cu himenul, e inca bine mersi.

Eu cred ca nu ai incredere in tine pentru ca treci printr-o perioada grea din viata. Pe de o parte esti ingrijorata pentru mama ta, pe de alta parte te simti vinovata pentru masturbare (nu ar trebui) si in final vin si schimbarile corpului specifice perioadei (ciclu si toate alea). E greu. Totusi trebuie sa gasesti unele activitati care iti place sa le faci, care sa te puna intr-o dispozitie mai buna. Incearca sa faci cateva sporturi, si individuale si de echipa, si ramai la ce iti place. Sau daca iti plac cartile, filmele, desenele animate, citeste sau du-te la cinema. Poti sa te duci la filme si cu alti oameni si in general sa cunosti oameni cu pasiuni comune. Incearca si sa voluntariezi, pe multi ii ajuta sa cunoasca oameni faini. Succes si capul sus, vei trece si peste asta!