| Captoresque a întrebat:

Nu știu dacă această categorie este potrivită pentru întrebarea pe care o s-o pun, dacă nu e, îmi cer scuze.
Am probleme cu colega mea de cameră. Stăm amândouă la cămin, și ea mereu îmi face nazuri legat de calculator, că stau până târziu și n-o las să doarmă (eu am insomnie diagnosticată de un doctor specialist, ea mereu se culcă la 10 seara, dar în schimb ea sforăie peste noapte), e zgârcită, nu mă întreabă dacă mi-e bine sau nu, și după ce că e zgârcită îmi ia și din lucruri și nu-mi spune, în sensul în care m-am trezit ieri că-mi lipsește aparatul de ras, și l-am găsit la ea în dulap plin de păr.

Am încercat să discut cu ea, să-i explic problemele, dar ea mereu zice "Da, ok, mă schimb", dar peste o săptămână își revine înapoi.

Ieri m-am culcat devreme că mi-a fost foarte rău, și m-am trezit azi pe la 10. Ea dormea, și eu ce să fac. M-am dus sa-mi deschid calculatorul. A început să zbiere la mine că de ce am trezit-o, că sunt lipsită de bun simț, că dracu că lacu.

Ce să fac? Îmi vine să o dau cu capul de toți pereții. De mutat nu mă pot muta, că stau la cămin și nu pot să-mi modific contractul. Austria, ce să-i faci, că am ajuns să urăsc locul ăsta mai mult ca orice și să abia aștept să mă întorc acasă în România.

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu există să nu poți schimba locul de cămin cu altcineva!
Se poate în Iran, trebuie să se poată și în Austria. Vorbește cu un superior (Administratorul căminului, directorul administrației campusului, ceva... trebuie să se poată, nu există!).

În altă ordine de idei, pe domnișoară o râcâie dacă folosește antifoane?!

| cuvant a răspuns:

Eu zic sa o lasi sa zbiere si sa-i spui ca si ea te deranjeaza cand sforaie si nu strigi la ea. Las-o ca asa sunt fitele unei persoane caruia i se acorda tot.

| Satango a răspuns:

Parerea mea este sa iti bagi netul pe telefon daca nu il ai deja. Asa nu o sa faci zgomot. Altceva nu stiu ce sa faci. Spune-i ca daca ar fi in locul tau ce ar face. Bafta! Sper ca te-am ajutat.

| Captoresque explică (pentru Satango):

Am deja, dar uitasem să menționez în întrebare că ea comentează și dacă mă joc pe telefon, citesc ceva, dacă mă duc la baie, în timpul intervalului ei de somn. Orice o deranjează, până și faptul că respir.

Eu, neputând să mă culc până la 4-5 dimineața, sunt obligată să stau cu ochii țintuiți pe tavan și să-i ascult sforăiturile care sunt atât de tari încât tremură toată casa, și pe mine chiar mă deranjează. Nu pot să învăț pentru facultate (mai sunt și la Medicină și am o grămadă de învățat), nu pot să citesc o carte, nu pot să vorbesc cu nimeni, nu pot să mănânc, nu pot să beau apă. Aseară s-a luat de mine că la 12 noaptea m-am dus până la baie să-mi fac nevoile ca omul și mi-a sărit în cap, gen n-am voie nici să mă duc să mă piș. 6 ore din viață le pierd stând ca vaca și uitându-mă pe tavan, ascultându-i sforăielile. Dacă mă duc pe afară, o deranjează când mă întorc, deși eu mă schimb în baie.

Practic eu plătesc nenorocita asta de chirie ca să ce? Să nu pot să dorm când îmi cere organismul? Am menționat clar în formular că sunt bolnavă de insomnie cronică de 5 ani de zile, și că nu mă duc niciodată la culcare mai devreme de ora 4 și că dorm până la maxim ora 9, chiar și sub tratament cum sunt, iar în formularul ei scrie "ah nu am probleme". Păi eu nu le mai plătesc ăstora nicio chirie, îmi desființez contractul, și mă întorc înapoi în țară, unde o să fiu dup-aia obligată să înapoiez 5.000-6.000 de euro la facultate că nu mi-am terminat bursa, bani pe care nu am de unde să-i scot. Din cauza cui? Din cauza uneia care nu e în stare să lase garda jos când e cazul. Eu am lăsat din pretenții, am încercat să o înțeleg, am împărțit totul cu ea, am încercat să vorbesc frumos cu ea, am vorbit și urât cu ea, i-am atras atenția și nu înțelege. De când am ajuns aici am vorbit de 7 ori cu ea și degeaba.

Mă omoară cu zile, i-am zis și tatălui meu. Începusem să plâng zilele trecute de nervi, lucru care de obicei nu mi se întâmplă.

Ieri, ca să vezi și tu cât de tâmpită e, m-a pus să-i spăl vasele pe la 3 dimineața că e prea obosită și vrea să aibă chiuveta curată de dimineață. Eu, să-i spăl vasele ei. Hahahaha. I le-am spălat pe dracu.
Să stau la calculator să învăț o deranjează, dar să-i spăl vasele nu o mai deranjează.

E o ordinară. Și eu mă gândeam că na, eu am 21 de ani, ea are 25, aveam niște așteptări de la ea.

| Liviu a răspuns (pentru Captoresque):

Sfatu meu? sincer esti deseama cu mine,eu ori ii crapam capu,.ori ma razbunam de pleca ea de acolo, sincer ma umplu de draci ce mi-ai povestit, i-as crapa capu, pai mie sa ma puna unu sa ii spal vasele? urmatorul lucru care il fac e sa ii pun vasele in cap in timp ce doarme, numai fi fraiera, ia-te cu ea in gura, fa si tu ce face eawinking sa vedem daca ii place.

| Satango a răspuns:

Imi pare rau pentru tine chiar nu stiu cu ce sa te ajut sad!

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Intr-un fel are si dreptate ca e enervant cand dormi linistit si auzi pe altcineva care tot sta la calculator si face galagie in timp ce tu dormi.Asa face si fratele meu dar dupa o vreme cat m-am certat cu el pe tema asta a inceput sa ma lase in pace.Chiar daca tu te-ai trezit inaintea ei nu te pune la calculator daca ea nu s-a trezit las-o sa doarma si cand se trezeste poti sa te pui.Fa un fel de pact cu ea.O lasi sa doarma cat vrea iar tu nu o deranjezi cu calculatorul iar ea sa nu iti mai umble in lucruri. Poti face altceva pana se trezeste teme, citesti o carte, iti faci curat pe partea ta de camera etc.Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| bogdi504 a răspuns:

Rasplatesteo si tu pe ea cu aceiasi moneda...Iai si tu din lucruri intime si folosesteile in asa fel sa vada amenintand-o ca daca-ti mai ia din lucruri ii vei lua si tu ei...Si iai niste doape de urechi(2 perechi) pentru tine si pentru ea cand stai pe calculator si pam pam pam problemele sau rezolvat big grin funda?

| Magduttza a răspuns:

Incearca sa te desparti de tot adica sa impartiti camera. aia e partea ta cealalta partea ei. si spune-i sa foloseasca antifoane si nu o sa se trezeasca din nimica toata.

| kymzuzuthau a răspuns:

Incearca sa schimbi camera daca ea te nemultumeste sau spune problema la un superior si daca nu poti in caz ca asculti muzica in timp ce ea doarme opresti-o n-ai ce face sau ascundeti lucrurile bine asta nu o varianta.

| Pikachu12345 a răspuns:

In cearca sa-i raspunzi cu aceeasi moneda, comportate ca ea!
Si cand va intrabe de ce tecomporti/faci asa ii spui ca si ea s-a comportata asa cu tine

Funda daca te-am ajutat!

| Captoresque explică (pentru Pikachu12345):

M-am mutat acum jumătate de an, am scăpat de ea. Până la urmă am ajuns să mă bat parte în parte cu ea că a sărit să mă strângă de gât, am depus plângere la cămin și la poliție și mi-am rezolvat problema.