| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema serioasa.Sunt cu un baiat de aproape vreo doi ani in care nu ne.am inselat, dar ne.am certat de cateva ori din cauza ca ma mintea, imi spunea ca sta acasa si doarme cand de fapt iesea cu baietii. Acum 4 ani am mai fost cu el vreo 4 luni dupa care ne.am despartit un timp, dar atunci el ma inselase cu 3 sau 4 fete si stiam si de la ele si etc.In fine, am trecut peste. Si cum spuneam, acum nu ma mai inseala.cel putin pana acum vreo luna cred, de cand am inceput sa vorbim din ce in ce mai putin deoarece lucreaza dar si anul trecut a lucrat si vorbeam mai mult. Si acum nu mai e atat de dulce, adica nu prea mai vorbeste ca inainte, ma simt ca o povara pentru el cateodata. Si cand ajunge acasa de la munca mai sta 10 minute si se pune sa doarma la ora 9 seara. MEREU. Si ne vedem doar sambata sau duminica si e aiurea tare. Am mai discutat cu el despre asta si degeaba. Asa si problema incepe aici, el imi spune mereu ca se puna sa doarma si cand intru pe Facebook vad ca inainte de a iesi de pe Facebook a sunat vreun baiat sau nu stiu ce. MEREU. Si eu cred ca iar ma minte ca iese cu baietii si nu vrea sa imi spuna pentru ca ma supar ca nici el nu ma lasa...Si am inceput sa stau non stop pe contul lui de Facebook, sa ii verific toate mesajele, apelurile, contactele, pozele, istoricul. Intr.o seara m.a sunat la 3 jumate dimineata si de obicei cand mergea la club acum cativa ani ma suna cand ajungea acasa la ora aia si a spus ca doar s-a trezit desi nu cred deoarece si prietenul lui era pe Facebook la ora aceea si au iesit amandoi in acelasi timp pe Facebook deoarece probabil dormea la el. Si nu m.am mai culcat deloc in ziua aceea si am cautat pe net cum sa aflu locatia lui prin mesaj si o gramada de chestii, cum sa il urmaresc.am incercat o gramada de aplicatii dar nu functionau. Am inceput sa caut si pe net cum sa il urmaresc si dadusem de un articol in care spunea ca daca faci asta deja relatia ta e terminata. Inteleg ca nu e chiar asa ok ce fac, dar o fi chiar atat de grav/ Eu nu vreau sa se termine dar cine stie poate ma inseala deoarece o fata cu care m-a inselat acum 4 ani a venit iar aici in oras si aia i.a dat lui mesaj si anul trecut, el nu a raspuns, am raspuns eu ca eram pe contul lui. Dar nu stiu cum sa ma opresc din ce fac, fac asta non stop dar as vrea si sa stiu cumva ce sa fac.HELP

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, tu chiar ai o problema serioasa!
Ce faci tu este politei curata!
Asa ceva doar un om bolnav de gelozie ar face!
Sincer, daca as fi in locul acelui baiat, demult ti-as da papucii!
Nu-i normal sa vanezi un om atat dur, nu-i cainele tau, nu-i sluga ta, nici macar sotul tau nu este si nici daca ar fi nu ar merita ce-i faci astuia. fetita, ceea ce faci tu nu are nimic de-aface cu dragostea, aici nu-i decat control freak.
Tine minte de la mine: nici un barbat, dar nici macar unul, nu te va tine de nevasta mai mult de 1 an de zile, cu gelozia asta, ori te ia la bataie, ori divorteza.
Imi pare rau sa-ti spun, dar tu chiar ai o problema psihica! Du-te fetita la medic daca nu te poti autocontrola, ca risti sa dispara toata lumea din viata ta!

| Necunoscut112 a răspuns:

Lol. Ce disperată! Normal că eşti o pacoste pentru el şi se ascunde de tine că eşti isterică şi reacţionezi urât. Într-o astfel de relaţie toxică bărbatul te va înşela întotdeauna şi îi va fi urât de tine. Ăsta sau oricare altul. Oamenii au nevoie de libertate, de încredere. Prin atitudinea ta, inconştient îl determini să facă exact lucrurile de care te temi.

| NuDauNiciunNume a răspuns (pentru Necunoscut112):

Nu reactionez urat daca imi spune sincer ca iese cu baietii. Nu ma supar daca face asta, ci pentru ca el imi spune cu totul altceva

| Necunoscut112 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Relaţia voastră e moartă. Chiar nu cred că puteţi repara ceva şi nici nu văd rostul pentru care aţi face-o. Aţi ajuns într-un stadiu "murdar" în care trebuie să vă opriţi. O dată ce un om ajunge să mintă te mintă, o s-o facă mereu, dar cu siguranţă ai şi tu greşelile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca dragoste e cuvantul perfect, ci obsesie. Esti ciudata rau de tot.

| NuDauNiciunNume a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai stii de cate ori m.a mintit in legatura cu asta si nu stiu de ce nu ai mai crede asta.

| anonim_4396 explică (pentru NuDauNiciunNume):

Eu nu am zis ca el este de treaba, m/am referit mai mult ca tu nu esti prea normala. Un stalker e mic copil pe langa tine. Nu cred ca faci asta din dragoste * cum am zis deja " ci din nevoia de ai controla viata cat mai mult.

| denisTiky a răspuns:

Cheama-l pe Ernest si se rezolva TOTUL. Si pe langa ajungi si celebra

| Porcusorul a răspuns:

Obsesii copilaresti in care o persoana crede ca se termina lumea fara cealalta. Cu timpul te vei maturiza si vei fi amuzata de perioada asta in care gelozia si sentimentele negative ti-au condus relatiile. Ideea este ca trebuie sa te controlezi, sa rationezi, sa vezi ce e mai bine pentru tine, apoi sa actionezi conform concluziilor. Si nu, o relatie care iti provoaca atatea probleme de ordin psihologic nu este una sanatoasa, indiferent daca suspiciunile tale sunt reale sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| AlinDurerea a răspuns:

Uite. Eu te înțeleg și încerc să-ți dau un sfat. Nu merită să te complici atât. Ce ai putea să vezi la el în cazul acesta? Dacă nu merge de la bun început, va fi mai rău mai târziu. Cum poți accepta ca el să te înșele? Okay, te-a înșelat acum patru ani, dar spui că a făcut-o și "până acum vreo lună" și mai presus de asta, te și minte. Totuși. N-ar trebui să fii prea insistentă, nici să-l sufoci cu întrebările "unde te duci", " ce faci", "când ajungi acasă" etc. Într-o relație este nevoie și de libertate, altfel v-ați plictisi unul de celălalt. Așa cum iese el cu băieții, poți ieși și tu cu fetele. Dacă totuși începi să nu mai ai încredere în el, nu cred că mai are rost să continuați. Cred că știi vorba aceea: "Unde a existat o palmă, va exista și a doua", deci el nu se va opri aici.