| Erin28 a întrebat:

Salut!
Daca stau la cămin la facultate, voi avea dulapul meu propriu, sau voi împărți un dulap cu celelalte colege de camera? Daca am dulap propriu, dulapul are încuietoare?

25 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Depinde

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Știu. Multi studenți mi-au spus că fără șpagă, nu poți obține un loc într-o cameră mai buna la cămin.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Da, asa e, chiar au fost scandaluri relativ la unii care nu erau studenti la facultatea la care era caminul, dar, au dat o spaga mare si au primit loc

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Deși nu e corect. Dar, asta e. Mă gândesc și la o altă modalitate de cazare, daca vor fi iar cursuri online, și seminarii cu prezenta fizica. Anul trecut, au fost mai puține locuri de cazare la cămin, iar întărite au avut cazurile sociale, orfanii și ci care nu puteau face cursuri online la domiciliu.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Hmmm, cam ai dreptate, inca nu a inceput scoala, tocmai a fost la tembelizor ca prin august o sa fie alt val de covid

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Da. Și eu care credeam că am scăpat definitiv. Az mi-am făcut analizele și am auzit asistentele și medicii vorbind despre suplimentarea locurilor de le secția covid, și mai spuneau și că iar, poate, va deveni vaccinul obligatoriu. Deși acum vreo două luni au spus că acest virus va fi tratat precum o răceala obișnuită.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Deh, cica nustiuce noua radacina de omnicrom
oricum virusul asta nu dispare prea curand, problema e ca nu exista nici o solutie REALA ca sa dispara total si la oameni si la animale

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Exact. Adică, unchiul și mătușa mea s-au vaccinat cu toate dozele recomandate, și au făcut covid de 4 ori până acum.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Da, deh, nu am vrut sa incep cu paranoia si sensul real al cuvantului "imunizare" care e calcat in picioare cu MULTA NESIMTIRE CRASA, mult prea multi pe aici care incep sa guite ca eu sufar de teoria constipatiei

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Eu mi-am făcut doar două doze, trebuia și doza a treia, însă am zis că dacă revenim la normal, e ok și așa. Dar acum cred că va trebui sa îmi fac tot setul de vaccinuri din nou.

| Frank51 a răspuns:

Propriu, logic...
Cel mai probabil va avea incuietoare, dar fără cheie, pentru că se pierd foarte ușor. Mâine ne întrebi dacă ai pat propriu?

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Întrebam, pentru că am văzut câteva videoclipuri pe net, cu prezentări de camere de cămin, iar în unele condițiile erau deplorabile, și era un singur dulap

| Frank51 a răspuns (pentru Erin28):

Refuz să cred că există astfel de cămine studențești. Probabil este cel mai pârlit cămin privat unde merg cei mai slabu studenți pentru că nu prind loc la căminul universității.

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Eu am media 9, 33. Oare am șase sa prind un loc la cămin? Daca mediile sunt mari, poate nu am.

| Frank51 a răspuns (pentru Erin28):

Eu am prins loc cu medie mai mică, totul e să ai răbdare până la faza a3a.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

AGITA-TE, du-te inainte de a incepe balciul cu repartizarea in camine, intereseaza-te la fata locului si in cel mai rau caz da o spaga

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

O sa incerc. O sa merg in august până în București sa mă acomodez cu traseul până la facultate. Oricum, din cate am înțeles, nu poți primi o camera mai buna fara sa dai șpagă.

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Ok. Sper sa fie bine. Mulțumesc!

| Cksihja a răspuns:

Dacă îți faci griji ia-ți un seif, sunt dulapuri cu cheie dar sunt la fel astfel dacă cauți cheia de la alt coleg se găsește și o cheile la dulapul tău și se mai fură din dulap aoleu. Mai bine-ți iei o cutie de valori de la bancă.

| Erin28 explică (pentru Cksihja):

Eu ceva serios. Adică, poate au fost cazuri când au fost furate laptopuri, bani. Depinde de colegii de camera pe care ii ai.

| Ka0ru a răspuns:

Depinde in totalitate de camin, poti avea dulap la comun, dulap propriu fara cheie, cu cheie etc. Cel mai bine cauti opinii pe grupurile de Facebook ale facultatii legat de camine, sigur raspunde cineva.

| Erin28 explică (pentru Ka0ru):

Am întrebat, și tot același răspuns l-am primit. Cel mai probabil o sa mă bazez la cămin, iar daca mi se pare prea aglomerat și nu pot învăța, o sa mă mut in chirie.

| ioanacoruga4567 a răspuns:

Salut. Presupun ca e cam tarziu sa iti mai raspund, dar totusi inca nu a inceput facultatea deci cred ca merge. Din ce ai zis, pare ca esti o persoana un pic rasfatata si cu pretentii. Ei bine, la camin nu merge cu pretentii. Daca consideri ca nu poti convietui cu mai multe persoane in camera, ideal e sa iti cauti chirie sa stai singura, acolo stii sigur ca nu iti fura nimeni, dar o sa fii trista pentru ca nu ai cu cine sa socializezi. Atata timp cat esti cu mai multi in camera este evident ca unele spatii sau lucruri le veti avea la comun, cu exceptia dulapurilor si a paturilor, alea sunt personale. Oricum, sa fim seriosi, nu iti va fura nimeni din dulap, pana la urma nu mai sunteti niste copii. Chiar nu e cazul de incuietoare. Viata de camin e foarte frumoasa, dar trebuie sa stii ca nu e pentru oricine, o sa ai parte si de galagie si de toate cele. Trebuie sa tii cont si de nevoile celorlalti, nu doar de ale tale, prin urmare e posibil ca cineva sa mai imprumute cate ceva de la tine cand va avea nevoie. happy Multa bafta!

| Bajetu_Abel_1996 a răspuns:

Poate ca o sa ai dulapul tau propriu si poate ca o sa ai si incuietoare...depinde unde o sa stai

| Erin28 explică (pentru Bajetu_Abel_1996):

Da, așa este. Doar că eu nu am fost plecata de acasă mai mult 3 săptămâni singura, și îmi fac griji, oarecum. Adică, știu că este aproape imposibil sa mi se fure lucrurile de către colegi, sau alte lucruri nasoale, doar că sunt puțin agitata.